iDNES.cz

Přežil povodně, odolával jmelí. Teď ikonický ořešák v Kvasicích porazila vichřice

  17:10
Přes 230 let rostl v zámeckém v parku v Kvasicích na Kroměřížsku a postupně se stal jedním z nejznámějších stromů na východní Moravě. Mohutný ořešák černý přežil povodně v roce 1997 i masivní napadení jmelím v posledních letech. Osudnou se mu však stala vichřice, která jej před pár dny polámala a porazila.

„Přišel déšť a silné poryvy větru. Ořešák se už předtím trošku vykláněl na jednu stranu a tentokrát už nápor větru nevydržel,“ popsal starosta Kvasic Dušan Odehnal. „Pochopitelně je to velká ztráta. Byl to symbol,“ povzdechl si.

Ořešák černý, který vysadili na konci 18. století v nově založeném krajinářském parku hraběte J. N. Lamberga, skutečně platil za ikonu. V roce 2017 získal celorepublikový titul Strom roku.

Vítr vyvrátil památný ořešák v zámecké zahradě v Kvasicích na Kroměřížsku. Jeho stáří se odhaduje na 230 let. V roce 2017 se stal Stromem roku. (srpen 2024)

Jezdívali se na něj dívat nejen zvědavci z řad veřejnosti, ale i odborníci ze zahraničí. Před šesti lety jej například přijel obdivovat britský propagátor a „lovec stromů“ Rob McBride.

Velikán mezi stromy měřil zhruba 25 metrů a v obvodu kmene dosahoval necelých sedmi metrů. Namále už měl v roce 1997, kdy zdejší park při povodních zaplavila voda. Díky zásahu odborníků strom přežil. V posledních letech jej trápilo jmelí, které z něj arboristé pravidelně odstraňovali.

Ořešák roste na Kroměřížsku 228 let, obdivoval jej britský „lovec stromů“

Už dlouho ale bylo jasné, že tato dřevina dožívá. „Ořešák byl na horizontu životnosti, navíc oslabený jmelím. Všechny tyto velmi staré stromy jsou navíc uvnitř duté,“ vysvětlila vedoucí Metodického centra zahradní kultury v Kroměříži Lenka Křesadlová.

Může být dál památkou

Podle ní se arboristickými zásahy snížilo riziko pádu stromu, ale úplně tomu zabránit nebylo možné. „Vždy záleží, odkud vítr foukne. Stromy mívají zpravidla zesílené části v místech, odkud fouká pravidelně. Pokud se ale vítr stočí odjinud, může se stát, že strom selže,“ přiblížila Křesadlová.

Ta upozornila, že při nedávných bouřkách takto padly ještě další dva ikonické stromy ze Zlínského kraje – červený buk v Lešné u Valašského Meziříčí i krásná velká lípa v kroměřížské Podzámecké zahradě u kolonády.

VIDEO: Ořešák starý 230 let zbavili arboristé jmelí, zase je krásný

Obec Kvasice společně s památkáři nyní bude řešit, co dál. Padlý ořešák zatím bez zásahu zůstává v parku. I v budoucnu by mohl představovat zajímavé místo.

„Jednak jsme zde zasadili už před deseti lety nový ořešák, takže ten pokácený bude mít svého nástupce. A navíc bychom rádi v nějaké podobě zachovali alespoň torzo padlého stromu,“ naznačil starosta.

Podle Křesadlové je možné, že po vhodném arboristickém zásahu bude i torzo stromu představovat hodnotné místo a může být i nadále kulturní památkou. „Teď budeme zkoumat, zdali půjde o živé či mrtvé torzo kmene. Důležité je, aby si zachovalo svou důstojnost,“ doplnila.

11. června 2019

zpět na článek