iDNES.cz

Pestřejší krajina láká vzácné druhy motýlů, někteří hledají chládek v horách

  15:56
Ochránci přírody vyhlásili letošek Rokem motýlů. Díky mnoha projektům se podařilo v Bílých Karpatech i Beskydech uchovat vzácné druhy. Jejich skladba se však mění. Zatímco třeba perleťovec ostružinový se ze skoro vymizelého druhu rozšířil po celé východní Moravě, kdysi početný okáč kluběnkový je už nezvěstný.

Opatření v Bílých Karpatech pomohla k rozšíření jasoni dymnivkovému. | foto: Muzeum regionu Valašsko

Symbolizují zdravou přírodu a jsou vděčným objektem pro pozorování. Díky mimořádně teplé zimě je letos bylo možné v přírodě vidět poletovat už od konce února. Ochránci přírody však varují, že řada druhů motýlů z české přírody dlouhodobě mizí. I proto letošní rok vyhlásili Rokem motýlů.

„Během roku budou po celé zemi probíhat zajímavé aktivity, díky kterým se veřejnost dozví více o této pozoruhodné skupině hmyzu i o možnostech jeho ochrany,“ upozornil Jan Moravec z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP). Ochránci zároveň nabízejí finanční podporu menším subjektům na pomoc motýlům.

Právě díky nejrůznějším projektům souvisejícím s péčí o krajinu se v Beskydech či Bílých Karpatech daří udržet či obnovovat populace vzácných druhů.

„Je moc dobře, že správy chráněných krajinných oblastí v Beskydech i Bílých Karpatech podnikají řadu aktivit pro podporu motýlích společenstev,“ kvituje entomolog a zástupce ředitele Muzea regionu Valašsko Lukáš Spitzer.

Šíří se druhy, kterým nevadí plošná seč

Často jde o projekty zaměřené na vyřezávání, sečení a obnovu přirozených biotopů. V Bílých Karpatech takto pomohli například cennému jasoni dymnivkovému. V současnosti se takto ochránci zaměřují na jasoně červenookého.

„I když zásah cílí na podporu konkrétních druhů, úpravy krajiny pomohou i dalším druhům hmyzu, které třeba nemusejí být tak marketingově zajímavé,“ řekl entomolog.

Ochránci v Beskydech zkusí pastvu na mokřadech, pomohou ohroženým motýlům

Podle něj dochází v poslední době v populaci motýlů v oblasti východní Moravy k podstatným změnám. Šíří se některé druhy, které dobře snášejí velkou seč, jako hnědásek černýšový nebo modrásek černolemý.

Naopak jsou některé druhy, které mají problém se v krajině schovat, nasát se nektaru, naklást vajíčka a vylíhnout.

Mysleli, že noční motýl vyhynul, po sto letech ho objevili v Javorníkách

„Sledujeme, že některé reagují na oteplování tím, že se přemísťují do vyšších horských poloh. Jde třeba o běláska horského nebo okáče černohnědého. Beskydy ani Bílé Karpaty ale nejsou tak vysoké hory, takže motýl už se nemá kam víc posouvat,“ sdělil Spitzer.

Celkově je pozitivní, že populace motýlů na východní Moravě kriticky neklesá, ale drží se na podobných počtech. Mírně se mění druhová skladba, protože každému druhu vyhovují jiné podmínky.

Poletoval po celé Moravě, pak motýl zmizel

Některé druhy reagují pozitivně. Například perleťovec ostružinový, který má rád lesní paseky se spoustou ostružiníků. Z původně ojedinělého druhu se stal motýlem, který postupně obsadil celé Beskydy i Bílé Karpaty.

„Velký, krásný a nepřehlédnutelným je například okáč voňavkový, který disponuje velkými letovými schopnostmi,“ přiblížil Spitzer.

Existují rovněž druhy, které z krajiny mizí – například okáč kluběnkový zmizel z celé Moravy a vyskytoval se jen v malé oblasti v Halenkově na Vsetínsku. Díky ochranářům z ČSOP Salamandr, kteří se zabývají tradiční pastvou v Beskydech, se podařilo oživit populace modráska černoskvrnného.

Opatření v Bílých Karpatech pomohla k rozšíření jasoni dymnivkovému.

Rozjíždí se také projekt na podporu nočních druhů s pozoruhodnými názvy jako pabourovec jestřábníkový nebo hřbetozubci. Jejich výskyt odborníci dokumentují za pomoci světelných lapačů.

„Samozřejmě platí, že pro motýly jsou tady i rizika. Především intenzivní seč, ale také ústup tradičních hospodářů z krajiny. Existují i druhy vázané na zemědělské usedlosti,“ poukázal Spitzer.

Lidem, kteří by chtěli motýly pozorovat či fotit, doporučuje návštěvu některých přírodních rezervací v Bílých Karpatech nebo lokality jako Horní Vsacko, okolí Hovězí či Karolinky. K vidění tam jsou desítky druhů.

12. srpna 2023

zpět na článek