iDNES.cz

Opička, co se nedá přehlédnout. Zoo slaví první odchov tamarína pestrého

  14:52
Velký chovatelský úspěch slaví Zoo Zlín. Podařilo se tu odchovat mládě tamarína pestrého, kriticky ohrožené opičky, která v žádné jiné české zahradě není k vidění. Ve Zlíně se to povedlo vůbec poprvé v historii.

Malý tamarín se narodil letos v březnu. Zatím není jasné, jakého je pohlaví, a tím pádem nemá ani jméno. Aktuálně se mládě ještě kojí, ale zkouší už také dobroty, které opičky dostávají ke krmení. Návštěvníci zoo jej mohou pozorovat v expozici, která se nachází poblíž tropické haly Yucatan.

„Od první chvíle jsme viděli, že je vše v pořádku, samec i samice se o mládě výborně starají. U tohoto druhu je specifické, že se o mládě více stará samec,“ řekla chovatelka Marie Kašná.

Samice tamarínů v drtivé většině případů porodí dvojčata. Nejinak tomu bylo i ve zlínské zoo. Jedno z mláďat však bohužel přišlo na svět mrtvé.

„Druhé však bylo velmi vitální, samec o něj začal okamžitě pečovat. Samice se do odchovu zapojila až následující den, kdy jí samec poprvé předal mládě k nakojení. Březost a samotný porod jsou pro samice tamarínů velmi náročné a vyčerpávající, pro zotavení tak potřebují chvíli odpočívat,“ doplnila vedoucí zoologického oddělení Markéta Horská.

Zlínská zoo chová tamaríny pestré od roku 2017 jako jediná zahrada v Česku. Chovný pár momentálně tvoří samice Marina, která sem přišla z Německa, a samec Manaus ze švédské zoo.

„Samce jsme získali v září 2023, se samicí od prvních okamžiků vytvořil stabilní pár. Naprosto perfektně také spolupracovali při odchovu mláděte,“ přiblížila Horská.

Jako zvětšená morčata. Zlínská zoo se pyšní největším odchovem kapybar v historii

Tento druh drápkatých opic chová v celé Evropě třicet zoo, ale kromě Zlína se jejich odchov za uplynulý rok vydařil jen v dalších dvou.

Tamaríni pestří v současnosti patří mezi kriticky ohrožené druhy. Ve volné přírodě se vyskytují jen ve velmi malé oblasti okolo městečka Manaus v brazilských tropických pralesích. Právě rozšiřování města, predátoři i obchod s domácími mazlíčky jsou důvodem toho, proč populace těchto zvířat klesá. Na nápravě tohoto stavu se snaží spolupracovat mezinárodní organizace, zoologické instituce i brazilská vláda.

Většinu života stráví v korunách stromů

Tyto opičky jsou velmi zajímavá zvířata. „Jak už jejich druhové jméno napovídá, tamaríny pestré rozhodně nelze přehlédnout. Mají tmavou ‚netopýři‘ hlavu, přední část těla včetně končetin je bílá, zbývající část těla, zadní končetiny a ocas hnědé,“ popsala Romana Mikešová z marketingového oddělení zoo.

Dospělí jedinci váží okolo půl kilogramu. Jejich konečky prstů kryjí drobné drápky, které používají při šplhání po stromech a získávání potravy. Většinu času stráví v korunách stromů a na zem sestupují jen zřídka.

Ve zlínské zoo se daří odchovům dvojzoborožce, je v tom jediná na světě

„Tvoří malé skupinky do 14 jedinců, v každé skupině se však rozmnožuje výhradně dominantní samice. Po březosti 140-170 dní přivádí na svět většinou dvojčata,“ nastínila Mikešová.

Mláďata se zprvu živí jen mateřským mlékem, po třech týdnech začínají ochutnávat i stravu dospělých. Po dvou měsících se pak postupně osamostatňují. Samice dospívají v roce a půl, samci pak ve věku okolo dvou let.

„Na jídelníčku tamarínů ve volné přírodě dominuje ovoce, hmyz, nektar. Ve zlínské zoo si pochutnávají na papáji, borůvkách, jablkách, zelenině. Dostávají také hmyz nebo křepelčí vajíčka,“ doplnila Mikešová.

Autor:
zpět na článek