Dalekohled typu Newton má hlavní zrcadlo o průměru 50 centimetrů.
„To znamená, že sběrná plocha, kterou je schopen sesbírat světlo, je mnohem větší než u ostatních dalekohledů, které tu máme,“ přiblížil ředitel hvězdárny Libor Lenža.
Přístroj umožňuje sledovat objekty, které jsou zajímavé z hlediska výzkumu a vzdělání. K lepšímu pozorování přispívá i možnost využití filtrů.
„Dalekohled je plně robotický a je automaticky naváděn na kterýkoliv objekt, který je nad obzorem a my jej chceme pozorovat,“ vysvětlil Lenža.
Starší dalekohledy musel člověk navádět ručně přímo v kopuli.
V tomto případě se však pozorovatelé nedívají přímo do přístroje, ale pozorování se jim promítne na obrazovku. Díky dálkovému připojení tak mohou z valašskomeziříčského dalekohledu pozorovat vesmírnou oblohu i na druhém konci světa.
„Snímky astronomických objektů pořizuje pomocí elektronických detektorů, takže máme v plánu do hlavního sálu zprostředkovat přímý přenos z jeho kamery,“ přibližuje ředitel hvězdárny.
Ve hvězdárně vylepšili kopule
A co vše bude možné pozorovat? Dalekohled bude mít několik observačních programů, které se zaměří převážně na proměnné hvězdy a pozorování erupcí slunečního typu na hvězdách, zejména dvojhvězdných systémech dvou červených trpaslíků.
„Použití filtrů nám umožňuje, že jsme schopni se dívat i na mlhoviny,“ připomněl Lenža. „Chceme také pozorovat planetky a komety a přístroj můžeme využít i na fotografování družic na nízkých oběžných drahách.“
Dílny i laboratoře. V meziříčské hvězdárně vzniká nové kreativní centrum![]() |
Kvůli přístroji, který vyšel na zhruba dva miliony korun, museli ve hvězdárně také upravovat kopuli.
„Letos slavíme 70 let, kopule už byly staré a byla potřeba jejich modernizace,“ naznačil šéf hvězdárny. „Dnes máme elektronický systém s motorickým pohybem, který automaticky umožní otevřít či zase zavřít štěrbinu pro pozorování.“
Kreativní centrum za sto milionů
Nový přístroj je nedílnou součástí projektu kulturně-kreativního centra, které v areálu hvězdárny vzniká. Jde o velký projekt, jehož náklady přesáhnou sto milionů.
Zahrnuje moderně zařízené prostory, pracovny, laboratoře a dílny s přístroji pro výzkum, s CNC stroji, 3D tiskárnami a dalším vybavením.
Počítá se tu s pořádáním seminářů a workshopů pro odbornou i širokou veřejnost. Součástí bude i moderní ubytování a sociální zázemí.
„Smyslem je podpořit zájem mladých lidí o vědu a technické či přírodovědné obory,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.
Speciální hodiny ve vsetínské hvězdárně ukazují, jak putuje Slunce po nebi![]() |
Centrum by se mělo veřejnosti otevřít do konce letošního roku. Docházet sem budou děti už od mateřských škol až po středoškoláky a vysokoškoláky.
„Naším cílem je vytipovat jedince, kteří budou mít talent, znalosti a odborný zápal,“ nastínil Lenža. „Můžeme jim tu pomoci nastartovat kariéru.“
Ve hvězdárně už nyní funguje klub pro nadané děti i astronomické kroužky. Po zlepšení technologického vybavení plánuje hvězdárna nabídnout i další zájmové kroužky, například v oblasti robotiky nebo obrábění.