Vylepšený esenciální olej. Zlínská vědkyně chce prodloužit trvanlivost kosmetiky - regiony.impuls.cz

Vylepšený esenciální olej. Zlínská vědkyně chce prodloužit trvanlivost kosmetiky

  12:16
Výzkumníci z Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně odstartovali unikátní projekt, jehož výsledkem nebudou jen nové teoretické poznatky, ale konkrétní produkty. Půjde o jeden vylepšený kosmetický přípravek pro ženy, druhý pro muže a třetí pro všechny. Vědkyně Lucie Urbánková chce přijít na to, jak prodloužit životnost přírodní kosmetiky.
Zlínští vědci chtějí prodloužit trvanlivost přírodní kosmetiky | (0:48) | video: iDNES.tv

„V přírodní kosmetice se často potýkáme s problémem omezené stability esenciálních olejů, které se používají jako parfemační složky,“ vysvětlila Lucie Urbánková z Ústavu technologie tuků, tenzidů a kosmetiky Fakulty technologické na UTB, která je hlavní řešitelkou projektu.

„Tyto oleje postupně těkají, oxidují a degradují, což negativně ovlivňuje kvalitu produktu, mění se především jeho vůně, ale i barva a konzistence,“ dodala.

Vědci z Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně chtějí prodloužit životnost přírodní kosmetiky. Na snímku Lucie Urbánková z Ústavu technologie tuků, tenzidů a kosmetiky FT UTB. (březen 2025)

Tím, jak to změnit, se budou na fakultě a v laboratořích zabývat dva roky. Spolupracovat budou s českou společností Nobilis Tilia, která vyrábí přírodní kosmetiku. Fakulta je s ní ve spojení už několik let, studenti tam chodí na praxi a získávají první pracovní zkušenosti.

Vědkyně se zaměří na vývoj inovativní metody ochrany esenciálních olejů prostřednictvím Pickeringových emulzí s využitím přírodních částic mikrokrystalické celulózy.

Univerzita pro 20 tisíc studentů. V plánu je kampus, další fakulta i nová škola

Tato metoda může zabránit degradaci esenciálních olejů a snížit jejich těkavost, čímž se výrazně prodlouží stabilita, a tím také expirační doba kosmetických produktů.

Látky jsou k pokožce ohleduplnější

Pro výrobce to znamená snížení výrobních nákladů i možnost velkokapacitní produkce. Ekonomický přínos není jedinou výhodou.

„Pickeringovy emulze představují udržitelnou alternativu ke konvenčním emulzím využívajícím povrchově aktivní látky, které často zatěžují životní prostředí,“ popsala Urbánková. „Částice mikrocelulózy jsou nejen přírodní, netoxické a biodegradabilní, ale také výrazně ohleduplnější k pokožce uživatelů, protože některé syntetické povrchově aktivní látky mají dráždivé účinky,“ dodala.

Výzkum by měl dojít až do stadia průmyslové výroby. „Nobilis Tilia, jakožto výrobce zvolí konkrétní esenciální oleje, se kterými budeme pracovat, a po celou dobu budeme společně s firmou řešit aplikovatelnost v praxi,“ poznamenala Urbánková.

Autor: