Oproti loňské sezoně se však v kraji zatím nevyskytují případy lidí, které nakazil parazit způsobující ptačí motolici. Parazit napadal plavce v rybníku v Lukově, kam rybáři přes zimu vysypali 25 kilo vápna, což mohlo pomoci.
Pokud jde o Pahrbek, voda tam nebyla vhodná pro koupání na začátku července, teď už je nebezpečná.
„Pro masivní výskyt sinic a vysoký výskyt chlorofylu jsme na Pahrbku Napajedla vydali zákaz koupání. Pokud by se tam někdo koupal, opravdu mu hrozí vysoké riziko akutních zdravotních potíží,“ varovala Eva Javoříková z krajské hygienické stanice ve Zlíně. „Obdobná situace se na Pahrbku v posledních letech opakuje téměř každý rok,“ zmínila.
U slepého ramene řeky Moravy na Pahrbku jsou ubytovací zařízení pro turisty, kterým současný stav komplikuje dovolenou. Také u přehrady v Luhačovicích a v menším množství i ve Všemině lidé tráví dovolenou.
Po koupání na těchto místech je sice podle hygieniků nízká pravděpodobnost vzniku zdravotních potíží, přesto tam rekreantům doporučují, aby se na břehu osprchovali.
Rybáři vodu dezinfikovali vápnem
Potíže zatím nemají lidé, kteří se koupají v rybníku v Lukově. Loni se tam objevily případy napadení parazitem, který způsobuje cerkáriovou dermatitidu, lidově zvanou ptačí motolice. Ta nemůže člověka ohrozit na životě, ale když se mu dostane do těla, způsobí mu vyrážku a velmi nepříjemně svědí.
„Nedokážu říci, jestli tam parazit je, nebo není. Asi ano, ale v menší koncentraci. Lidé se tam běžně koupou a zatím se u nich onemocnění neobjevilo,“ hlásil starosta Lukova Michal Teplý, jemuž zde loni onemocněla malá dcera. „Dokud se neodeberou vzorky, tak se to nedozvíme,“ doplnil.
Lepší jídlo i atrakce. Koupaliště chtějí nabízet víc než jen plavání |
Minulý rok v létě na pláži u rybníka obec umístila ceduli s upozorněním na parazita, za sezonu onemocnělo kolem dvaceti plavců.
„Běžně se tam letos koupu a nemám potíže. Parazit mě proto netrápí, neřeším ho,“ svěřil se mladší muž u rybníka.
Zlepšení situace může spočívat v tom, že rybáři přes zimu do rybníka v Lukově nasypali 25 kilogramů vápna, aby ho vydezinfikovali.
„Těžko říci, jestli to pomohlo snížit populaci parazita,“ uvažuje Michal Buntikošarovski, předseda zlínské pobočky Moravského rybářského svazu, který je majitelem lukovských rybníků. „Paraziti se ve vodách vyskytují celkem běžně. Někdo je na ně více citlivý, jiný méně,“ poznamenal.
Biotop přestal být vhodný ke koupání
V minulých letech zaznamenal podobné reakce u některých lidí, kteří se koupali ve vodní nádrži ve Všemině. Hygienikům se zase ohlásila žena, jež se koupala v přírodním koupališti ve Vlčkové. To vše jsou vodní plochy relativně blízko u sebe.
Druhý lukovský rybník, kde se parazit také objevoval, je už delší dobu vypuštěný a rybáři opravují hráz a čistí jeho dno od nánosů sedimentů, což může také pomoci. Napouštět se začne na podzim.
„Pak tam koncentrace parazitů může být menší. Ale kvůli tomu, že parazita roznášejí kachny, může se časem zase více rozšířit i tam,“ obává se Teplý.
Přírodní koupání v Lukově kazí cizopasník, způsobuje svědivou vyrážku |
Bude tam však i méně bahna, v němž jsou zase plži, v nichž parazit žije v první fázi života. Pak se přenese na kachny a z nich do vody a následně na člověka. Nakažení plži jsou infekční do konce života. Odborníci tam loni odebrali třicet šneků, infekční byl jen jeden.
Krajští hygienici zveřejňují také výsledky měření kvality vody v přírodních koupacích biotopech ve Zlínském kraji. Ten v Modré už je pro lidi nevhodný.
„Je tam mikrobiologické znečištění,“ podotkla Javoříková. „Provozovatel musí, pokud možno, udělat nápravná opatření a nechat vodu ovzorkovat znovu.“
Informace o kvalitě vody na vybraných místech pravidelně aktualizuje hygienická stanice na svých webových stránkách. Je tam i formulář, který mohou lidé vyplnit, pokud měli po koupání zdravotní potíže.
10. července 2023 |