Nejenže tím přinášeli důležité informace pro samotný zásah, ale díky jejich záběrům bude možné lepší vyšetřování celé akce i následné vyčíslení škod.
„Jedním z úkolů bylo podpořit rozhodovací proces velitele zásahu a stanovit dílčí kroky ke zvládnutí mimořádné události,“ popsal vedoucí oddělení Integrovaného záchranného systému a služeb Zlínského kraje Tomáš Svozil.
Zásah v Hustopečích byl podle něj specifický, protože ve vlakových cisternách hořely nebezpečné látky a drony létaly v těsné blízkosti cisteren. „Jedním ze specifických úkolů tak byla dekontaminace dronů dle požadavků chemické laboratoře z Frenštátu pod Radhoštěm.“
Dronová služba ve Zlínském kraji má za sebou první rok fungování. Aktuálně pro ni pracuje 14 pilotů a 28 operátorů dronu. Pokrývá nejen Zlínský kraj, ale k mimořádným událostem se využívá po celé republice.
Drony mají i termovizi
K dispozici mají hasiči celkem pět dronů. „Jednotlivé typy jsou určeny pro konkrétní činnosti. Disponujeme drony do vnitřních prostor, které mají ochrannou vrtuli, či drony s termovizí, značným optickým zoomem a dalšími možnostmi pro fotogrammetrii (zaznamenávání fyzických objektů – pozn. red.),“ vyjmenoval Svozil.
Záchranáři, kteří dron ovládají, musejí mít příslušný pilotní průkaz a nalétáno požadované množství hodin. Každoročně také podstupují řadu školení na různá témata. Přitom musejí být v pohotovosti, připraveni vyrazit do ostré akce.
Hasiči bojovali s požárem na Kroměřížsku. Plameny se rychle šířily ve větru![]() |
„Nejčastěji se jedná se o požáry, pátrací akce v terénu, snímkování zasaženého území v případě povodní a podobně,“ vypočítal hasič. Drony ale také pomáhají například kontrolovat funkčnost sirén. „Při účincích tlakové níže Boris v minulém roce jsme pomáhali v Olomouckém a Moravskoslezském kraji s modelováním ortofotomap zasaženého území.“
Drony se používají například i na streamování sportovních akcí při požárním sportu.
Při zásahu má dronová služba jasně určené úkoly, které jsou na takzvaném checklistu, a ty postupně plní. Velitel zásahu si pak navíc určuje, jaké další záběry by chtěl vidět.
Hasiči techniku stále vylepšují
Důležité je pak počasí a viditelnost. Pilot při každém vzletu kontroluje meteorologickou situaci. Pokud překračuje parametry dronu, nesmí vzlétnout.
„Není možné letět s dronem mimo vizuální kontakt. Pilot musí vždy vidět dron,“ zdůraznil Svozil s tím, že na nasazení stroje jsou vždy upozornění všichni zasahující. „S havárií dronu v našem kraji nemáme zkušenosti, i tak ovšem sledujeme vývoj situace ve světě a upravujeme pravidla pro lety, tak abychom se poučili z chyb druhých a nedostali se do kolizní situace,“ zmínil Svozil.
Záběry z dronu ukazují zkázu u Hustopečí, požár cisteren napáchal škody za 125 milionů![]() |
Dosud největším limitem je podle něj nemožnost vyhradit si bezletovou zónu v místě události. „Může se tak stát, že do místa operování přiletí dron civilní.“
Svůj letecký arsenál a související techniku hasiči neustále vylepšují. Aktuálně usilují například o pořízení dronu, který bude mít detektor plynu. V úvahu by připadaly i autonomní bezpilotní drony, ale ty v současnosti zakazuje legislativa.
„Dronová služba se vyvíjí v čase velmi rychle. Snažíme se přizpůsobit trendům, ale nejdůležitější je edukace stávajících pilotů. Mimo to, že jsou naši příslušníci piloti a operátoři dronu, jsou to i hasiči, kteří musí zabezpečit běžnou výjezdovou činnost,“ doplnil Svozil.
28. února 2025 |