Byty, univerzita, výjimečnost. Politici slibují, jak udrží lidi v kraji

  8:46
Zlínský kraj míval dříve i přes 600 tisíc obyvatel, teď jich je něco málo přes 580 tisíc. A v roce 2050 by to mohlo být jen kolem 515 tisíc. MF DNES oslovila lídry nejsilnějších stran, které jdou do zářijových krajských voleb, aby předložili recept, který by nepříznivý trend změnil. Zmiňují lepší nabídku bydlení, dobře ohodnocená pracovní místa s přidanou hodnotou a spolupráci s Univerzitou Tomáše Bati (UTB).

Zlínskému kraji ubývají obyvatelé, politici před volbami hledají recepty, jak tento trend zastavit. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Na to, jak zastavit vylidňování regionu, uvádějí volební lídři různé recepty.

„Máme více pilířů, které musí fungovat souběžně,“ shrnul hejtman a lídr ANO Radim Holiš. „Například dostupnost bydlení, nabídka dobře placené práce, kvalitní infrastruktura a zázemí pro život. Důležité je také vzdělávání, spolupráce s univerzitou, podpora podnikání a na firmy navazujících oborů. Zmínit mohu například obor strojírenství, který se bude po dvaceti letech opět vyučovat na vysoké škole.“

Kraj uzavřel smlouvu s UTB o vzniku sedmi oborů, díky nimž by se měl do roku 2026 navýšit počet studentů o 300. Finančně ji podpořil 200 miliony korun, které půjdou na stavbu nové fakulty.

Kampaň před zářijovými krajskými volbami začíná. Tématem bude zdravotnictví

„Náš společný sen je mít během dvaceti let ve Zlíně místo 9 500 studentů 20 tisíc,“ naznačil Holiš. „Potřebujeme v kraji udržet mladé lidi, což se nám nepodaří jinak než promyšlenými investicemi do vzdělávání a nabídkou práce v moderních oborech,“ je přesvědčen.

Bývalý lidovecký hejtman a lídr společné kandidátky KDU-ČSL a hnutí Zlín 21 Jiří Čunek vidí možnost změny ve výstavbě nové nemocnice v Malenovicích, kterou coby hejtman prosazoval, ale současné vedení projekt zastavilo.

„Nejvíce kraji pomůže, když se stane v něčem výjimečný, což dokáže velká stavba, která lidi osloví a budou na ni hrdí. Sloužila by mnoha obyvatelům a vytvářela podmínky pro další pracovní místa. Takovou stavbou by mohla být nová nemocnice,“ domnívá se Čunek.

Nová nemocnice, nebo univerzitní kampus?

V současném areálu nemocnice by podle něho mohly být bytovky, vysokoškolský kampus pro seniory. Čunek zmiňuje i zvyšování úrovně středních škol zřizovaných krajem a výstavbu dopravního terminálu, což je hlavně záležitostí státu a soukromého majitele.

Současní koaliční partneři ANO novou nemocnici odmítají. Zastavit vylidňování kraje podle nich mohou jiná opatření.

„Možností je celá řada, například zavedení grantů pro studenty, kteří se zavážou po skončení studia k zaměstnaneckému poměru a trvalému bydlišti ve Zlínském kraji po dobu alespoň pěti let. A také univerzitní kampus, ideálně v Malenovicích na ploše, kde měla stát nová nemocnice,“ uvedl Tomáš Goláň (ODS). Uvolnily by se tak byty ve Zlíně a okolí, kde dnes bydlí studenti.

Zlín se má rozrůst na sto tisíc obyvatel, to je víc, než kdy měl

„Kraj může v oblasti bytové výstavby podpořit obce i sám stavět. Měl by vytvořit fond na projekty i na výstavbu bytů, což je v programu Pirátů,“ podotkla náměstkyně hejtmana a lídryně Pirátů Hana Ančincová. Podpora by podle ní mohla fungovat stejně jak v sociální oblasti, kde kraj obcím přispívá deseti procenty nákladů na výstavbu nového domova pro seniory.

Ančincová zmiňuje i platy, jež jsou v kraji druhé nejnižší. „Teď je spíše průmyslová montovna. Firmy jdou ale tam, kde seženou odborníky. Musíme proto s univerzitou odborníky vychovávat.“

Bydlení a půjčky pro mladé

Zlínský kraj v tomto volebním období zřídil rozvojovou agenturu ZRIA, která plánuje využití zóny v Malenovicích. Zvažuje tam bydlení pro mladé, kampus, prostory pro podnikatele, sportovní komplex, kulturní zázemí i rozšíření technologického parku, který kraj plánuje v zástavbě pod sportovní halou ve Zlíně, což je projekt tamní radnice.

„Chceme vylidňování zabránit například pomocí půjček pro mladé, díky čemuž dosáhnou na vlastní bydlení daleko snáz a nemusí žít v podnájmu někde v Praze,“ popsal lídr kandidátky STAN Tomáš Chmela. Kraj by měl nabízet obcím poradenství při plánování bydlení a finančně ho podporovat.

Až třísetmetrový mrakodrap. Zlín představil odvážnou vizi byznysového centra

Podle jedničky SPD Lubomíra Nečase by měl kraj stavět byty také pro své zaměstnance, tedy i pro lékaře. „Zlínská nemocnice dnes vlastní jen nějaké ubytovny. Když ji ale Tomáš Baťa postavil, tak pro ředitele a primáře postavil domky,“ připomněl Nečas. „Nenalákáme tady lékařskou kapacitu, když jí nabídneme ubytovnu,“ uvažuje.

Podle jedničky kandidátky Nezávislý HLAS pro Zlínský kraj Michala Dvouletého by kraj byty stavět neměl, ale může pomáhat s infrastrukturou a nabídnout vhodné lokality k výstavbě i soukromým investorům. „Další bod je perspektivní zaměstnanost: ať už využití holešovské zóny, nebo pomoc strojírenským firmám. V tomto oboru v kraji pracuje asi 90 tisíc lidí,“ upřesnil Dvouletý.

3. srpna 2023

Autor: