iDNES.cz

Zažili nepopsatelnou spoušť. Teď lidé v Hradišti věří, že se jim voda vyhne

  17:32
Lidé v Uherském Hradiště s obavou vyhlížejí vodu, která se do řeky Moravy valí z Bečvy. Podle aktuálních předpovědí sem má dorazit kolem desáté hodiny večer. Všichni věří, že se nebude opakovat černý scénář z roku 1997, kdy bylo město zaplaveno.
V Hradišti se chystají na záplavy | (0:28) | video: iDNES.tv

Lenka Krejčová stojí v pondělí dopoledne u řeky Moravy v Uherském Hradišti. Hnědá a špinavá voda se žene korytem toku rychlostí, která nevěstí nic dobrého. U lidí z místní části Štěpnice budí smutné vzpomínky na červenec 1997.

„Tehdy nás ráno evakuovali vrtulníkem, dotklo se to celých Štěpnic. A když jsme se pak po povodních vrátili domů, viděli jsme ve sklepech a přízemí nepopsatelnou spoušť. Bahno bylo úplně všude,“ líčí Krejčová a zadívá se na protipovodňové hráze a valy stojící u Moravy. Od její hladiny naštěstí pořád mají značný odstup.

„Kdyby tady nebyla ta hráz, jsme zalití vodou. O kus dál je splav, který teď není vůbec vidět. Vody je strašně moc,“ je přesvědčená.

Stejně to vidí důchodkyně Hana, která u řeky venčí pejska. „Vody je teď snad ještě víc než v roce 1997, tehdy se přitom ještě prorvala hráz,“ vzpomíná. „Pořád z toho nemám dobrý pocit. Když se dívám na zprávy ze severní Moravy, ožívají mi vzpomínky na vodu a evakuace,“ neskrývá Hana.

Pochvala potěší, říkají dobrovolní hasiči

O několik desítek metrů dál u místní čističky odpadních vod teď dobrovolní hasiči čerpají vodu ze zmíněného potoka Stará Olšava, jemuž místní neřeknou jinak než Olšávka a který obepíná místní nemocnici a sídliště. Do práce se pustili v neděli ráno a od té chvíle pracují nonstop.

„Jsou to borci. Včera u nás byli na teplé jídlo,“ usmívá se Krejčová, která pracuje v jen kousek vzdálené restauraci Masaro. Místní obyvatelka Eva Trojanová zase hasičům celou noc pekla buchty a vařila kávu.

„Potěšilo nás to a moc děkujeme za podporu. Jedeme ve směnách, vždycky je tady osm lidí a chlapi se střídají, aby se mohli i trochu vyspat,“ popisuje Dalibor Slavík, zástupce velitele Sboru dobrovolných hasičů Uherské Hradiště. Pytle s pískem začali chystat už ve čtvrtek dopoledne, aby se mohly rozvážet po Hradišti a okolí.

Začala jsem brečet. Ženě v Rožnově vyplavila velká voda domek už potřetí

„Šly hlavně do okolí nemocnice nebo Uherského Brodu, kde je potřebovali kvůli vylité řece. Od soboty jsme kromě toho stavěli protipovodňové hráze,“ říká Slavík a ohlíží se za sebe na hučící řeku.

„Uvidíme, co přijde ze severu. Morava je teď na třetím stupni, ale nestoupá. Akorát hladina Olšávky hrozila, že se vylije a zalije nemocnici,“ připomíná fakt, že nedaleko stojí Uherskohradišťská nemocnice, kterou museli v roce 1997 evakuovat. I nyní se o tom uvažovalo, ale nakonec pacienti zůstali uvnitř. Pouze byli propuštěni neakutní pacienti a platí zákaz návštěv.

„Nemocnice funguje bez omezení. Žádáme však všechny příchozí, aby sem vstupovali pouze v akutních případech a minimalizovali svůj pohyb v areálu,“ vzkázal šéf nemocnice Petr Sládek.

