Zemědělci stále nevědí, co budou pěstovat. Stát chystá omezení kvůli erozím - regiony.impuls.cz

Zemědělci stále nevědí, co budou pěstovat. Stát chystá omezení kvůli erozím

  8:32
Zemědělci ze Zlínského kraje žijí v nejistotě, protože nevědí, co budou příští rok na podzim sázet na svá pole. Stát zavádí protierozní opatření, která to budou omezovat. Původně to chtěl udělat už v polovině letošního roku, pak termín posunul na polovinu příštího roku. Aktuálně ho nechce potvrdit.

Kukuřice na polích na Zlínsku, Kroměřížsku a Uherskohradišťsku zasychá, neměla dostatek vláhy a nedorostla obvyklé výšky. (září 2022) | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Většina zemědělců omezení odmítá a vznáší proti němu připomínky.

„V současné chvíli probíhá připomínkování právního předpisu, kterým ministerstvo zemědělství stanovuje pravidla protierozní ochrany v dotačních podmínkách,“ řekl mluvčí resortu Vojtěch Bílý. „Všechny připomínky se v příštích dnech vyhodnotí, vypořádají a projednají s připomínkovými místy. Bližší informace proto můžeme poskytnout až návazně,“ doplnil.

Více nechtěl chystaná opatření komentovat, ať už jde o termín, či jejich rozsah. Zemědělci však počítají s tím, že začnou platit od poloviny roku 2025. Byli by ale raději, kdyby to bylo o rok později, nebo vůbec.

Erozí ohrožených ploch s omezenou možností pěstování plodin totiž výrazně přibude. Celkově jich má být podle posledního návrhu ministerstva až 65 procent s tím, že budou rozděleny na silně ohrožen0 a dvě kategorie mírně ohrožených. Na nejvíce ohrožených nebude možné pěstovat kukuřici ani řepku, které se sázejí dál od sebe než obilí.

Kvůli erozi se mají řepa či kukuřice pěstovat na menší ploše. Ale až za rok

To vadí hlavně zemědělcům, kteří mají živočišnou výrobu a potřebují kukuřici pro zvířata. „Způsobí nám to komplikace,“ potvrdil ředitel družstva Agrotech Poličná na Vsetínsku Jindřich Šnejdrla. „Pětašedesát procent zemědělské půdy je hodně. Třeba v Rakousku, které je hornaté, je to jen dvacet procent,“ zmínil krajský šéf Agrární komory ČR Martin Gabrhelík, který je ekonomem společnosti Zámoraví z Břestu na Kroměřížsku.

Zemědělci jsou zděšení

Podle něho by mohl být rozsah erozně ohrožených ploch podobný jako v Rakousku. „Nemyslíme si, že výpočet, podle něhož se eroze určují, je správný. Stále tlačíme, aby se to přepočítalo a byly tam změny, které jsou pro nás příznivější,“ doplnil.

„Mezi zemědělci to vyvolává zděšení. Spojila to nevhodná doba, máme nízké výkupní ceny obilovin a řepky a jde i o další věci,“ popsal předseda Zemědělského obchodního družstva Rataje na Kroměřížsku Josef Sedláček.

Stát žádá Brusel o další roční odklad protierozních požadavků

Doplatí na to zejména podniky, jež mají pole ve svahu. Ty jsou ohroženy erozí při deštích. V Ratajích odhadují pokles výnosů řepky o dvacet procent, značný může být i u kukuřice.

„Náš podnik měl erozních pozemků asi třetinu, teď to budou až tři čtvrtiny,“ odhadl Sedláček. Naopak v Břestu bude dopad minimální, protože pole leží na rovinách.

Podle zemědělců chce ministerstvo zavést opatření, při jejichž dodržení bude možné na méně ohrožených plochách některé plodiny pěstovat. Může to být omezení orby, střídání plodin nebo dělení polí na menší plochy.

Autor: