iDNES.cz

Festival k poctě Bedřicha Smetany před sto lety vyprodal zlínskou sokolovnu

  8:08
Byla to svého času budova s největším sálem ve Zlíně. Právě v sokolovně se v létě roku 1924 odehrál dvoudenní festival k připomenutí stého výročí narození slavného skladatele Bedřicha Smetany.

Poslední foto z roku 1882, pořízené fotografem Janem Mulačem | foto: archiv Téma

„Bylo to rozsáhlé a velkolepé. Zlín se tehdy poměrně výrazně zapsal na mapu celonárodních oslav tohoto výročí,“ připomněl zlínský historik Zdeněk Pokluda.

Zlínský kraj si letošní dvousté výročí Smetanova narození a také dvě staletí, která v Česku jeho hudba provází, připomíná na různých místech a různým způsobem. Například v Arcibiskupském zámku v Kroměříži zahájí festival Hortus Magicus nejznámější dílo, Smetanova Má vlast, v podání zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů a Moravské filharmonie Olomouc. V polovině září se také uskuteční toto symfonické dílo v Kongresovém centru ve Zlíně.

Město a jeho obyvatelé ale svůj vztah k hudbě Bedřicha Smetany prokazovali před sto lety. Tehdy celá země slavila jeho sté výročí narození a na řadě míst se konaly také koncerty. Zlín mezi nimi nechyběl.

Tehdy to bylo období počínajícího velkého rozmachu. V továrně firmy Baťa pracovaly asi tři tisíce lidí, v areálu odstartovala velká přestavba, zanikaly staré budovy zničené válkou a rostly nové, větší a stabilnější. Firma koupila první letadlo, starostou Zlína byl prvním rokem Tomáš Baťa a do města se začínali kvůli práci ve velkém stěhovat lidé ze Slovácka, Valašska i Hané.

Krásná hudba i vlastenectví. Dílo Bedřicha Smetany okouzluje dodnes

Mimo jiné si v tomto roce firma Baťa pod sebe vzala místní fotbalový klub. Ten postupně začal získávat na popularitě, kterou odstartoval výhrou nad Spartou v přátelském zápase.

A k tomu tady kvetl i kulturní život. Velmi se rozvíjel pěvecký spolek Dvořák, který měl v roce 1924 prvních pět let existence a funguje dodnes. Klasickou hudbu hrála skupina Dalibor, dechovou zase obstarala dechová hudba Baťa a na koncerty jazzové hudby přijížděla kapela z Holešova.

Budova zlínské sokolovny (březen 2024)

Obyvatelé města také měli už třetím rokem k dispozici novou sokolovnu s velkým sálem pro až tisíc lidí a dalšími dvěma menšími. Tady se konaly nejen sportovní události mnoha spolků, ale také koncerty a divadelní nebo filmová představení. Dvoudenní festival k připomínce Smetanových narozenin, který uspořádal spolek Dvořák, pak sokolovnu zcela vyprodal.

Na Lukov se vrátil vzácný artefakt, sedávala na něm vdova po Bedřichu Smetanovi

„Na programu byly čtyři Smetanovy opery v podání opery Národního divadla Brno. To znamenalo sto účinkujících, kteří tady strávili tři dny. V sokolské kronice najdeme o této akci zmínku, kde se píše, že se uskutečnilo několik vyprodaných představení. A týdeník Podřevnicko navíc připomíná zajímavou skutečnost, že Tomáš Baťa uhradil schodek z nákladů, které si událost vyžádala. Ten byl více než 18 tisíc korun,“ poukázal Pokluda.

A připomněl, že v té době stavěla firma Baťa ve městě bydlení pro své zaměstnance a cena jednoho půldomku byla 40 tisíc korun. Starosta tak na hudební festival doplatil částku podobnou, jako stál tehdy jeden byt.

„On byl dost orientovaný na divadlo a hudbu a tyto oblasti podporoval dlouhodobě. Akcí, které podobně finančně podpořil, bylo hodně, například koncert České filharmonie s Václavem Talichem,“ zmínil Pokluda.

Autor:
zpět na článek