Město je chráněno jen zčásti, další hráze chybí

Právě Štěpnice byly před sedmadvaceti lety jednou z nejvíce postižených částí města. Situace tady i jinde je však nyní nesrovnatelná. Od roku 2014 chrání Uherské Hradiště a sousední Staré Město série protipovodňových opatření. Jde ale jen o první etapu, která například nemocnici ochrání jen před povodněmi od řeky Moravy. Ta druhá, která zajistí bezpečnost před stoletou vodou z Olšavy a Staré Olšavy, se ještě nezačala stavět.

Výzva čtenářům

Přehnala se u vás velká voda? Pošlete nám fotky či videa

„Měli jsme připravené i územní rozhodnutí, ale Povodí Moravy jej nechalo propadnout. Přepočítávali údaje ze strany Olšávky a pracovali s vyššími stavy. Nám se to nezdálo, jenže Povodí podle svých slov nemůže dělat opatření, která jsou v rozporu s oficiálními daty,“ vysvětluje starosta Stanislav Blaha.

„Museli jsme projekt přepracovat a budeme po aktuálních zkušenostech opět apelovat, aby se hráze dokončily. Ovšem je mi jasné, že takových požadavků měst bude víc,“ uvědomuje si.

Uherskohradišťský starosta právě sedí v sídle místní městské policie, kde měl před chvílí další jednání týkající se povodní. A nejen on věří, že to nejhorší už mají za sebou. „Morava je dnes na třetím stupni a mírně klesá. Prognózy vypadají příznivě, ale takové už jsme tady několikrát měli, a pak byl stav zhoršen,“ zmínil Blaha.

Další vlny navíc mají přijít v pondělí pozdě večer, kdy sem dorazí povodňová vlna z Bečvy. Neměla by však nakonec být tak mohutná, jak se čekalo. Na druhou stranu dlouhodobě vysoká hladina vody má vliv na kondici protipovodňových hrází. V Hradišti proto zahájili jejich velkou kontrolu. Chtějí se vyhnout tomu, co se stalo v neděli v nedaleké vesnici Kněžpole, kde se protrhla hráz a voda z potoka Březnice zaplavila obec. „Byl to velký proud vody, několik hodin se tam složitě sanovalo a podařilo se to až v nočních hodinách,“ podotkl Blaha.

Lidé k vodě chodí i s dětmi a kočárky

Ostatně podobně došlo před sedmadvaceti lety k zaplavení Uherského Hradiště, kdy sem voda proudila převážně z protržené hráze u Mesitu. „I proto jsme velmi obezřetní. Lidé se ptají, zda se může opakovat to co v roce 1997. Samozřejmě si to nikdo nepřeje, ale garantovat to nemůžu,“ říká realisticky Blaha.

Má však i důvod k mírnému optimismu. „I včerejší kritický stav ukázal, že pořád máme rezervu. Nedošlo ani k přelivu vody z Moravy do prostoru mezi Starým Městem a Huštěnovicemi, což je odlehčení toku. Také rezerva v podobě valů a zídek byla dost velká,“ poznamenal.

VIDEO: Velký hazard. Muž v Otrokovicích skočil z mostu do rozvodněné řeky

A má i prosbu na obyvatele města, kterou zdůrazňuje opakovaně. „Chtěl bych je požádat, aby se nechodili dívat k vodě do míst, kde jim hrozí nebezpečí. Setkáváme se s případy, kdy lidé s dětmi nebo kočárky chodí i za zapáskovaná místa,“ říká Blaha.

„I v Jankovicích došlo k případu, kdy civilista něco řešil v toku rozvodněného potoka a spadl do něj. Jsou to zbytečné oběti. Všechny složky integrovaného záchranného systému mají už tak dost práce a záchrana takových neukázněných povodňových turistů jim bere kapacitu. To považuji za nepřijatelné. Řeka ve třetím stupni povodňové aktivity je nebezpečná a může se objevit i někde, kde ji nečekáte,“ dodává.

Autor:
zpět na článek