Laboratoř a vycpaná zvířata v kostýmech. Císař Rudolf II. vypráví svůj příběh - regiony.impuls.cz

Laboratoř a vycpaná zvířata v kostýmech. Císař Rudolf II. vypráví svůj příběh

  16:30,  aktualizováno  16:30
Putovní expozice s názvem Rudolf II. ožívá je od začátku února k vidění v zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí. Návštěvníkům ukáže módu 16. a 17. století, alchymistickou laboratoř, vycpaná zvířata v bizarních kostýmech či diorámy, které popisují život krále, jenž jako poslední Habsburk učinil z Prahy své sídelní město.

Výstavou provádí syn Jana Wericha Jiří Werich Petrášek. | foto: Jan Anlauf

Českého krále a římského císaře Rudolfa II. ztvárnil ve slavných filmech Císařův pekař a Pekařův císař herec Jan Werich. Virtuálním průvodcem multimediální výstavy, která mapuje život slavného panovníka, se i proto stal Werichův syn Jiří Werich Petráček.

„V České republice jsou takové interaktivní výstavy ojedinělé. A pokud jsou, tak nebývají putovní,“ upozornil Jan Anlauf, zámecký kastelán jižního křídla zámku, které výstava zabrala téměř celé. Desítky předmětů jsou v pěti rozlehlejších místnostech.

„Je to velice výjimečná, moderní a divácky atraktivní prezentace,“ nepochybuje Anlauf.

Výstava na zámku připomíná odkaz mistra gobelínů Jana Timoteje Strýčka

Rudolf II. žil v letech 1552 až 1612. Byl také chorvatským králem a rakouským arcivévodou. Nikdy se neoženil, ale zplodil údajně šest dětí. Podle historiků nebyl příliš schopným panovníkem, ale bohatě podporoval umění, kulturu a vědu. Doba rudolfinská je řazena k vrcholným periodám starších českých dějin. Výstava připomíná známé i méně známé aspekty jeho života.

Hlavní místnost je upravena jako obrazárna, přičemž obrazy jsou obrazovky, jež jsou sestaveny vedle sebe. Působí jako velkoformátová projekce, na níž digitálně oživený Rudolf II. vypráví svůj životní příběh od narození až do smrti. Jiří Werich má na sobě královské šaty ze známé pohádky, což podobu s jeho otcem ještě více zdůrazňuje.

Bažant kardinálem, sojka myslivcem

Lidé nahlédnou rovněž do Rudolfova kabinetu kuriozit, kde uvidí raritní exponáty: preparovaná zvířata v různých kostýmech, například bažanta jako kardinála, kohouta jako generála, sojku jako myslivce, husu jako kuchařku či kočku jako šlechtičnu. Paralely mezi zvířaty a kostýmy si návštěvník může domyslet. Ukázky z Rudolfových sbírek obnášejí také polodrahokamy, mušle, starožitnosti nebo antickou přilbu.

Ženy a dívky ocení módní okénko, jímž by se dala nazvat možnost vyzkoušet si dobové šaty. „Jsou spíše na menší postavy, třeba na děti,“ poznamenal Anlauf.

Kabinet kuriozit ukazuje preparovaná zvířata v kostýmech.

Součástí výstavy je rovněž deset truhlic z lipového dřeva, v nichž jsou většinou miniaturní výjevy ze života českého krále. V jedné je vyřezaná flotila šestnácti lodí, která Rudolfa a jeho 370 dvořanů vezla na sedmiletá studia do Španělska. Jiná dioráma zachycuje relativně skromnou císařskou hostinu, což může ukazovat na to, že Habsburkové byli tehdy velmi zadlužení.

„V jedné je zase natáčení Císařova pekaře,“ upřesnil Anlauf.

Rudolf II. měl také zálibu v alchymii a okultismu. Proto v expozici nemůže chybět alchymistická laboratoř s autentickými předměty.

„Pozadí laboratoře tvoří projekce, která zobrazuje alchymisty při práci. Součástí je komentář Rudolfa II., který tady komentuje i své sbírky,“ zmínil kastelán. Panovník vlastnil mimo jiné Voynichův rukopis i Ďáblovu bibli, největší ručně psanou knihu světa Codex gigas.

Hologramy ukážou panovnické koruny

Výstava pomocí hologramů seznámí návštěvníky se symboly panovníkova majestátu, tedy korunami, jimiž byl korunovaný. K vidění je dobový nábytek ze sbírek zámku.

Návštěvníci také poznají osud Rudolfova syna Julia Caesara d'Austria, který zavraždil mladou dívku a dožil v bídě v domácím vězení.

Zajímavou expozici přicházejí zhlédnout hlavně rodiče s dětmi, zájem o ně mají ale i základní školy. Podle Anlaufa by mohla být vhodná také pro mateřské školy.

Mistři ilustrací ve Zlíně. V Galerii Desítka je k vidění Born, Čech i Zrzavý

„Nabízíme programy pro školy, protože jim samotná výstava nestačila. Mají zlevněné vstupné – sedmdesát korun na žáka, pedagogický doprovod má vstup zdarma,“ informoval Anlauf.

Plné vstupné je sto dvacet korun, snížené – pro děti, studenty a seniory – osmdesát korun.

Výstava je populárně naučná, tedy pro celou rodinu, líbit se může i dospělým. „Není úzce vzdělávací, zpracována je spíše zábavnou formou. Současně je důstojná a nejde o žádný cirkus,“ dodal Anlauf.

Výstava bude k vidění ve valašskomeziříčském zámku Žerotínů do 30. března.

Krajská galerie ve Zlíně před nedávnem otevřela novou expozici:

9. listopadu 2024

Klasika i moderna. Krajská galerie má novou expozici | (0:31) | video: iDNES.tv
Autor: