iDNES.cz

Ornitologové objevili třetí hnízdiště orla mořského v kraji. Je ve Vizovických vrších

  15:52,  aktualizováno  15:52
Zlínský kraj se může pochlubit třetím hnízdištěm našeho největšího dravce orla mořského. Krajský úřad coby orgán ochrany přírody svolal na jednání zástupce Lesů ČR, aby se s nimi dohodl na ochranných podmínkách. Výsledkem je, že až do 15. července jsou v okolí hnízdiště orla mořského ve Vizovických vrších do vzdálenosti minimálně 300 metrů zakázány lesnické práce.

„Dohoda je výsledkem velmi dobré spolupráce ochrany přírody Zlínského kraje s lesníky. Snažíme se společně vytvářet podmínky, které tomuto vzácnému dravci umožní bezpečné hnízdění a také nerušený vývoj mláďat,“ poznamenala krajská radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Renata Prchlíková.

Orli mořští v době hnízdění obhajují své teritorium, dostavují hnízdo, snášejí vejce a pak vyvádějí mladé.

„Nové páry hledají nová místa. Jestli je tam dobrá potrava, mohou se uchytit,“ poznamenal Gašpar Čamlík z Jihomoravské pobočky České ornitologické společnosti. „Tento druh orla se tady rozšiřuje a je stále početnější. Mohou to být ptáci naši i z okolních států Evropy, mezi nimiž se přesouvají.“

Orel mořský většinou hnízdí na okrajích zatopených území, v jezernatých, rybničnatých a pobřežních oblastech. V jeho potravě převažují ryby, ale živí se rovněž mršinami.

Příběh zachráněného mořského orla pokračuje, z Polska se vrací domů

Ve Zlínském kraji ho mohou lidé spatřit ještě u řeky Moravy, u Ostrožských jezer a jezer v okolí Spytihněvi. Ornitologové v kraji vědí o dvou dalších hnízdištích, jedno je na Uherskohradišťsku, další na Kroměřížsku. Vizovické vrchy jsou třetím objeveným hnízdištěm. Bližší údaje o místech ornitologové neposkytují, aby orla, který je velmi citlivý na vyrušování, chránili.

V Česku žije kolem stovky orlů mořských

Orel mořský je největším dravcem v České republice, který může mít rozpětí křídel až 2,5 metru. Byl zde rozšířený ještě v 19. století, ale pak ho lidé vyhubili. Trávili ho a lovili. Zejména v posledním dvacetiletí se ale vrací, protože je přísně chráněný.

V Česku žije momentálně kolem stovky orlů mořských a zřejmě jich bude přibývat, dokud si nebudou překážet. Mají totiž svá teritoria, a když je jich více na menší ploše, mohou se překrývat.

„Pak přibývá interakcí mezi páry, vzájemně se vyhánějí a nalézají nová místa, kde se dobře uživí. Populace u nás ještě chvíli poroste, ale nedokážu říci, jak moc,“ zmínil Čamlík.

VIDEO: Ochránci se brodili bahnem pro uvázlou orlici, tři metry „šli“ 10 minut

Orli mořští mohou hnízdit na jednom místě i desítky let, jde o poměrně dlouhověké ptáky. Nejstarší jedinci ve volné přírodě měli přes 30 let. Mezi lesními tvory nemají téměř nepřátel, napadnout je může třeba liška, když budou lovit na poli.

„Je to vrcholový predátor a žere téměř všechna ostatní zvířata a jen málokterá žerou jeho,“ podotkl Čamlík.

Asi největším nebezpečím je pro orla mořského, jakož i pro mnoho dalších zvířat, člověk. Ačkoliv je ptačí dravec přísně chráněný, stále se objevují otrávené nástrahy, které ho dokážou zabít. Odborníci proto apelují na veřejnost, aby byla všímavá a tyto trestné činy oznamovala policii.

Muž našel na Písecku zraněnou orlici.

6. března 2024

Autor:
zpět na článek