Náplast na kritiku. Zlínské tržiště je nominované na architektonickou cenu

  16:08
Přestavba zlínského tržiště Pod Kaštany se dostala do užšího výběru jednatřiceti realizací, které jsou nominované na prestižní Českou cenu za architekturu 2024. O vítězi se bude rozhodovat v listopadu v pražském Foru Karlín.

Zlínské tržiště Pod Kaštany (říjen 2023) | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Mezinárodní porota vybrala přestavbu tržiště z více než tři sta přihlášených prací.

„Považuji to za velký úspěch a odměnu všem, kdo se na obnově tradičního trhu ve Zlíně podíleli,“ reagoval primátor Jiří Korec. „Dále pracujeme na tom, aby tržiště mělo kromě architektonické kvality i pestrou nabídku produktů a akcí a díky tomu i stále více návštěvníků,“ doplnil.

Případný úspěch by byl pro město dvojnásobný, protože tržiště je ve Zlíně a jeho proměnu navrhl zlínský ateliér ellement architects. Česká cena za architekturu je u nás přitom vůbec nejprestižnější soutěžní přehlídkou uskutečněných záměrů.

Zlín má konečně nové tržiště Pod Kaštany. Nezměnilo se od roku 1973

„Jsme moc rádi, že si revitalizaci tržiště Pod Kaštany mezinárodní porota vybrala. Stejně tak si velmi považujeme toho, že bylo tržiště zařazeno do letošní Ročenky české architektury, kterou sestavoval architekt Pavel Nasadil,“ těší Jitku Ressovou z ateliéru ellement architects.

Připomněla, že přestavba, která stála přes 100 milionů korun, se týkala nejen tržiště, ale také části přilehlé Soudní ulice. Vznikla piazzetta s vodním prvkem, výhledem do přilehlého parku a proměnila se zastávka městské hromadné dopravy.

„V kontextu centra města se jedná o rozsáhlou kultivaci léta neřešeného veřejného prostoru. Velká péče byla věnována zeleni, stromům a výsadbám, stejně tak hospodaření se srážkovou i užitkovou vodou. Centrum města získalo i nové veřejné toalety,“ shrnul Jan Pavézka, který se v ateliéru ellement architects na návrhu přestavby tržiště také podílel.

Tržiště Pod Kaštany láká návštěvníky na farmářské jarmarky i bleší trhy

Pro autory je nominace i určitá náplast, protože někteří prodejci nové tržiště kritizovali s tím, že je sice hezké, ale nepraktické. Vadilo jim například, že se v zimě nemůžou používat markýzy, tudíž nejsou chránění před studeným větrem a sněhem.

Navíc město mělo potíže s jeho obsazením, což se promítalo i do jeho návštěvnosti. Proto si na provoz najalo manažerku, která řeší také víkendové programy, jež jsou pro lidi atraktivní.

„Byli bychom rádi, kdyby se obyvatelé a návštěvníci města opět naučili nakupovat a trávit čas na trhu a v centru města vůbec. Je to provázané: když tam nebudou chodit lidé, nebudou tam ani prodejci,“ dodala Ressová.

13. března 2023

Autor: