Když zástupci čínského města Tung-kuan letos v srpnu přijeli do Zlína, dohodli se s jeho vedením na reciproční návštěvě. Trvala zhruba týden a uskutečnila se od 11. do 17. listopadu. Jako první o ní informoval Český rozhlas.
Čínská strana vydala zprávu, v níž hovoří o podpisu memoranda se zástupci zlínské radnice. Primátor Jiří Korec (ANO) to odmítá.
Podle něho za město nebylo nic podepsané a šlo pouze o zdvořilostní cestu, která měla umožnit spolupráci jiných subjektů, zejména firem a univerzit. Přesto si vysloužil kritiku od koaličních partnerů i opozice, podle nichž byla návštěva překvapivá a nešťastná.
„Byla to zdvořilostní reciproční cesta, abychom udrželi možnosti případné spolupráce pro jiné subjekty,“ zopakoval Korec, s nímž odjel do Číny také jeho ekonomický náměstek Miroslav Chalánek (ODS)
Cestu musela schválit městská rada, jejíž hlasování bylo těsné. Korec a Chalánek nemohli za město během cesty nic podepisovat. „Deklarovali jsme od začátku, že nic podepsat nemůžeme, že pokud bychom měli něco podepsat, musela by to schválit rada, potažmo zastupitelstvo,“ řekl Korec.
Korec: Memorandum podepsaly jen firmy
Čínská strana však vydala zprávu, na níž jsou na fotce zachyceni zástupci obou měst a za nimi je na velké obrazovce text, který upozorňuje na podpis memoranda.
„Obě strany si vyměnily nápady na podporu praktické spolupráce ve více oblastech a podepsaly memorandum o porozumění a o společném rozvoji přátelských vztahů pro spolupráci a výměnu,“ píše čínská strana ve své zprávě.
Podle Korce ale memorandum podepsali zástupci soukromých firem. S politiky letěli do Číny také zástupci dvou zlínských společností. Které konkrétně to byly, však primátor neprozradil. Korec tvrdí, že s Chalánkem byli součástí delegace, aby firmám spolupráci umožnili.
„Při podpisu je na fotce vidět, že jejich primátor stojí vedle mne. Kdyby šlo o spolupráci měst, tak to podepisují oba primátoři,“ reagoval Korec.
„V Evropě je to relativně jedno, ale v asijských zemích je to tak, že když političtí zástupci zdvořilostní návštěvu nevrátí, znemožní spolupráci, kterou dojednají zástupci jiných subjektů. My jsme nechtěli spolupráci takto odepsat,“ tvrdí primátor. Redakce iDNES.cz oslovila i Chalánka, který nezvedal svůj mobilní telefon.
Já bych nejel, komentoval cestu radní
Koaliční partneři ale nejsou z takové cesty dvakrát nadšení. „Rozumím tomu, že to, co mně může připadat velmi nešťastné, ostatní mohou vnímat jinak,“ zmínil radní Jiří Robenek (Piráti).
„Pozice koaličních stran se odvíjí od jejich centrálního politického názoru. Současné vládní strany určitě nejsou příznivcem této spolupráce, u ostatních je to třeba naopak. Kdybych měl jet já, tak nejedu,“ konstatoval.
Když se o cestě do Číny na městské radě hlasovalo, měl Robenek dovolenou a byl na Ukrajině.
Korec je lhář, hlásal Sekula. Přeborník v převracení informací, odvětil mu |
Náměstek primátora Vojtěch Volf (KDU-ČSL) cestu nedoporučoval. „Několikrát jsem to zdůrazňoval, ale z mé pozice nemůžu primátorovi nic zakazovat. Věřím mu, že nic nepodepsal. O to je to ale možná horší,“ nastínil.
Podle Volfa mohli zlínští politici posloužit k tomu, aby s nimi čínští zástupci vyfotili a prezentovali to jako uzavřenou spolupráci. „Byznysově už v Evropě jsou a potřebují se do ní dostat i politicky,“ domnívá se Volf.
Také radniční opozice je kritická. „Jsme tím překvapeni. Není to úplně šťastné,“ reagovala mluvčí hnutí Zlín 21 Kateřina Martykánová.
„Překvapilo nás to. Zeptáme se na zastupitelstvu, jestli se k něčemu město zavázalo a jestli mu to bude nějak přínosné. Zprávy jsou zatím nejasné,“ podotkla zastupitelka Kateřina Francová (STAN).
V Číně byl i další zlínský politik za ANO
Pokud jde o přínos cesty, podle Korce se teprve ukáže, jestli nějaký bude. A kritika na její uskutečnění pro něj není úplně neočekávaná. „Brali jsme to racionálně, ačkoliv jsme vnímali, že to po medializaci může mít politickou odezvu,“ přiznal Korec.
A to i proto, že když jel letos v květnu do Číny zlínský poslanec Marek Novák (ANO), aby tam jednal s vedením firmy Huawei a měl i přivézt do Česka pandu, předseda hnutí Andrej Babiš ho nazval „dvojnásobným blbem“.
Koalice je v poločase. Velké plány zůstávají na papíře, Zlínu scházejí finance |
Podle sinoložky z pražské filozofické fakulty a zároveň zakladatelky projektu Sinopsis Olgy Lomové jde ze strany Číny o dlouhodobou strategii. „Čínští představitelé o tom mluví naprosto nepokrytě: dneska regionální politik, příště možná poslanec nebo ministr,“ uvedla pro Český rozhlas.
„A ty vazby, přátelské kontakty a porozumění získané na regionální úrovni se můžou po dalších volbách promítnout do celostátní politiky. A celostátní politika je součástí evropské politiky a Číně jde především o to ovlivňovat evropskou politiku,“ domnívá se Lomová.
Korec: Dělá se z toho politické téma a senzaceZlínský primátor Jiří Korec vysvětluje okolnosti návštěvy čínského města Tung-kuan. „O ničem jsme se moc nebavili, nemohli jsme říkat nic jiného, než že případná spolupráce je možná, ale že si ji musí subjekty vyřešit napřímo,“ tvrdí. Měla potom taková cesta smysl? Český rozhlas uvedl, že váš náměstek Miroslav Chalánek měl naznačovat něco o možné spolupráci ohledně Velkého kina, které je zavřené. Proč byla cesta naplánovaná tak, že zasahovala do 17. listopadu, který má pro Česko důležitý význam? Nepovažujete cestu za chybu? Co jste všechno stihli navštívit? |