Smlouvu podepsal rektor Milan Adámek přímo v USA, kam na začátku března vyrazila několikačlenná delegace ze Zlínského kraje.
„Pro nás je to další příležitost, jak posunout výuku moderních a rychle se rozvíjejících oborů. Spolupráce s univerzitou, která sídlí v jednom z nejprogresivnějších světových regionů, je k tomu ideální šancí,“ konstatoval Adámek.
Kraj usiluje, aby zlínští studenti mohli jezdit na univerzitu do Texasu![]() |
Vysoká škola v San Antoniu ve státě Texas je prestižní především v oblasti kybernetické bezpečnosti, školí bezpečnostní složky USA a spolupracuje například s firmou Boeing. I proto jsou součástí dohody studijní obory softwarový vývoj, kybernetická bezpečnost, umělá inteligence, blockchain a digitální inovace. Zlínská škola už nabízí anglicky vyučované programy v těchto oblastech, takže nebude muset zakládat nové obory.
Spolupráce bude zaměřená na výměnné pobyty studentů, profesorů, společné výzkumné projekty a certifikační programy. Dlouhodobé výměny by měly začít od letošního podzimu, krátké certifikační programy už v průběhu léta.
„Prozatím se výjezdy budou týkat menšího počtu studentů, zpočátku půjde o zhruba pět studentů. Případné další počty se budou odvíjet zejména od finančních prostředků, které budou k dispozici,“ naznačil Adámek.
Partnerství se světovými univerzitami
UTB má smlouvu s univerzitami v 54 zemích. V rámci Evropské unie je spolupráce rozsáhlá zejména díky programu Erasmus+. Mimo Evropu spolupracuje s institucemi na Tchaj-wanu, ve Vietnamu, Japonsku, Jižní Koreji, Kanadě, Mexiku, ale i v USA. Na poli výzkumu organizuje akademické výměny s Fort Hays State University v Kansasu či Lehigh University v Pensylvánii.
„Dohoda se St. Mary’s University v Texasu však poprvé systematicky otevírá možnosti studentských mobilit oběma směry,“ řekl Adámek.
Univerzita pro 20 tisíc studentů. V plánu je kampus, další fakulta i nová škola![]() |
Mezinárodní výměnné pobyty jsou klíčovou součástí akademického i osobního rozvoje studentů.
„Umožňují získat cenné zkušenosti ze zahraničního vzdělávacího systému, rozšířit jazykové dovednosti a posílit mezikulturní kompetence,“ upřesnil Adámek s tím, že studenti si mohou zvýšit i konkurenceschopnost na globálním trhu práce.
Spolupráce může přilákat technologické firmy
O rozvoj univerzity tímto směrem usiluje také vedení Zlínského kraje. „S UTB spolupracujeme v posledních letech velmi úzce, podporujeme ji finančně a máme zájem, aby se počet jejích studentů zvyšoval a výuka se internacionalizovala. Uzavřená smlouva tyto záměry naplňuje,“ poznamenal náměstek hejtmana David Vychytil.
Podle něho spolupráce zlínské a americké školy může regionu dodat prestiž a lákat vyspělé technologické firmy. Například do holešovské průmyslové zóny, která stále není plně obsazená.
„Když máte americkou univerzitu, tak hrajete jinou hru. Region se začne přetvářet. Průmyslová zóna v Holešově tím dostává jiný rozměr a může být vlajkovou lodí kraje,“ sdělil Vychytil.
Texas a Zlínský kraj budou spolupracovat, partnerství spojí firmy i univerzity![]() |
Na dohodě mezi školami se podílela také rozvojová agentura ZRIA, kterou zřizuje Zlínský kraj.
„Jsme rádi, že se nám po několikaměsíčním jednání s oběma univerzitami podařilo dát na stůl smysluplnou dohodu, která přinese nové příležitosti studentům, pedagogům i školám,“ zmínil ředitel strategického úseku společnosti ZRIA Petr Kubíček. „Propojování vzdělávacích institucí je společně s navazováním byznysových partnerství naší prioritou,“ doplnil.
Do USA odletěli zástupci kraje domlouvat i spolupráci firem, takže se cesty zúčastnili také zástupci sedmi technologických společností. Hlavním cílem cesty byla účast na jedné z nejvýznamnějších světových technologických a inovačních konferencí SXSW 2025. Méně početná skupina zástupců kraje byla v USA poprvé loni a poté na konci letošního ledna.