iDNES.cz

Sazovice jsou po dvou měsících znovu pod vodou. Je to apokalypsa, říká starostka

  15:12,  aktualizováno  18:00
Obyvatelé Sazovic na Zlínsku dnes prožívají ještě větší hrůzu než na začátku července. Tehdy obec zasáhla blesková povodeň a hasiči zde museli evakuovat několik lidí. Aktuální záplava postihla asi čtyřicet procent obyvatel. Zatopené jsou i sousední Mysločovice.
Sazovice jsou po dvou měsících znovu pod vodou | (0:47) | video: iDNES.tv

„Voda opadává, ale jinak je to apokalypsa,“ popsala starostka Sazovic Michaela Vajdíková.

„Některé obyvatele jsme ani nestihli evakuovat, máme tady metr a půl vody v domech. Dvoupatrové domy byly zaplavené v místě u koupaliště jako letos v červenci, ale je to čtyřikrát horší. Taková voda tady ještě nebyla, ani v roce 1997. Je to hrůza,“ zdůraznila.

Ještě hodinu po poledni nebylo možné odčerpávat vodní laguny, protože v zaplavených oblastech nešla elektřina.

„Zlínští hasiči nám poskytli loďky, kdo potřeboval, tak se evakuoval. K některým se ale bohužel nedostali, protože byl silný proud. Všichni to ustáli, doufám, že to ustojí i psychicky. Týká se to asi stovky lidí,“ doplnila starostka.

Po bleskové povodni tekla ulicemi Zlína řeka, v Sazovicích mají zatopené domy

Ještě odpoledne se Adam Němec brodil vodou po kolena od domku, v němž byl stále uvězněný jeho slepý strýc a babička.

„Přivezli jsme jim jídlo a teplou kávu, protože jim nejde voda ani elektrika, takže ať mají aspoň něco teplého,“ přiblížil Němec. „Voda opadá, tak snad budou moci brzy odejít po svých. Když jsem se tady brodil ráno, tak jsem byl po prsa mokrý. Teď už je to dobré,“ srovnal situaci.

Mnohem horší než v roce 1997, říkají lidé

Jeho babička to zvládá velmi těžce. V místě bydlí půl století a před dvěma týdny i se svými vnuky pod pergolou oslavila, že po červencových povodních je dům opět opravený. Ačkoliv před aktuální velkou vodou pěnou zatěsnili dveře a použili i pytle s pískem, nepomohlo to. Voda se dostala dovnitř zavřenými okny, s čímž nepočítali.

„Bylo to daleko horší než v roce 1997, vody bylo asi o třicet centimetrů víc,“ zmínil Němec.

Když chtěl příbuzné dostat ze zatopeného domu člunem, nebylo to možné, protože neproplul brankou v plotu. I další lidé během dne zůstávali ve svých domovech, které stály ve velkém kalném jezeru. Někteří byli na balkonech, povolávali na sebe a čekali.

Na okraji jezera se povalovaly bedny s naštípaným dřevem na zimu, které voda odnesla ze zahrad. Místy byla slyšet čerpadla.

Morava hrozí stále víc, Bečva zaplavuje domy. Nejhorší situace je na Valašsku

Pavol Sáras právě kontroloval stav garáže u rodinného domu. „V domě byl metr vody,“ přiblížil. „V garáži je nábytek ze spodního bytu, kde se dělaly nové podlahy po minulé povodni, teď to ale zatopilo i garáž,“ doplnil.

Bydlí zde v nájmu v horním bytě, takže ještě dopadl dobře. Ve spodním je nájemnice, která nebyla doma. „Paní říkala, že se sem asi už nevrátí,“ poznamenal Sáras. Ani tady pytle s pískem nepomohli.

„Vody bylo nad kolena,“ ukazoval v další části obce Luděk Judas. Stál před garáží, před kterou byly vyskládané věci. Tady už voda z ulice opadla, zůstávala ve sklepě. „O půl páté ráno byl poplach. Ve sklepě jsme měli dvacet centimetrů vody, kterou jsme začali odsávat. Pak ale voda začala přetékat přes pytle a s tím se už nedalo nic dělat. Už jsme jenom čekali,“ vzpomínal na kritické chvíle.

Extrémní deště a povodně

Manželé Jiří a Michal Pokorní bydlí opodál. Dům si postavili dvacet centimetrů nad úrovní povodně v roce 1997. Přesto měli v domě deset čísel bahnité vody

„Nestačilo to. Chtělo to ještě půl metru. Vystěhováváme všechno, protože nemáme půdu ani sklep,“ přiblížil Pokorný. „Nejdříve se k nám tlačila voda od potoka zahradou ze západní strany, potom ze severní strany. Dům je na kopečku, takže se vytvořil nejdříve ostrov a pak řeka, která se začala spojovat s řekou přes silnici a začala stoupat k domu,“ přiblížila průběh záplavy jeho žena.

Poldry pomohly, ale vodu stejně nepobraly

V obci pomáhaly spousty lidí, dobrovolníci i hasiči. Lidé nosili jídlo na obecní úřad, kde vzniklo evakuační centrum. Nikdo příliš nenadával ani nespekuloval o tom, proč po pouhých dvou měsících obec opět zaplavila voda.

„Pravděpodobně něco nezafungovalo. Jestli za to ale někdo může, to nevím. Kritizovat je to nejjednodušší,“ uvažoval Judas. „Příroda je proti civilizaci,“ zmínil Pokorný

Podle starostky přetekly dva poldry, které jsou nedaleko a chrání i sousední Mysločovice a Lechotice. „Poldry vodu pobíraly do třetí až čtvrté hodiny ráno, to se hladina potoka zvedala jen málo. Pak se to přelilo a šlo to rychle. Déšť byl velmi silný,“ přiblížila Vajdíková. „Poldry to nepobraly, ale kdyby tam nebyly, tak je to ještě horší,“ je přesvědčená.

VIDEO: Povodeň vytvořila v obci obří laguny, podívejte se na záběry z dronu

Podle ní ale něco nefunguje, jak má. Těžko se jí hledala odpověď na to, co. Každopádně na to opakovaně doplácejí obyvatelé obce. „Lidé to zvládají špatně, někteří ještě nemají domy opravené po posledních povodních,“ řekla, zatímco za ní hasiči odčerpávali vodu z dalšího rodinného domu.

Obec už ohlásila, že od pondělí do odvolání ruší provoz místní mateřské a základní školy. „Je to z důvodu přerušení elektrické energie,“ uvedla na sociálních sítích ředitelka školy Šárka Vojáčková.

Sousední Mysločovice byly v neděli dopoledne takřka odříznuté od okolního světa. Voda z místního potoka se přelila přes poldr a zaplavila příjezdovou cestu od Zlína a Lechotic.

„Teď už tady neprší, svítí sluníčko. Ale jinak je to hrůza,“ naznačil starosta obce Petr Jurášek.

V červenci voda v Sazovicích zatopila sklepy i domy, hasiči tehdy evakuovali jedenáct lidí.

Hanušovice, Heřmanovice. Voda ochromila obce na Moravě | (1:16) | video: iDNES.tv
Autoři: ,
zpět na článek