iDNES.cz

Gastronomie, muzea i malé Zlíny. Nový web provází místy s baťovským odkazem

  12:10
Zlín spustil novou webovou stránka, která jsou spojena s Tomášem a Janem Antonínem Baťovými. Portál má přehledně ukázat místa, která jsou spojená s životem a prací slavných továrníků. Fungovat začal symbolicky 3. dubna, což je den narození Tomáše.

Zlín chce přivábit mladé turisty, zaujme unikátní architekturou i přírodou. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Stránka www.batuvregion.cz společně se sociálními sítěmi bude přinášet tipy na výlety, tematické poznávací okruhy i sezonní novinky.

„Zlín díky odkazu Tomáše Bati vždy ztělesňoval českou variantu amerického snu o úspěchu. Moderní podoba města vznikla díky Baťovi na rýsovacích prknech nejlepších architektů a urbanistů své doby,“ zmínil zlínský primátor Jiří Korec.

Výsledek si mohou návštěvníci prohlédnout na vlastní oči a nový průvodce jim v tom pomůže. „Jsem rád, že jsme součástí projektu, který turistům představí baťovská místa na jedné platformě,“ zmínil Korec.

Turisté už nemusejí hledat informace na různých místech, ale mají je přehledně seřazené a aktualizované v jednom online rozcestníku. Kliknout mohou na sekce: Architektura, Galerie a muzea, Gastronomie, Ševcovina či Malé Zlíny, kde jsou informace o baťovských satelitech v Otrokovicích a Napajedlích.

Po rozkliknutí odkazu Rodiny s dětmi se dočtou například o Luhačovicích, kam jezdil Tomáš Baťa s blízkými do lázní. Nabídka je ovšem pestřejší a rozšíří se.

„V první fázi jsme napřeli síly k mapování lokálních cílů a atraktivit, které může turista obsáhnout při návštěvě Zlínského kraje,“ přiblížila manažerka projektu Žaneta Kögler. „Protože dobře víme, že Baťův region nemá hranic, v dalších krocích chceme doporučit výletníkům návštěvu také takzvaných malých Zlínů, baťovských enkláv, které vznikaly po celém světě po zlínském vzoru,“ doplnila.

Prohlídku města zpestří vědomostní kvíz

Projekt Baťův region představí také papírového průvodce po baťovských místech. K dostání bude v informačních centrech i na recepcích hotelů. „Nejdůležitějším přínosem projektu je skutečnost, že se poprvé potkali zástupci všech organizací, které se baťovskému tématu věnují,“ připomněla Jana Tkadlecová, manažerka destinační společnosti Zlínsko a Luhačovicko.

Pod taktovkou této společnosti vše vzniká. Jejími členy jsou města, ubytovací zařízení, firmy, kulturní a sportovní podniky i různé instituce, jež se hlásí k odkazu Tomáše Bati.

Zlínský kraj lidi baví, stále víc jezdí na památky, do zoo či skanzenu

Město Zlín současně připravilo se společností Tasty Air mobilní aplikaci Baťův Zlín. Díky ní se lidé zábavnou formou podívají na místa spojená se sourozenci Baťovými. Vydají se na procházku po dvou zlínských trasách, dlouhých dva a pět kilometrů, které můžou zakončit v budově radnice.

„Prohlídku městem lidem zpestří a jejich znalosti prověří u každého stanoviště vědomostní kvíz. Za splnění celého kvízu se pak může návštěvník na konci procházky těšit na odměnu,“ přiblížila vedoucí oddělení cestovního ruchu magistrátu Eva Manišová.

Odměna bude v informačním centru v přízemí radnice.

Aplikace nabízí i minihry, virtuální prohlídky a rozšířenou realitu. K uživatelům promluví Marie Baťová, k vidění bude let letadla Junkers F 13ge, v němž se Tomáš Baťa zřítil.

1. července 2023

Autor:
zpět na článek