Nacházejí se v prvním patře domu sociálních služeb, který místní diakonie využívá pro domov se zvláštním režimem a další služby.
„I když měl domov dosud kapacitu 42 lůžek, s ohledem na stárnutí populace a potřeby našich občanů je to stále málo,“ uvedl místostarosta Petr Nachtmann.
Služby domova využívají zejména senioři starší 60 let z Meziříčí a okolí, kteří mají diagnostikovanou demenci. V rámci opravy vzniklo také nové zázemí pro personál a společenské prostory. Diakonie ještě zajistí potřebné vybavení, jako jsou polohovací lůžka, noční stolky či nábytek.
Jedno lůžko za šest milionů. Kraj řeší, jak se postarat o lidi s demencí |
„V domově se zvláštním režimem poskytujeme bezpečné a důstojné prostředí nahrazující domov lidem s Alzheimerovou chorobou a dalšími typy demencí, kteří potřebují trvalý dohled a pomoc jiného člověka,“ řekla ředitelka Diakonie Valašské Meziříčí Lenka Kostelná.
Nové prostory by měly klienty přivítat v první polovině roku 2025. „Už teď máme dlouhý seznam zájemců,“ dodala Kostelná.
Potřeba bude dvojnásobek lůžek pro seniory
Nová místa pro lidi s tímto onemocněním chystají i jinde v regionu. Podle predikcí Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR se totiž Zlínský kraj do tří až čtyř let stane nejstarším v zemi a bude potřebovat dvojnásobek lůžek pro seniory.
Lidí, kteří bojují s demencí, přibývá. Pomáhají křížovky a rodinná alba![]() |
Například v Kroměříži bude nové zařízení pro lidi s Alzheimerovou chorobou či jiným typem demence fungovat v roce 2026. Domov se zvláštním režimem vznikne na Račíně a nabídne 23 míst.
Ve stejném roce se má otevřít opravený objekt sociálních služeb ve Zlíně-Malenovicích, kde bude kapacita domova pro lidi s tímto onemocněním činit 40 lůžek.
Jinde zase vyčleňují lůžka v současných domovech pro seniory, která budou použitá právě pro lidi s demencí či Alzheimerovou chorobou.