Publikace připomínají známé i neznámé regionální osobnosti, malebnou krajinu i zajímavé příběhy.
Kouzlo slováckého vína
Hned dvě knihy vydal zlínský spisovatel, divadelník a právník Josef Holcman. V díle Kacířské vinobraní svým osobitým jazykem a humorným způsobem popisuje prostředí rodného Vlkošska a jeho vinných sklepů, vinic a vinohradů. Texty o víně obsahuje i Holcmanova další kniha nazvaná Sklepokruhy.
Zmožkovy vzpomínky
Otrokovický rodák a populární zpěvák Jiří Zmožek sepsal se svojí dcerou, spisovatelkou Markétou Zahradníkovou, otevřenou zpověď plnou vzpomínek na spletité hudební dění v 80. a 90. letech. Nese název Už mi lásko není 20 let a Zmožek v ní odhaluje překvapivé okolnosti vzniků svých písní.
Jak se žilo na Kopanicích
Povídky z Kopanic sepsal katolický farář Josef Hofer z Žítkové a vydal je v roce 1916. Přibližuje v nich kolorit moravských Kopanic, kde léta působil a zažil osudy tamějších obyvatel. Popisují život na vesnicích v okolí Starého Hrozenkova, uchovávají také nářečí a zvyky kopaničářů. Nyní vyšly v reedici.
Příběhy z filmových ateliérů
Historie, příběhy i vazby zlínského filmu na pár kliknutí. Vědci vytvořili aplikaci |
Filmový historik a teoretik Pavel Skopal napsal knihu Lidé – práce – animace: Světy animovaného filmu na Kudlově. Zlínské ateliéry na Kudlově v ní zkoumá jako místo tvorby, práce, každodenního života a pracovních i společenských kontaktů. Literární kritik Jan Lukeš zase vydal monografii filmového výtvarníka a architekta Zdeňka Rozkopala, jenž ve filmových ateliérech ve Zlíně pracoval dlouhých čtyřicet let.
Malušenký princ ze Slovácka
Kultovní knihu francouzského spisovatele Antoina de Saint-Exupéryho zná každý. Sběratelka knižních vydání Malého prince Martina Dlabajová teď tento něžný příběh převedla do svérázného Slovácka. V přepisu do slováckého nářečí jí pomohli překladatelé Cyril Škarnétka a Francka Kubíkova. Mimochodem, v minulosti už byl takto přepsán i ve valaštině.
Malý princ jako ogárek z Valašska. Legendární příběh vychází v nářečí |
Valach, který tvořil bankovky
Pod biografií rodáka z Tylovic v Rožnově pod Radhoštěm, grafika a autora bankovek a poštovních cenin Bedřicha Fojtáška je autorsky podepsané duo Vojtěch Maleňák, Pavel Stabrava. Fojtáškovým nejslavnějším dílem je stokoruna z roku 1940 s motivem Hradčan, Karlova mostu a legendárního Bruncvíka v popředí.
Dramatický osud letce RAF
Z Derfle až na nebe Albionu. Tak se jmenuje publikace popisující zapomenutý životní příběh Stanislava Šáchy, radiotelegrafisty RAF. Napsal ji uherskohradišťský pedagog a publicista Zdeněk Pilát. Nechybí ani pasáž věnující se tomu, jak Šácha za dramatických okolností uletěl komunistům na Západ.
Inspirace bratry Baťovými
Před 50 lety zemřel Jan Antonín Baťa. V Brazílii vybudoval impérium |
Nadace Tomáše Bati letos vydala pokračování knihy Inspirace Baťa 2 – Růst Tomáše Bati, jejímž autorem je Gabriela Culík Končitíková. V reedici vyšla také dobová publikace Baťa – myšlenky, činy, život, práce od Antonína Cekoty. Nadační fond Jana Antonína Bati zase vydal reedici knihy Jana Antonína Bati Budujme stát pro 40 000 000 lidí.
Fenomén Bílé Karpaty
Spisovatel a publicista Vlastimil Hela provází čtenáře v knize Fenomén Bílé Karpaty krajinou orchidejí, lidové magie a žítkovských bohyní, fašankových tradic i obyčejných lidí. Nechybí pohled do historie, medailonky slavných osobností nebo tipy na výlety, zajímavé stavby i místa v krajině.