iDNES.cz

Žižkova kasárna v Kroměříži se za 210 milionů promění na nové sídlo památkářů

  9:48
Koupil ji od města za čtyři koruny. Za proměnu budovy na Hanáckém náměstí teď Národní památkový ústav zaplatí 210 milionů. V bývalých kasárnách najdou památkáři moderní zázemí, vzniknou tu nové kanceláře, depozitář, knihovna i návštěvnické centrum.

Budova bývalých kasáren na Hanáckém náměstí v Kroměříži se během následujících dvou let promění v sídlo památkářů. (říjen 2024) | foto: SYNER

Historicky cenná třípodlažní budova byla dostavěná před více než 120 lety. Přestože není národní kulturní památkou, nachází se na území ochranného pásma městské památkové rezervace UNESCO.

„Těší mě, že to budou právě pracovníci Národního památkového ústavu, kteří po opravě Žižkových kasáren uvedou tuto budovu opět do života a získají důstojné pracovní prostředí s veškerým vybavením odpovídajícím náročnosti jejich práce,“ zmínila generální ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ) Naďa Goryczková.

Právě v těchto dnech zahájená rekonstrukce počítá s citlivou obnovou fasády, aby stavba nadále zapadala do okolního prostoru.

V Kroměříži obnovují Čínský pavilon a vrátí další architektonické perly

„Přes 100 let objekt sloužil jako kasárna, pak dvě dekády postupně chátral,“ poznamenal obchodní ředitel společnosti Syner Michal Renát, která má stavební práce na starosti. Zároveň zdůraznil, že objekt si má zachovat svůj původní vzhled. „Například na fasádě opravami projdou ornamenty a šambrány, restaurátorské práce se dotknou různých erbů, mříží či vstupních dveří, které se musí zachovat,“ přiblížil.

Budova rovněž dostane novou střechu, změní se vnitřní dispozice, o vytápění se postarají geotermální vrty. Počítá se s tím, že nové sídlo památkářů bude doslova „prošpikováno“ zabezpečovacím zařízením. Budou se zde totiž restaurovat i uchovávat vzácné historické památky.

Práce potrvají dva roky a vyjdou na 210 milionů, peníze poskytne rozpočet ministerstva kultury.

Po odchodu vojáků budova zůstala opuštěná

Práce na rekonstrukci začínají symbolicky dvacet let poté, co kasárny opustili vojáci. Budovu poté získala radnice a plánovala ji přestavět na domov pro seniory. Kvůli vysokým nákladům však na tento plán rezignovala.

„Poté se neúspěšně pokoušela budovu prodat, realizovat se nepodařilo ani záměr na její přebudování na komunitní centrum, muzeum vojenství a zážitkový hostel. Zastupitelé Kroměříže nakonec v únoru roku 2020 souhlasili s prodejem budovy a okolních pozemků za symbolické čtyři koruny,“ popsal mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

Kroměříž hledá místo pro památník biskupa, který přivezl Tizianův obraz

Současnou přestavbou se tak vyřeší hned dva problémy. Jednak se zvelebí opuštěný a chátrající objekt v blízkosti centra města. „Jsem rád, že budova bude mít po dlouhých letech opět využití, že díky NPÚ bude zveleben celý prostor a že Hanácké náměstí znovu ožije,“ těší starostu Kroměříže Tomáše Opatrného.

Zároveň tu najdou zázemí památkáři, kteří dosud působí v pronajatých prostorách.

„Tuto situaci potřebujeme řešit. V opravené budově budou mít zaměstnanci dobré podmínky pro práci, vlastníci památek zde najdou příjemné prostředí pro své konzultace a budeme zde mít i vhodné prostory pro akce a programy, které posílí povědomí o památkové péči u veřejnosti,“ vyzdvihla Goryczková s tím, že v novém sídle bude pracovat více než 70 lidí.

Kromě kanceláří a dalšího důležitého zázemí se počítá s depozitáři, knihovnou, archivem, badatelnou či multifunkčním sálem. Součástí bude i informační a návštěvnické centrum, kde bude NPÚ propagovat hrady, zámky a další památky, které má ve správě. V budoucnu pak mají vzniknout i konzervátorské dílny.

31. května 2024

Autor:
zpět na článek