Proti vystupovali už dříve také starostové. Změny podle nich nejsou dobře připravené ani prodiskutované.
„Vnímáme hlasy, které volají po případném odsunu zahájení změny a budeme pečlivě zvažovat všechny argumenty. Hypoteticky jsou dvě možnosti posunu: jedna z nich je od 1. ledna příštího roku, druhá od 1. září příštího roku, což je poslanecký návrh,“ potvrdil Bek. „Definitivní rozhodnutí bude na poslanecké sněmovně, která by měla o věci jednat ve třetím čtení v první polovině března. Do té doby probíhá debata,“ upřesnil.
Zmínil, že si je stejně jako premiér a ministr financí vědom postojů klíčových aktérů, tedy krajů, měst i obcí.
Starostové se bojí likvidace malých škol. Pod protestem je tisíc podpisů |
„Definitivní rozhodnutí ze strany koalice padne před třetím čtením ve sněmovně. Předpokládám, že v příštím týdnu se o tom budeme dál radit,“ nastínil Bek.
Je to nejhorší ministr, říká ředitel
„Pan ministr mne dnes vůbec nepřekvapil. Překvapil mne v minulosti a to velmi nemile tím, že za poslední dobu je to nejhorší ministr, kterého máme. Nebojuje za zájmy školství,“ prohlásil ředitel Základní a mateřské školy Vsetín Luh Petr Kořenek.
„Tento posun je zcela zásadní na to, abychom komunikovali a propočítali dopady. Že se něco musí ve školství změnit nikdo nezpochybňuje, s tím souhlasím, ale nesouhlasím se způsobem komunikace a provedením,“ doplnil.
„Máme obavy, že to udělá nerovnost v příjmech mezi pedagogy a nepedagogy. Už tak jsou nepedagogové velice špatně financováni. Nechtějí za tyto peníze dělat,“ zdůraznila ředitelka Dětského domova Zlín Lazy Eva Ledvinová. „Aspoň toto posunutí mě uklidnilo, to by mi hodně ulevilo,“ doplnila.
Kritika přišla i od starostů
Odpoledne se ministr Bek setkal se starosty v obci Liptál na Vsetínsku. Přijelo jich asi pět desítek.
Ministr jim sdělil, že je současný systém financování pokřivený a je třeba ho narovnat. A když se to udělá letos, kdy je demografická křivka na vrcholu, bude pro obce a kraje finančně výhodnější, protože dostanou více peněz za žáky. Upřesnil, že na poslední čtyři měsíce jim stát chce poslat 11 miliard a na příští rok 32 miliard, což by mělo náklady obcí a krajů pokrýt.
Starostové k tomu však velkou důvěru neprojevovali, místy se i tiše smáli a kroutili hlavami.
Učiteli nepřidáme, zaplatíme školníka. Peníze pro pedagogy použijí školy jinak |
„Děsí mě rychlost, s jakou to prosazujete. Je to nepřipravené. Všechny obce mají schválené rozpočty a mají přijít změny. Mohlo být hodně času na rozdiskutování,“ uvedl starosta Luhačovic Marian Ležák, který je jedním z nejhlasitějších odpůrců změn.
Poukázal i na to, že daňové příjmy města nerostou a žádný starosta neví, jak budou příští rok vypadat. Bek odpověděl, že to neví ani stát.
„Všichni říkají, ať se to zastaví, že je to polotovar. Jste v tom sám,“ prohlásil Ležák k ministrovi s tím, že proti jsou sdružení krajů, obcí i školské odbory. Vysloužil si za to potlesk.
Není to navýšení, říká kraj
Ředitelé i starostové mají obavy z toho, že pokud by financování nepedagogických pracovníků přešlo na obce a kraje, doplácely by na to ze svých rozpočtů. Stát jim sice slibuje peníze v rámci změn v rozpočtovém určení daní, to však podle nich nebude stačit.
Buď nebude na chodníky, nebo na uklízečky ve školách, tepou starostové stát |
„Musí být dohoda zespodu, takové věci nemůžete dělat odshora. Pokud to bude vedeno odspodu, tak rok může být dostatečně dlouhá doba na to, abychom našli v nejasné změti čísel nějakou shodu,“ uvažuje krajská radní přes školství Jindra Mikuláštíková. „Nemůžeme se dopočítat toho, kde stát přišel na čísla, která nám podsouvá. Není to rozhodně navýšení. U Zlínského kraje během týdne došlo k dalšímu ponížení slíbené částky v lednu o osm milionů korun,“ tvrdí.
Podle hejtmana je posun nedostatečný
Stát slíbil, že krajům a obcím pošle dostatek peněz i na zvýšení mezd. Podle hejtmana Zlínského kraje Radima Holiše ale počítá peníze z výše loňských platů, což do budoucna stačit nebude. To, že by mohlo dojít k odložení změny, pro něho byla nová informace.
„Dozvěděli jsme se ji tady. Budu se ptát v Asociaci krajů, jestli to něco řeší. Z hlediska přípravy zákona nebyly předneseny žádné změny, které by reflektovaly největší připomínky. Časový posun je jen jedno hledisko, je to nedostatečné,“ domnívá se Holiš.
Odbory i zaměstnavatelé kritizují převod financování nepedagogů na obce a kraje![]() |
„V legislativě není něco, co by si žádalo úpravy kromě případné účinnosti změny,“ domnívá se Bek. Současně sdělil, že je zpětná vazba důležitá.
„Třeba jde o to, jak správně nastavit váhu pro dítě v základní umělecké škole, kde je dítě několik hodin týdně, proti dětem, které jsou ve standardních školách,“ předestřel Bek.