„Jedná se o jeden z nejvýznamnějších nálezů posledních let,“ komentovala muzejní archeoložka Petra Hnilová.
Předměty pocházející z 5. století se nalezly při úpravě parkoviště u holešovského podniku Sfinx. Archeologové tu odkryli výjimečné pohřebiště z doby stěhování národů.
„V rámci regionu jde o unikátní památku, díky které bude Holešov zmiňován v odborné literatuře jako nejvýchodněji položené pohřebiště z tohoto období na našem území,“ vyzdvihl vedoucí výzkumu Miroslav Popelka.
Pro archeology byl nález o to cennější, že deset z celkového počtu dvanácti hrobů vyrabovali zloději. Nálezy z jiných pohřebišť dokládají, že vybírání hrobů byla v tehdejších dobách běžná praxe.
„O tom, že k vykradení hrobů došlo poměrně brzy po jejich uložení, svědčí to, že při vybírání pohřební výbavy došlo též k manipulaci s tělem nebožtíka,“ popsala Hnilová. „Podle polohy kostí vidíme, že musely být ještě spojeny měkkými tkáněmi.“
Záhadou zůstává příslušnost k etnické skupině
Zemřelé tehdy ukládali do hrobu v rakvích, což bylo v této době časté.
Mocenské centrum Hradisko obklopuje tajemství, vydalo bronzové poklady |
„Zajímavou záležitostí spojenou ještě s pozemským životem je úprava lebky bandážováním, kdy již od mladého věku jedince je tvar lebky upravován pevným ovíjením,“ vysvětlila archeoložka s tím, že jde o vliv z východu a mělo jít o estetickou funkci. Výzkumníci také spekulují o tom, že deformace hlavy mohla souviset i se společenským statusem.
Co zůstává archeologům dosud skryto, je příslušnost pohřbených lidí ke konkrétní etnické skupině. Nenalezly se totiž žádné milodary, které by mohly napomoci tehdejší obyvatele lépe identifikovat.
Prestižní hodnota pohárků
Přestože řadu cenností z hrobů odnesli vykradači, soubor čtyř pohárků jejich pozornosti unikl. „Jedná se o jemný pohárek z narůžovělého skla na stopce s vývalkem, dva stejné pohárky ze žlutozeleného skla a lahvovitou nádobku s vysokým úzkým hrdlem zdobenou skelnou nití z nazelenalého skla,“ vyjmenovala Hnilová.
Obyčejný hoch, co skončil v koncentráku. Děti se učily o Židech netradičně![]() |
„V rámci hrobového inventáře se tedy jedná o importované zboží s nepochybně prestižní a symbolickou hodnotou,“ zmínil Popelka.
Dvě z těchto nádobek budou k vidění ve vestibulu Muzea Kroměřížska jen po omezenou dobu. „Sklo je na vystavování proměnlivým světelným, vlhkostním a teplotním podmínkám velmi citlivé a je patrná křehkost těchto dvou nádobek,“ doplnila Hnilová. Lidé si tak vzácné předměty mohou prohlédnout ode dneška do 11. dubna.