Pozemky v lokalitě Laziště budou prodávat formou elektronické veřejné soutěže ve dvou etapách – v březnu a květnu. Metr čtvereční vyjde na 3 800 korun, celkem za něj kupující zaplatí od 2,6 do 4,5 milionu korun.
A v Otrokovicích o ně očekávají velký zájem. V blízkosti místní části Újezdy tak má vzniknout šestnáct rodinných domů.
„Naším hlavním zájmem je vytvořit novou lokalitu, kde se bude lidem dobře bydlet a budou zde moci zapustit kořeny rodiny s dětmi i lidé v produktivním věku,“ uvedla starostka Hana Večerková.
Studie řekne, co vyroste v Malenovicích. Ve hře jsou byty, sportoviště i služby |
Podobný plán mají také ve Valašských Kloboukách, kde se plánuje sedm dřevostaveb rodinných domů v ulici Josefa Balejky. Soukromý investor je po výstavbě nabídne k prodeji. V delším horizontu se pak chystá i výstavba rodinných domů s využitím dřevěné architektury nad městským koupalištěm. Vyrůst tam má celá nová čtvrť.
Najít nové parcely pro stavbu rodinných domů se snaží nejen developeři, kteří obecně táhnou výstavbu, ale také města. Je jich však nedostatek. A pokud se nějaké pozemky uvolní, často se využívají spíše pro stavbu bytovek.
Velké parcely? Lidé chtějí spíše ty menší
Jako například v Hluku, kde chtějí postavit nový bytový dům v ulici Závodní. Stát má na místě stávajícího neobydleného domu, který půjde k zemi.
„Jde o lokalitu, kde už dnes stojí bytové domy s asi dvěma stovkami bytů. Logicky se nabízí, aby tam vznikly další. Každé město chce stavět, aby lidé měli kde bydlet,“ podotkl starosta David Hájek s tím, že příští rok chce Hluk kvůli tomu změnit územní plán.
I tak ale neplatí, že všechny pozemky hned najdou svého majitele, který zde postaví dům. V Hulíně investovali 39 milionů korun do vybudování inženýrských sítí včetně veřejného osvětlení a dětského hřiště v nové ulici Vojtěcha Adamce.
Podpora do začátku. Zlín v Prštném postaví desítky startovacích bytů![]() |
Loni na jaře je nabídli k prodeji. Z osmnácti pozemků však našly svého majitele zatím jen tři. Podle starosty Jaromíra Žůrka přitom nejde o cenu, která vychází zhruba na tři tisíce korun za metr čtvereční.
„Parcely jsou relativně velké a komfortní, mají kolem tisíce metrů čtverečních. Jenže lidé teď mají zájem spíše o menší,“ popsal Žůrek.
Pozemky se připravovaly za minulého vedení města a podle radnice byly tehdy požadavky i ekonomická situace jiná. Hulín proto spolupracuje s realitní kanceláří, přes niž pozemky prodává.
Podobně postupuje Valašské Meziříčí, jež připravilo 21 parcel pro rodinné domy v Juřince. Minimální kupní cena byla 2 300 korun za metr čtvereční, žádný zájemce se však nenašel. Radnice tak chce prodat pozemky s pomocí realitního makléře.
Podle Tomáše Chmely, náměstka hejtmana pro místní rozvoj a starosty Slavičína, není o velkorysé parcely o tisíci metrech čtverečních moc velký zájem.
„Ani nedává smysl je nabízet. Město má uspokojit co nejvíce obyvatel, kteří touží po vlastním domě,“ myslí si Chmela.
Ve Starém Městě vzniká nová čtvrť
Ve Slavičíně plánují stavební parcely pro výstavbu rodinných domů v lokalitě Šabatec. První chtějí nabídnout letos a dohromady jich tady má být dvacet. Půjde o řadové i samostatné domy. Město chce poskytovat parcely k dispozici postupně. Cenu zatím nemá stanovenou.
„V návrzích se pohybujeme kolem šesti stovek metrů čtverečních. Podstatnou část lokality navíc budeme prodávat jako řadovky, tam bude výměra ještě úspornější,“ konstatoval Chmela.
„Lidé chtějí spíše menší pozemky, aby se nemuseli starat o velkou zahradu. Je to trend, který lze jasně pozorovat všude. Větší parcelu si dovolí spíše zájemce, který má dostatek peněz. A ten většinou není odkázaný jen na nabídku města.“
Města v kraji se pustí do stavby bytových domů, přidají se i developeři![]() |
Cestou menších pozemků šli také ve Starém Městě, kde prodávají parcely v ulici Velehradská. Metr čtvereční stojí 3 500 korun bez DPH a nyní nabízejí šestnáct pozemků o velikosti od 385 do 643 metrů čtverečních. Výstavba rodinných domů ve Velehradské ulici pokračuje šestým rokem a bývalý areál Školního hospodářství se mění v novou čtvrť města. Celkem zde vyroste 76 rodinných domů.
„Když prodáme všech šestnáct pozemků, budeme za polovinou. S kompletním prodejem počítáme v horizontu deseti let,“ sdělil staroměstský starosta Martin Zábranský.
Otrokovické pozemky mají rozlohu od 676 do 1 177 metrů čtverečních. A vedení města věří, že o ně zájem bude.
„Chtěli jsme pozemky tak, aby tam bylo komfortní bydlení se vším všudy, tedy i dostatkem místa. Kdyby je prodával developer, udělá na místě řadovky a bydlení nahustí. My šli jiným směrem. Věřím, že to kupce zaujme,“ řekla Večerková.