„Obecně je to knížka o světě her a fantazie malého kluka,“ líčí Odehnal. Malý „Bertík“ vyrůstal v 70. letech 19. století ve Valašských Kloboukách a obrazy z jeho dětství popisují dětem nejen tehdejší atmosféru ve městě, ale také svět plný fantazie a kreativity.
„Je to laskavé čtení chvílemi trochu rozverně balancující na hraně mezi poezií a odbornou prací. V poeticky laděných vyprávěních jsou totiž mimo jiné ztajeny doslovné citace z archivních pramenů jako matriky křtů, dobové inzerce, obchodního dopisu a podobně,“ vysvětlil Odehnal.
Nová kniha z Valašských Klobouků je ukázkou, jak malým čtenářům přiblížit regionální dějiny. Podobných publikací není příliš a každá nově vydaná je proto cenná.
Nejstarší secesní stavba stojí v Kloboukách, Gessner stavěl také Vídeň![]() |
Děti nejen ze Zlína mohou takto vyzkoušet publikaci Jak bratři Baťové obouvali svět od Markéty Pilátové. Dozvědí se v ní o historii výroby polobotek i příběhu sourozenců Tomáše a Jana Antonína Bati.
Osud slavného obuvníka dětem přibližuje také kniha BAŤOvídky – Příběh medvěda Toma od Michaely Pribilincové, kterou v minulosti vydala Nadace Tomáše Bati. Tehdy šlo o první dětskou knihu o slavném obuvníkovi. Doplňují ji pexeso a omalovánky.
„Příběh Bati je přetvořený pro děti. Kniha ho ztvárňuje jako medvídka Toma, který žije v lese Zlínovod, pomáhají mu lišky a zajíci a bojuje s vlky. Rád by měl velkou jeskyni, jako mají medvědi za velkou louží, a musí překonávat překážky. Platí se tam bobulemi a první světová válka je lovecká sezona,“ uvedla ředitelka zlínské nadace Gabriela Culík Končitíková.
Zajímavé přitom je, že obě knihy jsou dvojjazyčné a číst je mohou děti z Česka i Slovenska.
Dětské knihy o regionu jsou důležité
Podle odborníků jsou knihy pro malé čtenáře se vztahem k místu jejich bydliště mimořádně důležité.
Moravský rodák a slavný architekt Gessner má v Kloboukách svou lavičku |
„V dnešní stále více globalizované době děti často vědí více o dění na opačném konci světa, a naopak neznají dobře své bezprostřední okolí, ve kterém žijí. Přitom informace z historie nebo příběhy osobností z našeho kraje mohou být překvapivě mnohdy i zajímavější,“ poznamenala Jana Hoferková, vedoucí dětského oddělení v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně.
Dětských čtenářů do patnácti let přitom v knihovně v posledních letech přibývá, loni jich měla 2 835. Ještě dva roky zpátky jich bylo o 500 méně. A číst knížky o místech, která znají či kde žijí, pro ně může být lákavé.
Malý princ jako ogárek z Valašska. Legendární příběh vychází v nářečí![]() |
„Představení regionu dětskému čtenáři a menším dětem se asi nejvíce věnuje Jindřich František Bobák, který napsal Pohádky od řeky Dřevnice, Pohádky a pověsti zmizelých valašských hradů, O zlatém jabku či Na Tlusté hoře lesíček,“ zmínila Eva Filípková, vedoucí oddělení bibliografie a informačních služeb ve zlínské knihovně.
„Ve valašském nářečí pak Martin Pášma napsal Starozlínský poklat, kde představuje formou pohádek různá místa a čtvrti ve Zlíně,“ dodala.