To je naše říčka Juhyně. Filmaři ze základky uspěli v mezinárodní soutěži - regiony.impuls.cz

To je naše říčka Juhyně. Filmaři ze základky uspěli v mezinárodní soutěži

  13:32
Je to poměrně nenápadný přítok Bečvy, který pramení v Hostýnských vrších a protéká částí Kroměřížska i Vsetínska. Říčka Juhyně je nyní známá i za hranicemi. Postarali se o to žáci páté třídy základní školy v Choryni. Před nedávnem zvítězili v mezinárodním kole soutěže Dunajský umělec, která motivuje žáky vytvořit umělecké dílo věnující se nějakému vodnímu toku a jeho okolí.

Žáci 5. třídy choryňské základní školy natočili videoklip, v němž představují zajímavosti o místní říčce. Uspěli s ním na mezinárodní soutěži. | foto: Archiv ZŠ a MŠ Choryně

Školáci z Choryně uspěli se svým videoklipem o Juhyni v konkurenci 14 zemí.

„Máme z toho úspěchu v prestižní soutěži obrovskou radost,“ těšilo ředitelku školy Blanku Palátovou.

Žáci společně zjišťovali informace o vodním toku, kreslili tematické obrázky a ve videu pak představovali konkrétní místa na říčce. „Probírali, která jsou pro ně významná, například kde se mohou v létě koupat, jakou faunu a flóru mohou pozorovat v ekosystému nebo kde a jak zasáhla v září povodeň,“ popsala ředitelka.

Páťáci zároveň mohli těžit z toho, že je vedla zkušená filmařka Marta Santovjáková Gerlíková. „Společně jsme na výrobě videa pracovali asi dva měsíce,“ popisuje režisérka několika filmů, mimo jiné české pohádky Největší dar, kde pracovala s předními českými herci.

Hledací hry i cvičení v obýváku. Centra se pokoušejí přimět děti k pohybu

Práce s dětmi ji však podle jejích slov bavila podobně. „Snažila jsem se je motivovat tak, že jsem jim ukazovala některé věci ze zákulisí natáčení,“ zmínila Gerlíková. „Není to jen o tom stoupnout si před objektiv. Chci, aby mysleli na záběry, střídali je, vyzkoušeli si voiceover a nebáli se mluvit.“

Juhyni jako téma si podle ní vybraly samy děti. Mimo jiné proto, že v obci všichni tento tok znají. Školáci také malovali obrázky a pátrali po informacích z historie. „Dozvěděli jsme se například zajímavosti o vodních mlýnech, které tu v minulosti fungovaly,“ nastínila Gerlíková.

Děti, co potřebují složitější výzvy. Tříd pro nadané přibývá, ale pomalu

Podle ředitelky Palátové byl projekt přínosný v mnoha ohledech. „Projektová výuka propojovala český jazyk, anglický jazyk, vlastivědu, přírodovědu, informatiku, mediální výchovu a výtvarnou výchovu i environmentálně zaměřené volnočasové aktivity ve školní družině.“

První místo v kategorii junior v mezinárodní konkurenci však Choryňské přece jen zaskočilo. „Konkurence tam měla velmi zdařilé věci. V náš prospěch asi rozhodlo, jak jsme byli komplexní,“ řekla Gerlíková. V dokumentaristické a filmové práci chce s dětmi pokračovat. Nyní připravují dokument, který se bude věnovat životě seniorů v Choryni.