Tématem filmových klapek je letos Voskovec, Čtyřlístek nebo legenda H+Z

  6:48
Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež, který je nejstarším svého druhu na světě, se blíží. Dva týdny před jeho zahájením dorazil do Zlína tradiční Salon filmových klapek. Představuje 125 děl od známých autorů, jako je Kateřina Miler, Kristián Kodet, Iva Hüttnerová nebo Boris Jirků.

„Poprvé svou klapkou přispěla i autorka loutek, Xenie Axamitová, a po roční pauze se opět zapojili i Jiří Slíva nebo Ticho 762,“ přiblížil Čestmír Vančura, ředitel Zlín Film festivalu a předseda Nadačního fondu Filmtalent Zlín.

Upozornil také, že nejstarším výtvarníkem, který se již po šestnácté zapojil do projektu, je devadesátiletý Antonín Vojtek. Mezi autory je také trojice každoročních přispěvatelů Miroslav Göttlich, František Květoň a Ivan Baborák.

Autoři nejsou limitovaní žádným tématem, každý ročník je proto pro obdivovatele netradičních děl velkým překvapením. I letos se na nich objevují filmové motivy a známé osobnosti, například Bedřich Smetana, od jehož narození uplyne letos 200 let. Další výtvarník ztvárnil Jiřího Voskovce, jiný zase Boleslava Polívku a Miroslava Donutila a nechybí ani cestovatelská legendární dvojice Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka.

„Zlínská sklářská výtvarnice Miroslava Ptáčková reflektuje 105. nedožité narozeniny Miroslava Zikmunda a pokračuje v řadě významných zlínských staveb, tentokrát ztvárněním vily slavného cestovatele,“ doplnil Vančura.

Festival ve Zlíně poctí Polívku či Bočana a předznamená olympiádu

Originální filmové klapky jsou k vidění v obchodním centru Zlaté jablko na náměstí Míru, kde je mohou návštěvníci obdivovat až do 27. května. Pak se přesunou do zlínského Kongresového centra, kde je na 2. června naplánovaná jejich aukce.

Za celou historii Salonu filmových klapek bylo vydraženo 2 998 umělecky ztvárněných klapek a celkově vynesly přes 48 milionů korun. Dosavadní rekord drží klapka nazvaná Touhy plná, klapka rozevřená od Libora Vojkůvky, která byla v roce 2008 vydražená za 199 tisíc korun.

Výtěžek z dražby rozdělují pořadatelé na filmové projekty studentů filmových škol a mladých tvůrců. Dosud jich nadační fond podpořil 437. „Filmy, které vznikly s jeho přispěním, slaví úspěchy nejen v České republice, ale i v zahraničí. Cenu Magnesia za nejlepší studentský film letos na Českém lvu získal snímek Electra,“ konstatovala umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu Markéta Pášmová.

Autor: