„Praktických lékařů ubývá, jsou v seniorském věku a noví je nenahrazují. Pro nás už bylo velmi náročné je pro naše klienty zajistit. Proto jsme se rozhodli spojit se společností Všeobecný lékař, která nám také zdarma poskytuje vlastní proškolenou sestru,“ vysvětlila ředitelka Sociálních služeb města Kroměříže Dagmar Klučková.
Nová služba, kterou poskytuje společnost Všeobecný lékař, odstartovala v prosinci loňského roku a je zřejmě vůbec první ve Zlínském kraji v takovém měřítku.
Nejde přitom o ordinování po telefonu, jak si pamatujeme z covidového období. Telemedicína funguje tak, že za pacienty dochází sestra, která dokáže provést různá vyšetření. Má pro to k dispozici nejrůznější přístroje. Může například vyšetřit srdce a plíce digitálním audio stetoskopem, udělat ORL vyšetření pomocí digitálního otoskopu, CRP vyšetření, které odhalí bakteriální infekci, nebo třeba vyšetření srdeční činnosti pomocí EKG.
Péče na dálku rozšiřuje služby, telemedicína už zachránila lidský život |
Pokud je potřeba, spojí se sestra s lékařem online prostřednictvím tabletu, který pak může přímo komunikovat s pacientem. Telemedicínou se nejčastěji léčí akutní stavy, jako bolesti ucha, záněty spojivek, nachlazení, infekce včetně močových, kožní nálezy chronických ran nebo bércových vředů.
„Vyhodnocujeme také tlakové holtery, upravujeme léčbu krevního tlaku, kontrolujeme správnost ředění krve u antikoagulovaných klientů, vyhodnocujeme laboratorní kontroly diabetiků. U chronických stavů můžeme pomoci s nasměrováním nebo objednáním pacientů ke kontrolám v odborných ambulancích, pokud to stav vyžaduje,“ vyjmenovala lékařka společnosti Hana Tichá, která ordinuje v Hlinsku.
„Mohu ordinovat v podstatě z jakéhokoliv místa, které umožňuje připojení k internetu. Pozitivem telemedicíny, tak jak je u nás nastavena, je pro mě především čas pro pacienta. V době konzultace s pacientem vůbec neřeším plnou čekárnu jiných pacientů, neruší mě zvonící telefony v ordinaci,“ zmínila.
Klienti si rychle zvykli
Všichni lékaři i sestry jsou k tomuto způsobu léčby speciálně vyškolení. Telemedicína nemá nahradit praktického lékaře, který fyzicky do domova přichází. Pravdou ale je, že jeho čas je omezený a ve zbývající době musí zdravotní personál řešit případné problémy klientů po telefonu nebo převážení pacienta k lékaři.
Tento systém tak odbourává například časté převozy nebo volání záchranné služby.
„Klienti si na to velmi rychle zvykli, lékaře vidí na notebooku nebo tabletu, komunikují s ním. Vyšetření jim dělá sestra. Zatím jsme velmi spokojení. Mohli jsme díky tomuto propojení snížit počet výjezdů našich klientů mimo domov například k odborným vyšetřením i na pohotovost, snížili jsme také počet výjezdů záchranné služby,“ potvrdila Klučková.
Asistivní technologie už pomáhají
V desítkách sociálních zařízeních, která provozuje Zlínský kraj, telemedicínu zatím nepoužívají. Do budoucna to ale není vyloučeno.
„Je zmiňovaná ve všech strategických dokumentech a určitě má budoucnost. Už jen proto, že často teď do domovů vyjíždí záchranka, která pak chybí na jiných místech,“ poukázala krajská radní pro sociální oblast Eliška Olšáková.
„Stoprocentně to bude mít uplatnění. Už teď využíváme různé asistivní technologie,“ prohlásila ředitelka Sociálních služeb v Uherském Hradišti Marie Fremlová, která má v regionu na starosti domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem, odlehčovací službu, domovy pro lidi se zdravotním postižením i chráněné bydlení.
Zdravotní vyšetření na dálku se rozšiřuje, telemedicína je i v obci na Opavsku![]() |
„Nevyhneme se ani telemedicíně, protože lékařů je nedostatek, a budeme rádi za všechno, co bude pomáhat a zefektivňovat naši práci,“ doplnila s tím, že za zhruba sedmi sty klienty hradišťských sociálních služeb dochází patnáct praktických lékařů.
Například na Burešově ve Zlíně pomáhají v péči o klienty také různé chytré technologie, jako jsou speciální polohovací lůžka a matrace. Přijali zde rovněž pracovnici, která se bude věnovat digitalizaci.
„V současné době ošetřující lékaře máme, ale jeden z nich by mohl jít v nejbližších letech do důchodu. Pak nám vznikne velký problém, protože není jednoduché sehnat jiného,“ poukázala ředitelka domova na Burešově Helena Nováková.
„Nefungujeme jako lékař na telefonu“Je speciálně vyškolená, stejně jako její kolegové. Lékařka Hana Tichá obvykle ordinuje ze svého domova v Hlinsku v Čechách a prostřednictvím telemedicíny léčí pacienty v různých koutech republiky. Jak telemedicína v praxi probíhá? Máte ordinační dobu srovnatelnou s praktikem? Tam provede různá vyšetření? Tím to ale nekončí, že? Vnímáte rozdíl mezi osobním setkáním a vyšetřením prostřednictvím telemedicíny? Na co ale telemedicína nestačí? |
8. května 2020 |