Když na Meziříčí padaly z nebe bomby. Mrtví, panika a desítky zničených domů - regiony.impuls.cz

Když na Meziříčí padaly z nebe bomby. Mrtví, panika a desítky zničených domů

  9:44,  aktualizováno  9:44
Do konce druhé světové války chybělo pár týdnů, německá armáda kvapně utíkala z východu směrem k domovu, v lesích kolem Valašského Meziříčí sváděli nacisté urputné boje s partyzány a městem každou chvíli zněl zvuk sirén varujících před náletem.

Zbývalo jen pár týdnů do konce války, když se nad Valašským Meziříčím rozezněly sirény. K městu se přiblížila 1. bombardovací skupina Rumunského královského letectva. Poškozených bylo celkem 37 domů, zahynulo dvanáct lidí. | foto: výstava Ocelová křídla nad Valašskem

Lidé si tehdy běžně zvykli pozorovat mohutné svazy stříbrných amerických bombardovacích letadel, které přes Meziříčí mířily směrem na Ostravu a Slezsko, kde podnikaly nálety. Létaly ve výšce kolem devíti tisíc metrů a na obloze po nich zůstávaly bílé pruhy.

Když se však sirény rozezněly 11. dubna 1945, málokdo tušil, že tentokrát nepůjde o planý poplach.

Pět letadel se k městu přiblížilo kolem 13:20 hodin. Šlo o 1. bombardovací skupinu Rumunského královského letectva, která vzlétla z letiště ve slovenském Lučenci. Jejich cíl? Železniční nádraží a trať v Krásně nad Bečvou (dnešní součást Meziříčí), kde byly shromážděné cisterny s benzinem pro wehrmacht. Spojenci na ně dostali tip zřejmě od místních odbojových skupin.

„Tuto informaci předaly sovětskému výsadku Javor Karola Kopálka a radistka předala zprávu do štábu,“ uvedl historik Ladislav Baletka v knize Valašské Meziříčí.

Příběh krále konfidentů. Velký Franta byl nejobávanějším gestapáckým práskačem

První bomby dopadly na trať u Krhové, poté mířily do Obory a na nádraží v Krásně. Zasažené však bylo i staré meziříčské nádraží, administrativní budova, výtopna, železniční trať či deset vagonů. Provoz na trati tím byl přerušený, což však nemělo vliv na ústup německých vojsk od východu. Poslední transport totiž odjel z Valašského Meziříčí už v pátek 5. dubna.

Sklo z rozbitých oken

Nad pražírnou Dadák se bombardéry stočily na východ a vzápětí shodily bomby do Sokolské, Husovy či Palackého ulice.

„Historické centrum zasaženo nebylo, údajně poslední bomba dopadla na stanoviště protiletecké obrany u kasáren,“ napsal publicista Zdeněk Kment v knize Valašsko v područí hákového kříže.

Ve Meziříčí vypukla panika. „Všude samé sklo z mnoha set rozbitých okenních tabulí, přelámané stromy a četné jámy po vybuchnuvších pumách,“ napsal zašovský kronikář.

Poškozených bylo celkem 37 domů a jeden zcela zničen. Při náletu zahynulo dvanáct lidí, mezi nimi například talentovaný mladý malíř Jaroslav Kalivoda. Pohřbeni byli tři dny poté. Několik dalších lidí bylo zraněno a zemřel také jeden německý voják.

Autor: