Proti rušení se ostře vymezil starosta Slavičína a náměstek hejtmana Zlínského kraje Tomáš Chmela.
„S tímto návrhem ostře nesouhlasím, protože poškozuje již tak diskriminované periferní města a obce ve Zlínském kraji a jejich občany,“ je přesvědčený.
S ředitelkou zlínského krajského úřadu by se měl potkat tento týden. Bude u toho i hejtman Radim Holiš, jemuž se rušení poboček také nelíbí. Podle Chmely je ještě možné situaci zvrátit. Hodlá o tom do konce roku jednat i s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou. A pokud neuspěje, chce zorganizovat před sídlem jeho resortu demonstraci.
„Je to tupé, hloupé, politické rozhodnutí,“ míní Chmela. „Ministerstvo nejedná v zájmu znevýhodněných občanů, kteří žijí v odlehlých oblastech. Nejde jen o politiku zaměstnanosti, ale i o zdravotně znevýhodněné, příspěvky na péči a další věci týkající se rodin,“ vypočítal.
Podle něho by se měli starostové spojit a bojovat za společnou věc. „Nelze donekonečna přimhuřovat oči nad tím, jak z venkova dělají bezprizorní místo, kde nic není,“ je přesvědčený Chmela.
Starostové se chtějí spojit
„Nebráním se spojení s dalšími starosty a společnému postupu. Jestli bude nějaká aktivita, třeba i petiční, tak se k ní připojíme, protože se služba od občanů stále vzdaluje,“ souhlasí starosta Karolinky Richard Holiš.
„Každý takový krok má smysl, souhlasím s tím,“ přidal se starosta Holešova Milan Fritz. Oba starostové ale současně moc nadějí na změnu případným protestním aktivitám nedávají.
Nemůžeme dát lidem auto, ať jedou jinam. Starostům vadí rušení úřadů práce |
Podle mluvčího Úřadu práce ČR Michala Kovaříka se budou pobočky rušit příští rok a většina starostů rozhodnutí o racionalizaci úřadu chápe. Stát chce uzavřít celkem 83 pracovišť, převážně v menších městech. Jejich zaměstnance propouštět nehodlá, mají se přesunout na jiná, klíčová pracoviště. V kraji jde o 53 lidí.
„Rušené pobočky patří mezi malá pracoviště, která nezajišťovala kompletní služby úřadu práce a bylo obtížné tam zajistit bezpečnost pro naše pracovníky,“ zmínil Kovařík. „Pro mnoho lidí bude nyní dokonce lepší, když budou moci své záležitosti vyřídit na jednom místě, tedy v obci, kam pravidelně dojíždějí, třeba do zaměstnání.“
Starostové v kraji argument o bezpečnosti odmítají, podle nich je pouze zástupný a státu jde hlavně o to, aby ušetřil.
„Vadí mi to, ale nejsem příznivec demonstrací. Stejně to nezvrátíme, stojíme nohama na zemi,“ míní starosta Bojkovic Petr Viceník.
„Zruší nám i služebnu policie?“
Přitom ve městě už dříve přišli o živnostenský i finanční úřad, teď u nich skončí úřad práce. „Nevíme, co bude dál, jestli třeba nezruší služebnu policie,“ poznamenal Viceník.
Se zástupci úřadu práce už se stejně jako Holiš a Fritz potkal, přičemž řešili i termín zrušení poboček. V Bojkovicích by to mělo být do tří měsíců, v Holešově do konce května, v Karolince v první polovině příštího roku.
V kraji končí čtyři pobočky finančního úřadu, jeho pracovníci vyjedou do obcí |
V Rožnově mají dvě pobočky skončit ve druhé půlce příštího roku. Starosta Jan Kučera se setkal se zástupci úřadu práce, kterým řekl, že s tímto krokem nesouhlasí ze dvou důvodů.
Jednak se bude ve městě rozšiřovat fabrika Onsemi, která nebere tisíc nových lidí, čímž se zvýší i počet obyvatel Rožnova, navíc může být dojíždění do vzdálenějšího úřadu složité pro obyvatele okolních horských obcí.
V tomto duchu chce napsat dopis ministrovi Jurečkovi, jemuž mají psát také starostové tamního mikroregionu. K tomu, že se něco podaří změnit, je ale také spíše skeptický.
Prostory by úřadům mohly nabídnout radnice
„Mezitím zkusíme hledat inovativní řešení, kdy zvažujeme na jednom místě propojení služeb městského úřadu, Pošty Partner a služeb úřadu práce. Jde nám o službu pro obyvatele,“ nastínil Kučera.
„Pokud by se podařilo toto vše propojit, v Rožnově by vznikl prostor, kde by lidé mohli kromě poštovních služeb podat žádost o dávku od úřadu práce a vyřídit některé záležitosti, které jsou v kompetenci města,“ poznamenal Kovařík.
Nezaměstnaných absolventů je ve Zlínském kraji víc, dlouho bez práce nezůstanou |
Jurečka dostane dopis také od Sdružení místních samospráv ČR, které se situací zabývá.
„Nesouhlasíme s tím, že se služby na venkově likvidují. Člověk, který je v tíživější sociální situaci, bude muset na úřad práce dojíždět místo toho, aby si hledal zaměstnání,“ řekla předsedkyně Sdružení Eliška Olšáková, která je i poslankyní a náměstkyní zlínského hejtmana.
Současně ale také ona tvrdí, že jsou kraje, kde rušení poboček starostům nevadí. Uvažuje o tom, že by řešením mohlo být, když by radnice nabídly své prostory úřadům práce za zvýhodněných podmínek.
22. května 2023 |