Dokážete si sundat ponožku jen s pomocí druhé nohy? Sevřete kuličku do prstů u nohy a přenesete ji o pár metrů dál? A jak vypadá vaše tělo, když stojíte jen na jedné noze?
I taková cvičení mohou prozradit, jak vaše nohy fungují. Zmíněná jsou i v nové publikaci Nezapomeň na nohy, která za pár dnů přijde na trh. Vznikla na půdě ateliéru Animované tvorby Fakulty multimediálních komunikací zlínské univerzity, Centra transferu technologií a v hlavě zlínské podiatričky Jany Vaškové.
„Současná doba není pohyblivá, ale spíše sedavá. A tím, že se málo pohybujeme a nepoužíváme svaly tak, jak bychom měli, deformujeme si nohy a zhoršujeme jejich funkci. Celá řada dětí také nosí nevhodnou obuv,“ upozornila Vašková, která je jedním z autorů knihy.
„Některé zdravotní problémy, jako třeba deformity prstů nebo zarůstající nehty, vidíme hned. Ale jiné se v dětském věku projevit nemusejí, a pak se řetězí a následují problémy s koleny, kyčlemi, bederní i krční páteří,“ doplnila.
Jednoduchý dřep? I dospělí ho dělají špatně
Věnuje se poradenství v oblasti zdravého obouvání a ve školkách a školách kromě preventivního vyšetření s dětmi také cvičí.
„Jak stojíme a chodíme, ovlivňuje postavení a fungování celého těla. Děti se v knize hravou formou dozvědí, jak správně stát, jak se správně hýbat, i například jak správně udělat tak zdánlivě jednoduchý pohyb, jako je dřep,“ poukázala. „Ani mnoho dospělých techniku provedení dřepu neovládá. Jeho nesprávným prováděním pak přetěžují kolena a záda, což bývá častou příčinou bolestivosti, rozvoje artrózy a různých pohybových obtíží.“
Nová kniha je určená pro děti, rodiče i učitelky. Dozvědí se, jak nohy fungují, jak je správně používat, jak se o ně starat, jak provádět pedikúru nebo i proč je bosá chůze zdravá, kde a jak chodit naboso, kde už ne a kdy je lepší se obout. Obuvi je věnována samostatná kapitola, která popisuje, jak má správná bota vypadat a naopak jaká obuv pro nohy vhodná není.
„Tato knížka je edukační, předpokládá se, že s dítětem bude u ní pracovat dospělý. Buď rodič, nebo třeba paní učitelka v mateřské škole, případně se s ní děti seznámí v družinách či ve výuce prvních a druhých tříd,“ naznačila další z autorek Radomila Soukalová z fakulty multimediálních komunikací.
Ilustrace přesně ukazují, jak například vypadá nesprávně postavená pata, jak máme správně sedět nebo zvedat břemena.
QR kódy ukážou praktická videa
Na každé dvoustraně je umístěný QR kód, pod kterým děti společně s rodiči nebo pedagogy najdou animace a praktická videa. Podle nich pak mohou společně cvičit.
Ilustrátorka Eliška Chytková z ateliéru Animované tvorby UTB byla pod dohledem odborníků.
„Po tolika konzultacích jsem si jistá, že nakreslené pozice dětí a přesnost jejich pohybů jsou správné,“ prozradila. „V rámci testování knihy na dětech v rodině bylo potěšující sledovat jejich zájem rozhýbat se a zkoumat, jak jejich nožky ovlivňují fungování celého těla.“
Autorům publikace se podařilo najít vydavatelství, se kterým byla díky Centru transferu technologií UTB podepsána licenční smlouva, a prototyp je chráněný průmyslovým vzorem. Ve vydavatelství Host vyjde kniha 18. května.
„Knihu Nezapomeň na nohy, její náplň a vyvážený obsah, vnímám z pohledu seznamování a edukace mladé generace s touto problematikou za velice přínosnou,“ zhodnotil ředitel Centra výzkumu obouvání při UTB Tomáš Sáha.
Tím to však nekončí. Následovat bude desková hra se stejným názvem, která tematicky na knihu naváže. Univerzita teď domlouvá licenční podmínky.
Jedná se o hru s kartičkami, kde jsou znázorněny cviky stejně jako v knize.
„Některé jsou stejné, některé nové,“ naznačila mluvčí UTB Petr Svěráková. „Součástí jsou také figurky a postavičky, které znají právě z knihy. Vše je doplněné mobilní hrou, kde se opět objeví všechny postavičky z knížky.“
Kniha byla vytvořena také díky podpoře Technologické agentury České republiky a Univerzitního institutu.