Videozáznam jako důkaz. Vandaly ve městech drží na uzdě kamery, přibývá jich

  9:38
Radnice ve Zlínském kraji rozšiřují a modernizují kamerové systémy. Mají k tomu dobrý důvod. Sledovací systém působí preventivně a pomohl uklidnit situaci v některých problémových lokalitách. Policistům zároveň poskytuje cenné důkazy, ať už o vandalství nebo při dopravních nehodách.

ilustrační snímek | foto: Martin Polívka, MF DNES

Když se tři mladíci rozhodli pomalovat informační tabuli v Centrálním parku na Jižních Svazích ve Zlíně, snažili se být obezřetní. Jeden hlídal, zda nikdo nejde, další dva malovali barvami po tabuli i dalších věcech. Netušili, že je na monitoru pozoruje operátor kamerového systému a že na místo už míří hlídka městské policie.

I když se snažili utéct, strážníci brzy jednoho z nich dohnali. „On i jeho kumpáni byli spolehlivě zachyceni na kamerovém záznamu, takže o důkazy není nouze,“ popsal zástupce ředitele zlínské městské policie Pavel Janík.

Případ z nedávné doby je jen jedním z mnoha, kdy pachatele pomohl dopadnout Městský dohlížecí kamerový systém (MKDS). Ten odhalil například i muže, kteří rozbili a vybrali přístroj s konopnými produkty. Kamery v tomto případě nejen pomohly odhalit aktuální polohu vandalů, ale také že odhodili tašku s lupem.

Města v kraji bojují s opilci a vandaly. Zpřísnění pravidel ale nestačí

V jiném případě zase kamera ukázala bezvládného opilého muže, který v centru Zlína mrznul na chladné zemi.

Nejen kvůli těmto případům si město kamerový systém chrání a plánuje jej rozšiřovat. Aktuálně Zlín využívá 43 kamer v ulicích a parcích, dalších 150 pak hlídá školské objekty.

„Všechny lokality zatím dostatečně pokryty nejsou,“ upozornil mluvčí magistrátu Tomáš Melzer. „V letošním roce přidáváme nové kamerové body v lokalitě I. segmentu na Jižních Svazích a na nové křižovatce v ulici Březnická.“

Kamery zareagují i na výstřel

Kamerový systém funguje nepřetržitě a mimo veřejný pořádek pomáhá například i při dopravních situacích. Policisté jej využili například při nedávné nehodě vlaku a osobního automobilu u obchodního centra Albert v Prštném.

Průběžně se vytipovávají další lokality pro nová monitorovací zařízení. „Místa se vybírají velmi pečlivě na základě poznatků městské policie, Policie České republiky i Komise místních částí,“ vysvětlil Melzer.

Zlín také plánuje modernizaci kamer s využitím statické i dynamické analýzy obrazu. Kamery by měly umět například reagovat na výstřel, velký shluk lidí nebo umožnit operativní vyhledávání z dlouhého časového úseku záznamu.

Ve Zlíně mají nové kamery u silnice, měřit rychlost chce stále víc radnic

Doplnění sledovacích bodů chystají i další větší města ve Zlínském kraji. Ve Vsetíně uvažují o přidání dalších kamer do lokalit v centru s velkým výskytem lidí. I tady mají se systémem pozitivní zkušenosti. Pomohl zlepšit situaci na sídlišti Ohrada u budovy s hudebním klubem Bunkr.

Po instalaci se situace zklidnila „Před instalací kamery zde byly časté stížnosti obyvatel sídliště na narušování veřejného pořádku a občanského soužití návštěvníky klubu. Po instalaci se situace na místě uklidnila,“ zmínila vsetínská mluvčí Jana Raszková.

Na nádraží v Meziříčí je bezpečněji

Na třicet bodů s celkovým počtem 72 kamer dohlíží na pořádek ve Valašském Meziříčí. Město systém průběžně modernizuje. Například využívá takzvanou inteligentní analýzu, která umožňuje například rozpoznávání typů objektů, vozidel či osob.

„Třeba u autobusového nádraží je umístěn kamerový bod z důvodu vyššího výskytu případů narušování veřejného pořádku. Jeho instalace vedla ke snížení počtu těchto případů a také ke zvýšení bezpečnosti občanů města,“ zmínil Stržínek s tím, že momentálně jsou všechny lokality dostatečně pokryty.

Jste pro instalaci dalších kamer do ulic?

celkem hlasů: 76

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 1. července 2024. Anketa je uzavřena.

Ano, pomáhají udržovat veřejný pořádek.55
Ne, vnímám je jako omezení osobní svobody.20
Je mi to jedno.1

Jedna kamera přibude letos v Uherském Hradišti, kde doplní stávajících 51.

„Primárně se snažíme rozšiřovat kamerový dohled do lokalit, kde dochází k nejčastějším projevům narušování veřejného pořádku a hlavně ke zvýšenému nápadu trestné činnosti, zejména majetkové a jiné pouliční kriminality. Jde o projevy vandalismu, výtržnictví, sprejerství a podobně,“ přiblížila Dagmar Vacková z útvaru kanceláře starosty uherskohradišťské radnice.

Záznamy strážníků putují na policii

Zároveň vyzdvihuje, že kamery jsou užitečné i při spolupráci města s dalšími složkami integrovaného systému.

„Poměrně často předává městská policie záznamy z kamerového systému Policii České republiky, které slouží jako důkazní materiál při objasňování trestné a přestupkové činnosti včetně úseku dopravy,“ přiblížila Vacková.

Dvacet pevných digitálních bodů a dvě přenosné analogové kamery mají k dispozici v Kroměříži. I tady vytipovali další lokality, kam systém rozšířit.

Zapálená socha, rozřezané odpočívadlo. Vandalové ničí turistická místa

„Pořízení kamer se mimo jiné bude odvíjet od možnosti získat na ně dotace,“ sdělil mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

Podle něj platí, že situace v jakékoliv dříve problémové lokalitě se po instalaci kamerového bodu zklidnila. Za příklad dává místo v okolí někdejší diskotéky. Také tady vsázejí na moderní digitální technologie.

„Kamery díky vysokému rozlišení umožňují strážníkům efektivnější dohled nad sledovaným územím, a to včetně zachycení pachatelů či motorových vozidel v pohybu,“ upřesnil Vondrášek.

7. ledna 2022