Odpady vyřeší společně. Obce ve Zlínském kraji spojí síly, i kvůli penězům

  16:12
Je to boj s časem. Do roku 2030 by měly být obce v Česku připravené na konec skládkování. V té době by měly vytřídit zhruba dvě třetiny veškerého odpadu. Do dalších pěti let pak drtivou většinu odpadů recyklovat nebo energeticky využívat. Podle odborníků však samosprávy na tento stav zatím připraveny nejsou. I proto začínají ve Zlínském kraji odpadovou problematiku řešit společně.

V Luhačovicích ukazovali školákům, co vše se nachází v komunálním odpadu. | foto: Město Luhačovice

Pro řešení odpadové problematiky se spojily regiony Uherskobrodska, Valašskokloboucka a Luhačovicka. „Je zřejmé, že k zákazu skládkování dojde, a v tuto chvíli řešíme neexistenci technologií v území, které by pomohly naplnit to, co nám zákon ukládá, tedy pomohly odpad likvidovat,“ poukázal jeden z iniciátorů a starosta Bojkovic Petr Viceník.

Města a obce z regionů aktuálně pořizují studii, která jednak vyhodnotí současné nakládání s komunálním odpadem, ale také nastaví směr, kterým se chtějí vydat v nejbližších letech. Řešit bude například, jak a kam odpad společně vyvážet a kde by mohla vzniknout vhodná místa na jeho zpracovávání.

„Do celé záležitosti chceme zapojit soukromé subjekty a všechno nastavit tak, aby to dávalo ekonomický smysl. Řešit budeme muset i územní plány, abychom mohli určit, kde vzniknou překladiště a některé technologie,“ zmínil Viceník.

Lidé se zlepšili v třídění odpadu. Pořád to nestačí, radnice tlačí čas

Cílem má být vytřídit maximum odpadu, část recyklovat a zbytek využít jako palivo ve spalovnách. V následujících letech je třeba počítat s navyšováním částky za ukládání odpadu, která se má v rozmezí let 2020 a 2030 více než ztrojnásobit.

„V případě, že obce nic neudělají, dostanou se do finančně nákladné pozice. Koncové zpracování bude zásadním způsobem zpoplatněno, což bude mít dopady na občany a celkové finance obcí,“ upozornil místostarosta Luhačovic Daniel Mejzlík.

Mezi obcemi jsou rozdíly, poukazuje odborník

Spolupráci zde podepsalo přes osm desítek měst a obcí, což je v rámci země unikát. Podle expertů je to cesta správným směrem. „Nyní každá obec rozhoduje o tom, jak bude její systém odpadového hospodářství nastaven. To vede k tomu, že mezi obcemi jsou značné rozdíly,“ uvedl odborník na odpadové hospodářství Milan Havel ze sdružení Arnika.

Společné nakládání s odpadem je ekonomicky mnohem výhodnější. „Každá obec když vyprodukuje za rok deset tun odpadního dřeva, je ráda, že se toho nějak zbaví. Pokud bychom ale prodávali stovky tun, to už je množství, o které budou mít větší teplárny zájem, a může z něj být ekonomický profit,“ nastínil Viceník.

Svoz odpadů ve Zlínském kraji zdraží. Města zvednou ceny o stovky korun

Odpadovou problematiku začal intenzivněji řešit i krajský Zlín, kde před nedávnem podepsalo memorandum město, některé městské i soukromé společnosti, které na jeho území působí. Cílem by měla být celková transformace odpadového hospodářství.

„Vnímáme nutnost vyřešení způsobu nakládání s odpady a zároveň si uvědomujeme, že s ohledem na dlouhodobý výhled městských příjmů a výdajů nebude z naší strany možné, a to v horizontu deseti let, zajistit financování projektu bez zapojení cizích zdrojů,“ naznačil primátor Jiří Korec.

Memorandum počítá se spoluprací v oblasti svozu odpadů, jejich zpracováním a energetickým využitím, využíváním nových technologií nebo například distribuce tepla.

20. března 2023