Není spravedlnost, řekli odsouzení. Soud zamítl obnovu případu vraždy ve Slopném

  8:38,  aktualizováno  11:50
Krajský soud ve Zlíně dnes zamítl žádost o obnovu řízení v případu brutální vraždy ve Slopném na Zlínsku z roku 2011. Maroš Straňák a David Šimon, kteří si kvůli činu odpykávají tresty ve výši 24,5 a 20,5 roku, tak zůstanou ve vězení. Proti rozhodnutí však podají stížnost, což je jediný opravný prostředek.

Rozhodnutí tedy není v tuto chvíli pravomocné. Jednání sledovaly desítky lidí, mimo jiné příbuzní odsouzených. „Už minule to bylo špatně, jen se to zbytečně prodlužovalo. Ale nevzdáme se, budeme bojovat dál,“ sdělil krátce po skončení otec Davida Šimona.

„Není spravedlnost! Jsme nevinní,“ prohlásili při odchodu z jednací síně oba odsouzení.

Obhájce Josef Bartončík potvrdil, že případem se bude dál zabývat. „Budeme se bránit u Vrchního soudu, a když neuspějeme ani tam, budeme pokračovat dál k Ústavnímu soudu. Subjektivně se nemohu smířit s tím, že k odsouzení primárně došlo na základě výslechu dvou naprosto nevěrohodných osob,“ oznámil Bartončík.

Soudce Pavel Dvorský při zdůvodnění rozsudku uvedl, že soud řešil výlučně to, zda se v případu objevily nové důkazy. „Takové jsme neshledali. Proto je žádost o obnovu řízení zamítnutá jako nedůvodná,“ konstatoval.

Zároveň upozornil, že se soud nezabýval tím, zda jsou muži vinní nebo ne. „Vedli jsme velmi důkladné a podrobné dokazování, protože jsme si byli vědomi závažnosti a významu rozhodnutí. Nicméně jsme dospěli k závěru, že i přes provedené důkazy nenastal v tomto případě takový obrat, aby založil důvod pro podstatným způsobem odlišný náhled na dřívější rozhodnutí,“ vysvětlil Dvorský.

Vražda ve Slopném: soud vyslýchal žalobce, který zatajil novou DNA z místa činu

Ve více než půlhodinovém zdůvodnění také řekl, že se nepodařilo prokázat, že by se státní zástupce Leo Foltýn, který tehdy případ dozoroval, dohodl s korunním svědkem Milanem Rakašem. Tomu byla po jeho výpovědi v případu vraždy ve Slopném odpuštěná část trestu, který si odpykával.

„Rozhodně nebylo zjištěno, že by státní zástupce jakkoliv překročil své pravomoci. Tyto úvahy jsou mimořádně konspirativní a zcestné,“ oznámil Dvorský.

Jedenáct let ve vězení

Obhájce Straňáka Josef Bartončík naopak před soudem poukázal na nevěrohodnost svědků a další nesrovnalosti v celém procesu.

„Existuje vysoká míra pravděpodobnosti, že před vámi sedí dost možná dva nespravedlivě odsouzení, což je fatální. A pakliže jsou nevinní, tak se dvanáct let venku pohybují pachatelé závažného zločinu, po kterých je třeba pátrat,“ pronesl Bartončík směrem k soudu. Zároveň poukázal na to, že v kauze už jednou padl zprošťující rozsudek odůvodněný naprostým nedostatkem důkazů.

Oba odsouzení ve vězení už strávili jedenáct let. Když je soud poprvé poslal za mříže za vraždu seniora Miroslava Sedláře v roce 2011, bylo Slovákovi Maroši Straňákovi čtyřiadvacet let a Čechovi Davidu Šimonovi o dva roky méně. Letos usilovali o obnovení procesu, protože oba od začátku tvrdí, že jsou nevinní.

Případem se více než rok zabývaly novinářky ze serveru Seznam Zprávy, které jsou přesvědčené, že objevily nové důkazy.

„S kolegyní si stojíme za tím, že soud tento případ otevřít musí. Už jen kvůli tomu, aby se zjistilo, kdo skutečně Miroslava Sedláře zavraždil. Protože naše zjištění ukazují jiným směrem, tedy na slovenskou mafii, pro kterou tento muž upravoval zbraně,“ sdělila na začátku projednávání soudu letos v únoru novinářka ze Seznamu Zprávy Adéla Jelínková.

Zřejmě je všechno jinak, prohlásil o případu vraždy ve Slopném obhájce

Žádost o obnovení procesu podali oba odsouzení. Obhajoba se během několika jednání snažila přinést důkazy, že například svědci, jejichž výpověď „poslala“ muže za mříže, jsou nevěrohodní. Také obhájci upozorňovali na to, že pachové stopy, které měly pachatele usvědčit, provedla policie zastaralým a vyvráceným postupem. Novinářky navíc poukazovaly na to, že jejich zjištění vedou k jinému pachateli. Soud zjišťoval i postup práce státního zástupce Leo Foltýna.

Podle tehdejší obžaloby zemřel sedmasedmdesátiletý senior Miroslav Sedlář ze Slopného na Zlínsku trýznivou smrtí. Pachatelé ho škrtili, bili a kopali po celém těle a také mu kovovým předmětem, zřejmě plynovou pistolí, zasadili asi tři desítky ran do hlavy. Utrpěl závažná zranění, například zlomeniny lebeční kosti, otok mozku či krvácení do mozku, kterým na místě podlehl. Z domu zároveň údajně zmizelo asi tři tisíce korun a šperky v hodnotě asi čtrnáct tisíc.

Všichni vědí, že si to vymyslel, řekl muž o korunním svědkovi k vraždě ve Slopném

Už samotné okolnosti nálezu těla byly trochu zvláštní. Seniora s rozbitou hlavou našli příbuzní, kteří si mysleli, že upadl a zranil se sám. Na násilné úmrtí neupozornila ani přivolaná lékařka záchranné služby. Teprve po několika dnech kontaktovali policisty olomoučtí lékaři, kteří při pitvě objevili znaky násilí.

„Nespáchal jsem to, nemám s tím nic společného. Snažíme se prokázat, jaká je pravda. Nevím, jak dokázat, že jsem něco nespáchal,“ prohlásil při posledním červnovém jednání u soudu Šimon.

„Udělal jsem v životě spoustu chyb, za které jsem byl právem odsouzený. Přiznal jsem je. Nevyrovnám se ale s tím, že jsem byl odsouzený za vraždu, kterou jsem nespáchal,“ pronesl také Straňák.

Tehdy zazněly i závěrečné řeči ze strany žalobce a obhájců. Zatímco státní zástupce Martin Malůš konstatoval, že nezazněly žádné nové skutečnosti, které by mohly přinést jiné rozhodnutí soudu o vině obou mužů, obhájci si myslí opak a navrhli případ znovu otevřít.

Rozhodnutí krajského soudu ve Zlíně z roku 2013 dvakrát zrušil Vrchní soud v Olomouci. Poprvé, když soudce Radomír Koudela oba muže v plném rozsahu zprostil obžaloby, a proti tomu se odvolal žalobce Leo Foltýn. O pár měsíců později stejný soudce rozhodnutí změnil a muže poslal do vězení za vraždu s výjimečnými tresty na 24,5 a 21,5 roku. Oba vinu odmítli a na místě se odvolali. Neúspěšně.

24. června 2024

Autoři: ,