Přesun vzácných šperků hlídali ozbrojenci, vystaví je ve střeženém chrámu pod zemí

  16:38
Za asistence zakuklených a ozbrojených policistů dorazila do Modré na Uherskohradišťsku velmi speciální zásilka. Z Brna sem přivezli šperky, které před dávnými časy nosila velkomoravská knížata a velmožové. Skvosty, které mají nevyčíslitelnou hodnotu, se stanou lákadlem nově otevřené expozice Klenotnice Velké Moravy.

Šperky a další jedinečné archeologické nálezy z velkomoravských pohřebišť budou součástí nové výstavy nazvané Elity Velké Moravy.

Policisté krabice se šperky po jedné přenášeli do nové podzemní expozice, všechno muselo mít svůj postup a řád. Ale proč takové manévry?

„Převáželi jsme je sem sedmdesát kilometrů, stát se může cokoliv,“ upozornil archeolog a autor výstavy Luděk Galuška z Moravského zemského muzea. „Museli jsme udělat všechno pro to, aby nedošlo k jakémukoliv ohrožení při transportu. Proto jsme se obrátili na policii,“ vysvětlil s tím, že všechny skvosty i jejich převoz musel být také pojištěný.

Důvod je nasnadě. Náušnice, náhrdelníky, prsteny a řada dalších předmětů představují zkrátka natolik velkou hodnotu na to, aby se dalo cokoliv podcenit.

„Pro pojišťovnu jsme museli uvést nějaké částky, ale skutečná hodnota se nedá vyčíslit,“ potvrdil Galuška.

„Pracovat s takovými věcmi je docela adrenalin. Rukama vám prochází skvosty, které tvoří naše národní kulturní dědictví,“ usmál se.

Chrám v devítimetrové hloubce

Organizátory teď čeká aranžování předmětů tak, aby si je už za několik dní mohla prohlédnout veřejnost. Výstava 20. června otevře provoz zbrusu nové expozice, která vznikla v areálu archeoskanzenu během posledního roku.

Jde o netradiční prostor, který je schovaný pod povrchem archeoskanzenu až v devítimetrové hloubce. Připomíná kruhový podzemní chrám, kde se pracuje se světelnými efekty. „Samotná stavba byla technicky náročná, využívali jsme poměrně složité postupy. Naštěstí jsme se nemuseli potýkat se spodní vodou nebo nestabilním podložím,“ komentoval průběh prací starosta Modré Miroslav Kovářík.

Klenotnice v Modré ukáže šperky z dávných dob v neprůstřelných vitrínách

Právě on se zasadil o to, aby na okraji malé obce na Uherskohradišťsku vznikl velký areál, jehož součástí je například i sladkovodní expozice Živá Voda nebo Stezka praturů. A také v jeho hlavě se zrodil nápad, že Archeoskanzen doplní speciální klenotnice. Důstojné a technicky odpovídající prostory pro výstavy tu totiž chyběly.

„Letos slaví Archeoskanzen 20 let. Už v prvních letech provozu však bylo jasné, že chceme dělat výstavy těch naprosto top předmětů z období Velké Moravy. Ale pokud chcete vystavovat tak hodnotné kusy, které bývají i ze stříbra či zlata, musíte k tomu mít adekvátní prostor,“ popsal s tím, že Klenotnice Velké Moravy splňuje ty nejpřísnější požadavky na klenotnictví v rámci Evropy.

Zabezpečení na nejvyšší úrovni

Ruku v ruce s tím jde zabezpečení. Z taktických důvodů se samozřejmě neprozrazují konkrétní opatření, ale podle starosty jde o jeden z nejlépe zabezpečených objektů s kulturními artefakty v rámci České republiky.

Hlavní část stavby se uskutečnila v loňském roce, náklady na celý projekt včetně vybavení se vyšplhaly na zhruba 70 milionů korun.

Z kopřiv a bodláků vyrostl turistický zázrak, malá obec je plná unikátů

Na úvodní výstavě se mimo Moravského zemského muzea podílely i archeologické ústavy v Brně a Nitře nebo Ústav archeologie a muzeologie Masarykovy univerzity. Autoři chtěli prezentovat především nálezy z pohřebišť v centrech Velké Moravy a přiblížit tak život elitních sociálních vrstev.

„Elity se pyšnily jezdeckými zbraněmi, honosnými opaskovými předměty a samozřejmě atraktivními věcmi jako jsou náušnice, náhrdelníky, prsteny nebo gombíky,“ vyjmenoval Galuška. Podle něj se v rámci Velké Moravy objevily nové typy ozdob, které se předtím v tomto prostoru nevyskytovaly. „Je to ukázka elitního klenotnického, šperkařského a zlatnického řemesla.“

Součástí Archeoskanzenu Modrá bude Klenotnice Velké Moravy zaměřená na prezentaci šperků a vzácných nálezů z 9. století našeho letopočtu. Na jejich převoz dohlížela policejní jednotka. (červen 2024)

Mezi exponáty budou ale také trojrozměrná vyobrazení významných osobností Velké Moravy a členů vládnoucí rodiny Mojmírovců symbolicky zasazená do panoramatických scén.

„Mohu prozradit, že jedním z top exponátů bude originální zvon z 9. století z Nitry,“ zmínil archeolog.

Výstava tu bude k vidění do podzimu, na jaře pak Klenotnici ozdobí nová. „Rozhodně si nevystřílíme všechen prach, stále je co ukazovat. Počítáme, že časem se tu objeví ty nejcennější evropské předměty z období raného středověku, ale také například pravěku,“ naznačil Galuška.

Expozice bude přístupná denně, prodávat se sem bude samostatný lístek. Protože se naráz do Klenotnice dostanou jen skupinky pětadvaceti osob, doporučuje se objednání přes rezervační systém.

6. června 2023