Prvního jednání skupiny se zúčastnili i zástupci Povodí Moravy, Lesů ČR a dalších institucí, jež se mohou na opatřeních podílet.
„Shodli jsme se, že prvním důležitým krokem bude vypracování studie odtokových poměrů. Na jejím základě bude možné navrhnout vhodná protipovodňová opatření typu suchých poldrů nebo rozlivových území, která nám pomohou ochránit obecní i soukromý majetek a minimalizovat škody,“ vysvětlila krajská radní pro životní prostředí a zemědělství Renata Prchlíková.
Studie má být zadána ještě na jaře. Objedná ji mikroregion Žídelná, jenž sdružuje obce, které povodně poškodily. Její součástí budou i modely proudění vody, které ukáží, kudy a v jakém množství voda odtéká při běžných a extrémních srážkách.
Dále nebude chybět identifikace rizikových míst a podklady pro územní plánování.
Kudy poteče voda a kolik jí bude? Při povodních pomůže nová aplikace ze Zlína![]() |
Pomoci s prevencí má i aplikace Flapris pro předpověď přívalových povodní. Vyvíjí ji David Šaur z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně s kolegy a ve spolupráci s krajem.
Aplikace umožňuje zpřesnění předpovědi z hlediska aktuálního stavu nebo předpovědi na 30 minut dopředu. Zatímco Český hydrometeorologický ústav vydává výstrahy pro území obcí s rozšířenou působností, nový systém bude mít přesnější informace i pro menší obce.
Počítá přitom s terénem, sklonem, druhem půdy i její nasyceností a schopností absorbovat vodu. Dokáže také vypočítat, kudy v případě povodní poteče voda a v jakém množství.
Sazovice byly po dvou měsících znovu pod vodou (15. září 2024):
15. září 2024 |