iDNES.cz

Ve Zlíně rapidně ubývá heren, úplný zákaz hazardu však město nechce

  8:48
Hazard se přesouvá do online prostředí. Ještě v roce 2018 bylo ve Zlíně šestadvacet heren, nyní je jich jenom jedenáct. Ostatní provozovatelé skončili. A město podle toho upravilo i vyhlášku, kterou schválili zastupitelé.

ilustrační snímek | foto: Jan Kužník, Technet.cz

„Nejsme zastánci úplného zákazu, protože zkušenosti z jiných měst, kde to udělali, ukazují, že se tam objevují ilegální herny,“ přiblížil primátor Jiří Korec.„Cesta černých heren je pro nás horší než mít vyhlášku regulující hazard na místa, jež jsou zákonem hlídaná,“ doplnil.

Podle něho ubývá klasických heren hlavně kvůli stále přísnějším zákonům o hazardu. Naopak se stále více hraje na internetu. „Jde o to, jak zvládá stát hazard regulovat v online prostředí. Provozovny se dají hlídat více než internet,“ poznamenal Korec.

Novou zlínskou vyhlášku již schválili zastupitelé. V její příloze je jedenáct adres, na kterých se hraje. Jsou na náměstí Práce, v ulicích Gahurova, Kvítková, Potoky, Středová, Štefánikova, 2. května a na třídě Tomáše Bati.

Vyhláška umožňuje hazard na celkem patnácti místech, aby se trh mohl případně i rozšířit a nenarušila se hospodářská soutěž. Takový byl požadavek antimonopolního úřadu. „Tento počet představuje nový snížený strop míst s provozem hazardu na území Zlína a je dalším krokem v rámci jejich snižování,“ zdůraznil primátor.

Obsluha kasina si nechávala část výher, za pět měsíců měla půl milionu

Naopak nadále nelze provozovat herny u škol, nemocnic, sociálních služeb či kostelů. Ve Zlíně je dohromady kolem 300 povolených hracích zařízení.

Podobně postupovali loni ve Valašském Meziříčí. Oproti původním dvaceti místům počet míst pro hazard snížili jen na čtyři. Opuštěných šestnáct míst město zrušilo.

„Současná situace je určitým kompromisem. Jsme si vědomi společenské škodlivosti hazardních her. Jejich nulová tolerance by však mohla vést ke vzniku nelegálních heren, čemuž chceme zabránit,“ vysvětlil valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek.

Snaha o snižování počtu heren je patrná i v dalších městech. A třeba v Kroměříži či Otrokovicích hazard zakázali úplně.

„V herním segmentu je patrný stejný trend jako v jiných oblastech života – tedy přesun k online platformám,“ řekl před časem ředitel Synot Tipu Petr Mikoška.

Internetové hraní ale může být nebezpečnější, protože je díky mobilům dostupnější. Ještě v roce 2017 se odehrávalo online jen deset procent her. V roce 2020 už byl tento poměr téměř vyrovnaný.

13. dubna 2023

Autor:
zpět na článek