Petra Žákovská se synem Michalem obdrželi ve středu nálezné 125 tisíc korun. „Syn dostane peníze na účet, chce studovat archeologii, tak bude mít něco do začátku,“ řekla Žákovská.
Na mince dvojice narazila v roce 2022 náhodně při procházce v lese v katastru obce Loučka u Vsetína. „Spatřili jsme něco ve vyhnilém pařezu. Nevěděla jsem, co to je, ale chlapec už tušil,“ popsala.
Vyzvedli hromádku slepených mincí. „Nevěděli jsme, co se v těchto případech dělá. Nález jsme vyzvedli a potom zavolali do muzea pana doktora Španihela, který mince přebral a pak se s námi ještě vrátil ohledat místo nálezu,“ vylíčila Žákovská.
Archeolog Samuel Španihel z Muzea regionu Valašsko potvrdil, že jde o soubor mincí vyražených v 16. a 17. století. Pocházejí přitom z různých regionů po celé Evropě.
„Depot byl ukryt po roce 1622 a souvisí s počátečním obdobím třicetileté války. Nejstarší mince pochází z roku 1500 z doby vlády Vladislava Jagellonského. Poslední mince jsou z doby vlády Ferdinanda Štýrského z rodu Habsburků,“ zmínil Španihel.
Fenka vyhrabala u Vsetína poklad, stovky stříbrných mincí ze 14. století |
Podle něj je zajímavý geografický rozptyl mincí – od Štrasburku, přes Nizozemí až po slovenské Košice či severní Polsko. „Můžeme z toho odvodit, jaké obchodní kontakty ve zdejším regionu měli a jaká byla hospodářská situace,“ vysvětlil archeolog.
Kdo a proč poklad v lese uložil, není dosud jasné. „Teorií je víc. Les patřil tehdejšímu fojtství. Zřejmě, když se zhoršovala situace a začalo se rabovat, ukryli poklad v lese, aby přežil blížící se frontu a tyto nepříjemné situace,“ naznačil Španihel.
Nález je o to hodnotnější, že toto období na Valašsku není, co se týče archeologických objevů, příliš zmapované.
Kraj vyplatil vyšší odměnu. Chce motivovat
Našlo se celkem 768 stříbrných mincí různých velikostí. Krajský úřad si vyžádal zkoušku u Puncovního úřadu, který stanovil cenu drahých kovů na 11 695 korun. Kulturně historická hodnota je však mnohem vyšší.
„Národní muzeum v Praze ji stanovilo na trojnásobek tržní hodnoty čili 1 247 130 korun, neboť jde dle něj o kompletně dochovaný nálezový soubor se známými nálezovými okolnostmi. Tržní hodnota činí 415 710 korun,“ informovala mluvčí Zlínského kraje Soňa Ličková.
Vzácné mince v lesích. Kraj je plný pokladů, nálezů může dál přibývat![]() |
Nálezcům by podle zákona měla příslušet částka ve výši hodnoty materiálu drahých kovů. Hejtmanství se ale rozhodlo ocenit i fakt, že kulturní dědictví regionu poctivě odevzdali na příslušné místo. Zároveň chce motivovat i případné další nálezce. Proto kraj vyplatil mimořádnou odměnu.
„Člověk, který neváhá náhodný nález oznámit a zajistí jeho odborné zdokumentování, je hoden veřejného ocenění,“ zdůraznil radní Ivan Láska.
Postup nálezců ocenil i Španihel. „Spolupracujeme s veřejností, chodíváme na archeologické lokality, snažíme se lidi vychovávat, aby se o tyto věci zajímali,“ přiblížil.
„Pro mě bylo velmi zajímavé prvotní ohledání a následně i čištění mincí, ke kterému nás přizvali,“ uvedl Michal Žákovský, který se po objevu začal více zajímat o archeologii a pomáhá jako dobrovolník při záchraně zříceniny hrad Nový Šaumburk na Kroměřížsku.
21. února 2022 |