iDNES.cz

Zlínská radnice získá novou fasádu, vrátí se k podobě z doby před sto lety

  8:58
Historická budova zlínské radnice, která je kulturní památkou, se schová pod lešení. Důvodem je skutečnost, že ze dvou stran získá novou fasádu: a to ze severní a východní. Tím se jednak zlepší její technický stav, současně se svým odstínem přiblíží své původní podobě, v jaké ji navrhl baťovský architekt František Lýdie Gahura. Zrestaurovány budou také kamenné prvky na fasádě, tedy korunní římsy a okenní ostění.

Budova radnice na náměstí Míru ve Zlíně | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

„Je nezbytné, abychom zamezili degradačnímu procesu objektu a přiblížili budově původní vzhled, odpovídající jejímu historickému významu a umělecké hodnotě,“ přiblížil primátor Jiří Korec.

„I proto se barevnost fasády vrátí k původnímu monochromnímu řešení z doby dokončení radnice před sto lety v roce 1924. Barevný odstín je laděn k barevnosti pískovcových prvků a má souhlas Národního památkového úřadu Kroměříž.“

Pohledová změna však nebude nijak zásadní, nový odstín bude jenom mírně odlišný od současného. Odpovídat má světle béžové barvě. Tu odsouhlasili také autoři přestavby sousední, staticky narušené budovy číslo popisné 10, aby k sobě vzhledově ladily.

Zlín otevře nové infocentrum v budově radnice, chce tam nalákat víc lidí

„Stejný odstín omítky byl už v loňském roce aplikován na západní štítovou stěnu při její dílčí opravě,“ připomněl Korec.

Kromě nátěru bude radniční fasáda nová v místech, kde je zvětralá či zoxidovaná. Lidé musejí počítat s tím, že radnice bude ze strany od náměstí Míru i Bartošovy ulice zakrytá lešením a že v blízkém okolí může být více prachu v ovzduší. Hlavní vstup do úřadu ani boční vchod do oddělení matrik a ověřování podpisů však omezený nebude.

Práce za více než čtyři miliony korun se rozběhnou tento týden a potrvají do konce listopadu.

Složitější, než si mysleli. Proměna zlínského náměstí nabírá zpoždění

Radnice prochází proměnou postupně. Před pár lety získala nová okna. Součástí výměny byl i návrat barevných skleněných vitráží do obřadní síně budovy z roku 1923. Loni se restauroval západní štít budovy a socha Kováře na jejím severním průčelí, jejímž autorem je také architekt Gahura.

Město na letošní opravy použije 730 tisíc korun od ministerstva kultury, konkrétně z dotačního titulu na regeneraci památkových rezervací a zón. Od roku 2020 už takto získalo na obnovu památek přes dvanáct milionů korun.

„Pomohly například při financování obnovy budovy zámku, restaurování sochy Kováře na budově radnice nebo sochy svatého Jana Nepomuckého pod hrází Kudlovské přehrady,“ přiblížila náměstkyně primátora pro oblast kultury Martina Hladíková.

3. srpna 2023

Autor:
zpět na článek