Příroda, soudržnost i valašská mentalita. V Rožnově kvete dlouhověkost nejvíc

  9:08
Požehnaného věku nad devadesát let se ve Zlínském kraji dožívají především obyvatelé Rožnova pod Radhoštěm, Kroměříže nebo Zlína. Výjimkou nejsou ani lidé, kteří už oslavili stovku. Pomáhá dobré psychické rozpoložení i zdravý životní styl.

Jindřiška Bakulová ze Zlína letos oslavila 103 let. | foto: Město Zlín

Narodili se do období světové hospodářské krize a blížící se druhé světové války. Lidé, kteří se v posledních letech dožívají devadesátky, mají za sebou v řadě případů krušné válečné dětství a nesvobodou poznamenaný střední věk.

Přesto, nebo možná trochu právě i proto, slaví řada z nich toto kulaté jubileum v poměrně dobrém mentálním i fyzickém zdraví.

„Nekouřil jsem, nepil a celý život jsem byl v plné práci,“ líčil při oslavě svých sto let Ladislav Křenek z Rožnova pod Radhoštěm.

To bylo před deseti lety a tehdy byl Křenek třetím nejstarším občanem města, ve kterém podle všeho panují nejpříznivější podmínky pro dlouhověkost v kraji. Podle statistických údajů z loňského roku má právě Rožnov pod Radhoštěm ze všech měst a obcí Zlínského kraje nejvyšší podíl obyvatel nad devadesát let – skoro jedno procento.

Přemlouváme se, ať překonáme bolest a jdeme, popisuje oceněná seniorka

Lidí v takto pokročilém věku zde žilo 161. Druhý nejvyšší podíl má Kroměříž, kde má své bydliště 252 nejstarších seniorů, a třetí příčku drží Zlín s 653 obyvateli nad 90 let.

„Myslím, že u nás se dají najít nějaké společné rysy s modrými zónami ze známého dokumentu jedné streamovací platformy,“ naznačil starosta Rožnova Jan Kučera.

„Máme tady kvalitní přírodu a mezi seniory je vidět soudržnost, chodí spolu pravidelně na procházky nebo se potkávají v klubu. Často u této generace vidím, že nedělají takzvaně z komára velblouda, pořád mají chuť něco dělat, zapojovat se, pomáhat. A osobně bych řekl, že za to může i valašská mentalita. Prostě máme tvrdý kořínek,“ uvažuje Kučera.

Aktivitou hýřil i Miroslav Zikmund

Před několika týdny oslavily 103 let dvě nejstarší obyvatelky Zlína. Spojuje je mládí prožité v rozkvétajícím baťovském městě, tvrdá práce, přísná výchova i náročné studium.

Počet obyvatel nad 90 let

Zlín 653
Kroměříž 252
Uherské Hradiště 217
Vsetín 196
Rožnov p. Radhoštěm 161
Otrokovice 145
Valašské Meziříčí 129
Uherský Brod 125
Holešov 92
Bystřice p. Hostýnem 64

Zdroj: Český statistický úřad, údaje jsou za rok 2023

Jindřiška Bakulová ještě ve 101 letech žila sama v bytě, Marie Nováková pak ve stejném věku a pár let po zlomenině a operaci krčku dokonce zdolala cestu na Radhošť.

„Babička má pořád dobrou náladu, ráda chodí ven na procházky a prostě ji pořád život baví. Je to náš rodinný vzor, jak nenaříkat a dívat se optimisticky do každého dalšího dne,“ uvedla vnučka Jindřišky Bakulové Jana.

Jen o rok méně se ve Zlíně dožil legendární cestovatel Miroslav Zikmund. I on byl ve stáří velmi aktivní. Četl, psal, uspořádával svůj rozsáhlý archiv, chodil do divadla a cvičil.

Jóga nebo včelaření zvýší odolnost seniorů, na Valašsku to s nimi umí

V domovech pro seniory si všímají, že klientů, kteří se dožívají devadesáti až sto let, přibývá. Sociální služby Uherské Hradiště, které se starají o zhruba sedm stovek seniorů a lidí s postižením, proto zavedly paliativní službu. Ta spočívá v doprovázení umírajících a v jejich „odchodu“ přirozeným způsobem a v kruhu rodiny.

Vysokého věku se dožijí i lidé s postižením

„Kvalita života je v tomto věku různá. Je s podivem, že i klienti se zdravotním postižením se dožívají vysokého věku,“ sdělila ředitelka organizace Marie Fremlová.

„Obrovskou roli v tom hraje rozvinutá zdravotní péče, to v minulosti tak nebylo. Dnes už na chodbě v domově běžně potkáme paní, jíž je sto jedna let, která se opírá o chodítko, ale chodí a normálně si povídá,“ dodala.

Na Vsetínsku vyrůstá jeden z nejmodernějších domů pro seniory v Česku

Dobrou kondici potvrzují u části pacientů ve vysokém věku i zdravotníci. A to přesto, že většina z nich už má srdeční potíže, vysoký krevní tlak nebo aterosklerózu a může je ohrozit i banální onemocnění.

„Nebývají obézní, chtějí se vrátit do svého prostředí a za svými zvířaty. Mívají méně alergií, užívají menší počet léků. Jsou prostě v biologicky dobrém stavu,“ popsala primářka gerontologického oddělení zlínské nemocnice Zuzana Boháčová.

Všichni se přitom shodují, že důležitá je nejen fyzická, ale i psychická kondice. „Při blahopřání jedné stoleté paní jsem se zajímal, co je její recept na dlouhověkost. Její odpověď byla: Musíte se ve všem, co jde, starat o sebe sám, a ne si nechat posluhovat od druhých,“ poznamenal kroměřížský místostarosta Pavel Motyčka, který má sociální záležitosti na starosti.

11. dubna 2024

Autor: