Vsetín chystá společenství, elektřina zlevní. Profitovat bude i veřejnost - regiony.impuls.cz

Vsetín chystá společenství, elektřina zlevní. Profitovat bude i veřejnost

  8:58,  aktualizováno  8:58
Ve Vsetíně zakládají energetické společenství, které bude vyrábět a distribuovat levnější elektrickou energii. Vstupovat do něho mohou výrobci energie z fotovoltaických elektráren i běžní spotřebitelé, tedy obyvatelé a firmy. Energetické společenství má začít fungovat i ve Zlíně.

Fotovoltaické panely na budově firmy Spur ve Zlíně-Malenovicích | foto: Jan Salač, MAFRAMAFRA

„Naší hlavní myšlenkou bylo snížit náklady za spotřebu energií v městských budovách. Například městská sportoviště, městské lázně a zimní stadion mají velmi vysokou spotřebu energií. Proto jsme se rozhodli budovat postupně na budovách v majetku města fotovoltaické elektrárny,“ vysvětlil starosta Jiří Čunek.

Radnice zakládá energetické společenství i pro možnost sdílení přebytků energií mezi jeho členy, tedy místními výrobci a spotřebiteli. Zapojují se do něho všechny příspěvkové organizace města, pak se bude moci přidávat veřejnost a soukromé firmy.

Sdílením energií se mají snížit emise skleníkových plynů a náklady, které budou závislé i na síle alternativních zdrojů výroby. První solární panely umísťuje Vsetín na střechy školních budov v Rokytnici či Luhu. „Ve fázi příprav máme ostatní budovy škol a také například Dům kultury, takže jejich počet bude dále narůstat,“ sdělil místostarosta Jiří Růžička.

Vsetín chce založit společenství a vyrábět energii pro sebe i pro lidi

Město teď ale nemá ambici ani kapacity na to, aby bylo v této oblasti úplně soběstačné. „Půjde o doplněk spotřeby elektrické energie, přičemž míra doplňku bude dána v rámci pravidel společenství,“ řekl Růžička.

Energetické společenství založí i Zlín

Ve Zlíně budou zakládat energetické společenství v dubnu a sdílení energií má začít fungovat letos. Nejdříve ale zejména mezi společnostmi města. „Až v další rozvojové fázi očekáváme, že se společenství otevře dalším subjektům, výrobcům i významným spotřebitelům,“ přiblížil ředitel Tepla Zlín Pavel Mačák.

Majitelé bytů či domů do něho nebudou moci vstupovat. „Budeme pracovat maximálně na bázi společenství vlastníků. Benefit pro občany bude sekundární tím, že se zlepší ekonomika městských společností, což by se mělo projevit v cenách poskytovaných služeb,“ uvedl Mačák.

Města cílí na vlastní energii. Společenství budou otevřená lidem i firmám

Ve Zlíně loni zprovoznili solární panely na střeše budovy ZŠ v ulici Kvítková a na Domu pokojného stáří Naděje na Jižních Svazích. Letos by se měly objevit na divadle či lázních. Následovat mají další budovy.

„Efektivita a výhodnost pro členy bude tím vyšší, čím větší výrobní výkon bude zapojen,“ dodal Mačák.

V Uherském Hradišti a Kroměříži energetická společenství zatím zakládat nechtějí, nemají totiž dostatek alternativních zdrojů pro výrobu elektřiny.

Autor: