iDNES.cz

Kraj bude vychovávat vlastní záchranáře. Univerzita získala akreditaci

  12:40
Po letech příprav má Zlínský kraj šanci zlepšit situaci svého zdravotnického personálu. Univerzita Tomáše Bati otevře v příštím roce program Zdravotnický záchranář. Momentálně jich v regionu pracuje 160, jejich průměrný věk se ale stále zvyšuje.

Univerzita Tomáše Bati začne od roku 2025 vyučovat program Zdravotnický záchranář. | foto: ZZS Zlínský kraj

První přihlášky začne Fakulta humanitních studií ve Zlíně přijímat už za tři měsíce a od září příštího roku otevře první ročník pro 40 studentů nově akreditovaného tříletého bakalářského programu. Pro region to znamená, že tyto nedostatkové profesionály nebude muset složitě a často neúspěšně shánět v jiných částech republiky.

„Naším cílem bylo nabídnout možnost studia tohoto oboru přímo v kraji a věřím, že jeho absolventi budou velkou posilou pro naše zdravotnické týmy,“ věří hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

I pro záchranáře ve Zlínském kraji, stejně jako pro praktické lékaře nebo všeobecné sestry, totiž platí, že stárnou. Před deseti lety byl jejich průměrný věk v regionu necelých 42 let. Teď se zvýšil na 43,5 roku.

EKG zraněného z terénu přímo na dispečink. Záchranka má technologie za 80 milionů

„S rostoucím průměrným věkem se samozřejmě zvyšuje i nemocnost, a to i ta dlouhodobá. V dlouhodobém výhledu je studijní program Zdravotnický záchranář přímo ve Zlíně nezbytností pro udržení chodu zdravotnické záchranné služby,“ zdůraznil ředitel Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Josef Valenta.

Nároky na záchranáře se zvyšují

V tuto chvíli je záchranka sice relativně dobře personálně zajištěná, nicméně v rámci profese záchranáře se ukazuje nedostatek zájemců. Tomu má pomoci právě zlínská univerzita, díky které bude mnohem vyšší šance, že absolventi tady zůstanou a najdou si zde práci.

„Zdravotničtí záchranáři představují první linii v péči o pacienta při akutním ohrožení života. Jejich rychlé rozhodování, odborné znalosti a dovednosti jsou nezbytné pro zajištění prvotní péče a následného transportu do zdravotnických zařízení nebo při mimořádných událostech,“ popsal děkan Fakulty humanitních studií Libor Marek.

Dosud tento vysokoškolský program nabízelo deset škol po celé republice, zlínská bude jedenáctou.

Muž zablokoval cestu sanitce. Je to pohodář, nechápeme to, diví se sousedé

Program bude zaměřený na získání teoretických znalostí a praktických dovedností z oblasti první pomoci, urgentní medicíny, pediatrie, medicíny katastrof a dalších disciplín. Mezi vyučované předměty bude patřit anatomie, fyziologie, psychologie, patologie či ošetřovatelské postupy. Studenti absolvují odborné praxe v nemocnicích, na záchranné službě, ale také u policie, hasičů nebo u vodní záchranné služby. Naučí se pracovat s nejnovějšími technologiemi a moderním vybavením vozů záchranky.

„Ve zdravotnické záchranné službě pracuji 18 let a je evidentní, že se tato profese vyvíjí. Do terénu za pacientem stále častěji vyjíždějí nelékařské posádky. Z toho jasně vyplývá, že nároky na záchranáře jsou stále vyšší a zdravotnický záchranář je páteří záchranky,“ upozornil prezident Komory záchranářů ZZS ČR Vladimír Husárek, který letos začal pracovat u záchranky ve Zlínském kraji.

Nutný rok na urgentním příjmu

Vůbec první absolventi by mohli u záchranky začít pracovat během roku 2029. Jen bakalářský titul totiž k této práci nestačí. Podmínkou je totiž minimálně roční praxe alespoň na poloviční úvazek na oddělení urgentního příjmu, ARO nebo JIP. Pak je ještě přímo na pracovišti čeká tzv. adaptační proces. Třeba loni ho ukončili tři zdravotničtí záchranáři a tři řidiči sanitek.

„Prošla jsem oddělením ARO a anestezie. Urgentní medicína se mi natolik líbí, že jsem se rozhodla v ní pokračovat v pozici zdravotnického záchranáře. Zatím nejtěžší pro mě je si zautomatizovat jednotlivé postupy při zásazích. Celkově jsem z té práce nadšená,“ svěřila se Magdalena Chochruňová, která loni posílila řady záchranářů v kraji.

Poslední zlínská fakulta má sídlo za půl miliardy, navrhla jej Jiřičná

Náročný a několikaletý akreditační proces se ve Zlíně podařilo zvládnout i díky provázanosti a spolupráci mezi krajem, záchrankou a Baťovou nemocnicí.

„Studijní možnosti a další zdravotnické obory chceme v kraji dále rozšiřovat, pro Zlínský kraj je to jedna z důležitých cest pro získávání zdravotnického personálu do budoucna,“ dodala končící náměstkyně pro zdravotnictví Olga Sehnalová.

Univerzita už několik let nabízí studium ve zdravotnických programech Všeobecné ošetřovatelství, Porodní asistence a Zdravotně sociální péče. Nabídku chce rozšířit také o program Radiologický asistent, kterých je kritický nedostatek.

26. června 2023

Operátoři záchranky budou mít nové moderní středisko | (0:20) | video: iDNES.tv
Autor:
zpět na článek