Až pět v jednom hnízdě. Čápi měli rekordní množství mláďat, nahrálo jim počasí

  11:20
Ve Zlínském kraji během jara a léta ozdobili desítky hnízd. Většina čápů ovšem v tuto chvíli už míří do Afriky. Podle ornitologů po rekordní sezoně. V některých hnízdech napočítali odborníci až pětici mláďat, což bývá raritou. Čapímu boomu pomohlo deštivé počasí v první polovině roku a dostatek potravy.

V Ratiboři se letos vylíhlo pět čápat, což je považováno spíše za raritu. (červenec 2024) | foto: Valašské ekocentrum ČSOP

V současnosti už lidé mohou ptáky na komínech a sloupech na střední Moravě pozorovat jen výjimečně.

„Většina zdejších hnízd už je opuštěná,“ potvrdil místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek. „Přes naše území teď prolétají čápi ze severnějších částí Evropy. K vidění jsou v tuto chvíli spíše na polích,“ doplnil.

Letošní čapí sezonu však hodnotí ornitologové jako rekordní. Čápům v České republice se totiž nebývale dařilo a vyvedli nadprůměrné množství mladých.

„V loňském roce jsme zaznamenali vzrostlá mláďata na 715 hnízdech, což bylo poprvé, kdy se číslo přehouplo přes hranici 700. Letos je jich dokonce 837, což je nárůst o více než patnáct procent,“ popsala Gabriela Dobruská, která koordinuje program Čapí hnízda v České republice.

Měl být daleko na severu, ale zamířil na Kroměřížsko. Kulík zaujal ornitology

Data se budou teprve detailněji vyhodnocovat. Ovšem na mláďata byla bohatá i hnízda v kraji.

„Raritou bylo letošních pět mláďat na hnízdech v Brankách a v Ratiboři,“ uvedl ornitolog Miroslav Dvorský z Valašského Meziříčí, který čápy mapuje a dělá kroužkování. „Naopak na některých hnízdech na Kelečsku se čápi zdržovali celé hnízdní období, ale k zahnízdění nedošlo,“ zmínil.

To, že se čápům nadprůměrně dařilo, potvrzuje i Šafránek. Podle něj nahrálo „poslům jara“ příznivé počasí. „V první polovině roku pravidelně pršelo. Byla zaplavená pole, kde se namnožily žáby, a ptáci tak měli dostatek potravy,“ upřesnil.

Ptáci hnízdili na sloupech elektrického vedení

Naopak velká vedra z druhé poloviny prázdnin se na čápech negativně nepodepsala.

„Některé mokřady ještě nevyschly, navíc mláďata už jsou většinou v této době z hnízd pryč,“ upozornil Šafránek.

Ornitologové při pozorování čápů dlouhodobě spolupracují s dobrovolníky z řad veřejnosti. Ti zaregistrovali velké množství neobsazených hnízdních podložek. Ptáky přitom čím dál častěji přitahují sloupy elektrického vedení, což pro ně může být nebezpečné.

Čápi hnízdí na sloupu nízkého napětí. Je to velké riziko, varují energetici

„K úhynu může dojít především při stavbě hnízd,“ zmínil Šafránek. „Když čáp donese mokrou větev někde od rybníka a položí ji na dráty, může ho to zabít.“

Příkladem může být případ z Novojičínska, kde začalo hořet celé hnízdo i s mláďaty, která v něm uhořela. Na sloupu nízkého napětí se letos usadili čápi i ve zlínské Štípě.

„Často si hnízda staví podvědomě poblíž svých dřívějších hnízdišť,“ vysvětlil ornitolog. „Řešením bývá postavit vyšší sloupy s hnízdní podložkou někde poblíž. Ale ani to není záruka, že se tam pták skutečně usadí.“

13. května 2024