V těchto dnech stavbaři dokončují práce na Tyršově nábřeží, což bylo jedno z míst, kde se vylila z koryta Rožnovská Bečva. Instalují tady vyvýšený obrubník stejný, jako je umístěný v úseku od mostu u Janíka. A povodňová voda přes něj nepřetekla.
Další práce přijdou na řadu výhledově. Budou se týkat například místní části V Mokrém, která bývá často zasažená při bleskových povodních. Voda z lesů tam stéká dolů z kopce a odtud okolo rodinných domů.
„Kvůli úzkým propustím, které se rychle ucpávají anebo nestíhají odvádět velký příval dešťové vody, teče voda lidem do zahrad,“ popsal starosta Jan Kučera. „Chceme proto s obyvateli bydlícími v této lokalitě jednat a nabídnout jim v rámci dotace možnost, aby si propustky, které jsou v jejich vlastnictví, zvětšili, a tím jim pomohli tento problém vyřešit,“ dodal.
Velká voda může přijít znovu, bojí se starostové a chtějí proti ní další ochranu |
Protipovodňová opatření se chystají rovněž v lesíku mezi Koryčanskými Pasekami a ulicí Kulturní. Tam voda z lesního potůčku při bleskových povodních stéká až na ulici 1. máje. Vyplaví přitom i bytový dům pod ní.
„Bude potřeba zvládnout tok v tomto potůčku a pro zmírnění následků jej svést do kanalizace,“ přiblížil místostarosta Tomáš Gross.
Podobně hodlá město postupovat v ulici Sněžná na Dolních Pasekách, kde chce odvést dešťovou vodu z lesa do potoka, aby nevyplavovala rodinné domy.
Začala jsem brečet. Ženě v Rožnově vyplavila velká voda domek už potřetí |
Změna se bude týkat také lokality u fotbalového stadionu a koupaliště, kde povodeň letos řádila nejvíc. Zasáhla také několik rodinných domů a přilehlých chat.
Radnice jedná se Správou chráněné krajinné oblasti Beskydy o odstranění nánosů štěrku v Bečvě a vytvoření druhého koryta řeky v místě původního, dnes již zaneseného toku řeky.
„Plánujeme zde vybudovat záchranný val a pořídit mobilní zábrany, abychom byli do budoucna připraveni,“ dodal Kučera.