iDNES.cz

Koronavirus omezil hazard, část hráčů se přesunula na internet

  8:22
Zhruba dva měsíce byla uzavřená kasina a herny, takže jejich provozovatelé postrádali zisky a hráči příležitost ukojit svoji vášeň. Hraje se však víc na internetu, stále se také objevují nelegální herny a zakázané kvízomaty.

Herny opět fungují od května, za dodržování mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví. A přeplněné nejsou, přestože se jejich návštěvnost postupně vrací do stavu před příchodem koronaviru.

„Škody způsobené opatřeními v souvislosti s pandemií teprve vyčíslujeme. Další postup budeme konzultovat s naším právním týmem,“ nastínil ředitel uherskohradišťského Synot Tipu Petr Mikoška.

Legální provozovatelé hazardu říkají, že gambleři hráli i v době nouzového stavu v nelegálních hernách a přesouvali se ve větším množství na internet.

„Online zažívá nárůst zhruba o 20 až 25 procent. Výpadky z kamenných provozoven však tato oblast nenahradí,“ uvedl Mikoška.

O tom, že lidé více hrají na internetu, svědčí také to, že se více gamblerů obrací na organizaci Podané ruce, jež má pobočky i ve Zlínském kraji a zabývá se pomocí patologickým hráčům.

„Lidé nám v poslední době více telefonují a chtějí svůj problém s online hraním řešit. Proto jsme také prodloužili naši pracovní dobu,“ přiblížil František Miklas z Podaných rukou.

Celníci zabavují kvízomaty v restauracích

Pokud jde o nepovolený hazard, celníci za poslední měsíce na žádný nenarazili. Loni takových případů objevili nejvíc v kraji ve Vsetíně (8). Šlo o provozovny s kvízomaty, jež ve městě nahrazují zakázané videoterminály, čímž však podle státu také porušují zákon.

„Víme, že někde provozují kvízomaty. Městská policie provádí namátkové kontroly, oprávněná konat je ale celní správa,“ reagoval vsetínský starosta Jiří Růžička.

Ve Vsetíně platí prohibice od roku 2017 až na jedno místo, které vyhláškou určila radnice. Hraje se jenom v kasinu v Mostecké ulici, které je po dvou měsících opět otevřené. Během nouzového stavu ve městě nebyly problémy s nelegálním hazardem.

Celníky objevené kvízomaty byly výhradně v restauracích, a to hned v několika městech kraje: ve Zlíně, Otrokovicích, Kroměříži, Uherském Hradišti, Dolní Bečvě, Zubří, Valašském Meziříčí nebo ve Vizovicích.

„U všech 27 heren je důvodné podezření z nelegálního provozování herních automatů. Byly zde umístěny hrací stroje bez povolení obce a ministerstva financí,“ sdělil mluvčí Celního úřadu pro Zlínský kraj Dušan Janiš.

V některých městech (Otrokovice či Kroměříž), kde celníci kvízomaty objevili, platí s pomocí vyhlášek plošný zákaz hazardu.

„Nevnímám to jako problém, nikdo z občanů se na mě s tímto neobrátil,“ konstatoval kroměřížský starosta Jaroslav Němec.

Zlín má běžně z hazardu 90 milionů korun ročně

Provozovatelé kvízomatů tvrdí, že jde o vědomostní soutěže, a nikoliv hazard, který stojí na náhodě. Hráč musí zodpovědět vědomostní otázku, potom může hrát o peníze. Celníci zabavili při loňských kontrolách všech 42 kvízomatů, například typu Diamond, Popcorn nebo Jewel.

Ve Zlíně byly kvízomaty ve třech restauracích. Ve městě platí vyhláška, jež vykazuje herny z náměstí Míru a jeho okolí. Město plošný zákaz odmítá, z hazardu má za standardních let kolem 90 milionů korun ročně.

Před pandemií bylo ve Zlíně 460 povolených hracích přístrojů, což je nejnižší číslo za několik posledních let. Podle Tomáše Pasterného z iniciativy Zlín bez hazardu jde ale jen o výkyv, nikoliv o trend, který by ukazoval, že je hazard na ústupu.

„Dokud se nezmění legislativa nebo podoba vyhlášky města, s tímto počtem nic nehne,“ tvrdí Pasterný, který preferuje plošný zákaz.

Zbývající porušení zákona při loňských kontrolách celníků se týkala nepovolené reklamy, například v Uherském Brodě nebo Drslavicích.

„Všechny reklamy jsou prakticky stejné přestupky, objevují se loga firem, upoutávky na hazardní hru,“ nastínil Janiš. „Zákon omezuje propagaci hazardu, aby předešel šíření povědomí o hazardu, mírně ztížil dostupnost a předcházel rizikům vůči osobám, které se hazardu primárně neúčastní.“

Autor:
zpět na článek