Knihovna digitalizovala historické perly. Čtenáři se k nim dostanou i doma

  15:56
K tisícům stránek historických zajímavostí se nově dostanou čtenáři prostřednictvím portálu Kramerius, který provozuje Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně. Díky novince si zájemci budou moci prohlížet digitalizované materiály z pohodlí domova.

Tisíce historických dokumentů knihovna převedla do digitalizované podoby. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

K dispozici jsou například unikátní články z dobového tisku pojednávající o událostech, jako byla smrt Tomáše Bati a první závody Emila Zátopka, nebo reportáže z cest slaveného dua Hanzelka a Zikmund.

Dosud se takto vzdáleně dala zpřístupnit pouze malá část materiálů. Autorský zákon to totiž umožňuje jen u děl, kdy je autor minimálně 70 let po smrti.

„Aby se lidé mohli podívat na díla, která toto nesplňují, museli fyzicky přijít do budovy knihovny,“ popsala vedoucí útvaru odborných činností knihovny Libuše Pavlicová. „Nyní jsme využili možnosti, kterou nám autorský zákon dává, a tato díla jsme mohli zpřístupnit ve speciálním režimu,“ doplnila.

Zlín je teprve pátou knihovnou v zemi, jež to umožňuje. Čtenář, který se chce na dobové zajímavosti podívat, musí mít registraci v jakékoliv knihovně. Skrz své registrační údaje se pak do portálu Kramerius přihlásí. A zájem o tato díla roste.

Knihovna proslavila vesnici. Halenkovice zaujaly výjimečnou přestavbou

„Často se tam dají najít úžasné věci, nejen obrázky. Může to být cenný zdroj informací například pro badatele či studenty,“ poznamenala Pavlicová.

Komentář Miroslava Zikmunda

V nově zpřístupněných dokumentech jsou i dobové vtipy a reklamy či články z dobového sportu. „Svou aktuálností překvapí ‚výchovné rady rodičům vzdorovitých dětí‘ z 20. let. Stejně aktuální zůstávají slova Miroslava Zikmunda, kterými okomentoval srpnovou okupaci v roce 1968,“ popsala Pavlicová.

Digitalizace nejrůznějších historických materiálů bude nadále pokračovat a jejich portfolio se tak bude rozšiřovat. Podmínkou přitom je, aby dílo, které takto knihovna zpracuje, nebylo nikdy předtím digitalizováno. Kritérií pro výběr konkrétních materiálů je pak více.

„Například zajímavost, důležitost, určitá unikátnost, ale také ohroženost fyzické podoby. Třeba noviny ze začátku 20. století byly tištěny na nepříliš kvalitním papíře a hrozí jejich degradace,“ uvedla.