iDNES.cz

Dílny i laboratoře. V meziříčské hvězdárně vzniká nové kreativní centrum

  12:18
Nové prostory plné nejmodernější techniky vzniknou v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí. Práce na dlouho plánovaném projektu za více než sto milionů začaly před nedávnem a hotové budou do konce příštího roku.

V areálu valašskomeziříčské hvězdárny začala stavba kulturně kreativního centra. (srpen 2024) | foto: Zlínský kraj

Nové kulturně-kreativní centrum vyroste v ulici J. K. Tyla na místě někdejších garáží, které už jsou srovnané se zemí.

„Bude to moderní místo zaměřené hlavně na vzdělání, výzkum a inovace mající za cíl přivést vědu co možná nejblíže k mladým zájemcům o poznání,“ přiblížila na webu Klára Lenžová z valašskomeziříčské hvězdárny.

Mládež podle ní využije nové učebny a pracovny, ale také laboratoř, kde se bude mít možnost experimentálně i prakticky podílet na výzkumných a vědeckých projektech.

V novém centru vzniknou i dílny, v nichž budou přístroje pro výzkum. Konkrétně půjde o laserovou techniku, CNC stroje, 3D tiskárny a další vybavení.

Nadšenec do astronomie pozoroval perseidy, jeho zápisky využije hvězdárna

„V areálu hvězdárny tak nově bude dostupný a přívětivý prostor pro realizaci jak kratších kreativně-vzdělávacích činností, tak i dlouhodobějších akcí v podobě odborných seminářů a workshopů pro odbornou i širokou veřejnost,“ popsala Lenžová.

Stavbu financuje Zlínský kraj, který na ni získal dotaci 65 milionů. Podle krajské radní pro kulturu Zuzany Fišerové jde o klíčovou investici pro další směřování hvězdárny.

„Kombinuje vzdělání, rozvoj nadání, kreativitu a zároveň u mladých lidí podporuje zájem o vědu a technické či přírodovědné obory, což je velmi důležité, pokud chceme kraj rozvíjet a udržet v něm mladé, talentované lidi,“ sdělila Fišerová.

Hvězdárna v Meziříčí chystá moderní centrum, bude lákat špičkové vědce

Z dosavadních zkušeností totiž plyne, že studenti na univerzitách v Praze či Brně nemají dostatečnou motivaci se do Zlínského kraje vracet. „Chceme, aby se u nás soustředili mladí lidé šikovní na matematiku, přírodní vědy, ale třeba i podnikání, které s inovacemi souvisí,“ zmínil už před časem ředitel hvězdárny Libor Lenža.

V centru by měl vzniknout prostor pro dlouhodobé experimenty, analýzy meteoritů nebo i vývoj družicových komponentů.

Nový objekt bude maximálně energeticky úsporný. Počítá se se systémem hospodaření s dešťovou vodou nebo fotovaltaickou elektrárnou na střeše budovy. Součástí bude i komplexní robotizace tří stávajících observačních kopulí a instalace kopulí u tří venkovních dalekohledů na střeše jižní budovy hvězdárny. Přibudou i nové dalekohledy a elektronické kamery.

11. prosince 2014

zpět na článek