Splnil se mi sen, říká zlínská designérka, která oblékne olympijské veslaře

  15:46
Až se za několik dní rozjedou veslařské soutěže na olympijských hrách v Paříži, závodníci čtyř zemí na sobě budou mít kombinézy z dílny zlínské designérky. Zuzana Oharek Bahulová vytvořila olympijské dresy pro týmy Německa, Turecka, Izraele a premiérově také pro Čechy. Žena, která dříve sama vrcholově veslovala, si tak přeneseně splnila sen a olympiádě.

S německým týmem spolupracuje designérka už více než 14 let. „Pravidelně pro nás navrhuje kolekce, motivy na trička, pro mistrovství světa, světové poháry či logo pro právě zrekonstruované největší veslařské centrum sídlící v Ratzeburgu,“ uvedl sportovní ředitel Německého veslařského svazu Mario Woldt.

„Vážím si toho, že mě znovu oslovili, protože veslování je v Německu jedním z nejpopulárnějších sportů. Jejich olympijský tým tvoří 41 osob,“ vyzdvihla Bahulová. Kolekci zahrnující vestu, tričko, elasťáky a kombinézu vyrobila v italském Miláně.

Veškeré prvky na dresech vypadají, jako by byl použitý sprejový efekt. Hlavním motivem německého dresu je orlice na straně kombinézy. Autorka počítala s tím, že veslaři jsou celou dobu závodu snímáni ze strany, a právě díky jasně viditelné orlici na straně dresu jsou snadno rozpoznatelní od ostatních týmů.

Kolekci předala designérka osobně před pár dny v Ratzeburgu, společně s olympionikem Thomasem Langem.

Velkou radost jí pochopitelně dělá spolupráce s českým olympijským týmem. Oblečení pro české veslaře navrhuje už dvě sezony, vůbec poprvé ale vytvořila kolekci pro olympiádu. Pracovala na ní od začátku letošního roku a dresy slavnostně představí tento pátek.

Čeští sportovci se chtěli lišit od ostatních

Zuzana Bahulová říká, že při navrhování je pro ni zásadní spolupráce se samotnými sportovci. „S českými reprezentanty jsme si sedli hned na začátku a oni mi řekli své představy,“ zmínila. „Chtěli se hlavně lišit od ostatních a přáli si mít na dresu motiv lva. Tradiční české barvy pak doplní zlatá,“ přiblížila designérka s tím, že vytvořit takový dres pro ni byla výzva.

Velkou výhodou pro ni ovšem je, že vystudovala animovanou tvorbu, pracuje jako dramaturgyně krátkých animovaných filmů pro známý Zlín film Festival a vyučuje kresbu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně pro Univerzitu třetího věku.

Nový míč pro extraligové zlínské volejbalisty vymyslely vědkyně z univerzity

„První návrhy vždy vytvářím na papíře a vycházím z národních nebo klubových barev či národních symbolů. Následně dotvářím v počítači a poté letím do výroben pohlídat si každý detail,“ líčí Bahulová.

Důležitý je pro ni i celkový vizuál letošních olympijských her a současné sportovní trendy. Tím největším z poslední doby je časté používání barevných přechodů. Ohled však je potřeba brát i na materiál, z něhož se oblečení vyrábí. „Například u německé orlice vyplněné barevným přechodem bylo náročné odladit, aby měla stejnou barevnost na různých materiálech. Kombinézy jsou velmi elastické a vesty jsou částečně voděodolné, takže složení materiálu je odlišné,“ popisuje Bahulová, která má sama veslařskou historii.

O veslařskou kariéru ji připravila nehoda

V mládí závodila na vrcholové úrovni, na kontě má řadu republikových úspěchů a také čtvrté místo na mistrovství světa v přímořském veslování. V osmnácti letech však prodělala těžký úraz na snowboardu, strávila nějaký čas v nemocnici a následky zranění už jí neumožnily se do světa špičkového sportu aktivně vrátit.

„Všechno zlé je k něčemu dobré. Mohla jsem vystudovat a absolvovat několik zahraničních pobytů, například na univerzitě CalArts v USA, kterou založil Walt Disney,“ zmínila.

OBRAZEM: Také Češi ho už mají. Dresy pro Euro přinášejí hravost i kontroverze

„Tím, že se nyní čeští sportovci objeví na olympiádě v mých dresech, se mi splní velký sen. Pomyslně budu svou zemi reprezentovat na největším sportovním svátku,“ říká žena, která by se jednou chtěla na olympiádu vydat i osobně jako fanoušek.

„Samozřejmě budu sledovat v televizi a fandit Čechům. Je neuvěřitelné, jakých úspěchů naši veslaři v poslední době dosáhli.“

Pro Bahulovou půjde už o páté olympijské hry, na nichž budou sportovci v jejím oblečení. V minulosti navíc vytvořila řadu individuálních kolekcí, například pro norského veslařského mistra světa Olafa Tufteho nebo českou olympijskou vítězku Miroslavu Knapkovou. Ohlas také vzbudily její kombinézy, ve kterých závodily jamajské bobistky, nebo nový míč Handshake pro extraligové volejbalisty. Její projekty získaly také řady prestižních designérských ocenění – například Red Dot, Evropský produkt nebo German Innovation awards.