Patří mezi nejohroženější primáty na světě, ve volné přírodě jich odhadem žije kolem dvou tisíc a jejich počet se stále zmenšuje. O to vzácnější je jejich úspěšný chov v zoologických zahradách. Gibony stříbrné chová i zlínská zoo. Teď pro ně upravila a rozšířila expozici, která dostala název Gibonika.
„Zaujímá rozlohu 120 metrů čtverečních a připravili jsme ji tak, aby co nejvíce odpovídala jejich přirozenému prostředí. Nechybí zde parkosy se zavěšenými lany a giboni zde mají dostatek prostoru pro jejich typický způsob pohybu – brachiaci (ručkování, pozn. red.). Díky velkým proskleným stěnám budou mít lidé gibony opravdu takřka na dosah,“ přiblížil ředitel Zoo Zlín Roman Horský.
Gibony chovají ve Zlíně od roku 2014. Samec Peucang pochází z anglické Zoo Howletts, samička Isabell z německé Zoo Mnichov. Od samotného počátku tvořili skutečný pár.
Na začátku roku 2019 se jim narodilo první mládě, což byl velký chovatelský úspěch. Tyto ohrožené primáty totiž chová jen necelá dvacítka zahrad na světě. Před třemi lety k němu přibyl mladší sourozenec a dne před otevřením nové expozice se narodilo třetí mládě.
Giboni stříbrní žijí v rodinných tlupách a mláďata s nimi zůstávají až do osmi let.
Zlínská zoo láká na vzácné gibony, mezi větvemi skáčou až deset metrů![]() |
Nová expozice vznikla v těsné blízkosti japonské zahrady Mu-Shin rozsáhlou opravou původních vnitřních prostor, které giboni stříbrní sdíleli s tapíry čabrakovými. Její součástí je i původní okolní návštěvnický prostor v asijské oblasti zoo. Expozice totiž pocházela z roku 1996 a přestala splňovat chovatelské nároky.
„Proto jsme se rozhodli ji proměnit a zajistit zde maximální prostor a nadstandardní chovatelské podmínky už jen pro gibony. Umožní obdivovat gibony i v chladnějších měsících roku, což předtím nebylo možné,“ poukázal Horský.
Pro tapíry vznikne Nusantara
Z ubikace budou giboni prostřednictvím lan a žebříků vycházet na původní venkovní ostrovní expozici. Mají neobyčejnou sílu v pažích. Mezi větvemi skáčou tak, že se zavěsí pouze prsty a přehoupnou se na další větev. Jediným skokem dokážou překonat až desetimetrovou vzdálenost. Živí se především listy stromů, v zoo dostávají i zeleninu a ovoce.
Giboniku navíc nově doplnila relaxační zóna, která návštěvníky symbolicky přenese do exotické jihovýchodní Asie. Je zde například zážitkový chodník, který nabízí reflexní terapii chodidel, také sochy Buddhů, množství etnografických předmětů a uměleckých prvků z asijských kultur.
Není běžné, aby si zoo vydělaly na provoz. Zlínská zahrada to však zvládne |
Tapíři čabrakoví, kteří jsou největším druhem tapíra, uvolnili gibonům místo a dočasně se přemístili do původní expozice slonů afrických. Zoo pro ně a další zvířata však chystá zcela nový komplex nazvaný Nusantara, který představí kontinentální a ostrovní faunu jihovýchodní Asie. Vznikne také v blízkosti japonské zahrady, a tapíři tak budou moci znovu využívat své oblíbené jezírko.
„Součástí celého prostoru budou voliéra zoborožců a čápů marabu, expozice plazů a také průchozí voliéra s dikobrazy a kaloni,“ popsal Horský.
Tapíry, stejně jako teď gibony, pak návštěvníci poprvé uvidí i v zimním období. Předběžné náklady na vybudování komplexu se pohybují kolem 50 milionů korun a se stavbou by se mělo začít v závěru letošního roku.
První záchranná stanice pro lvy v Česku
Důvod k oslavě ovšem bude mít zlínská zoo už v červnu, kdy otevře vůbec první záchranné a chovné centrum pro lvy v Česku za 90 milionů korun. Určené bude pro zvířata, která stát odebere soukromým chovatelům kvůli nevhodným podmínkám nebo ilegálnímu chovu. Vznikne v nové části zoo Karibuni, kde je chovné zařízení pro slony, které patří mezi největší svého druhu na světě.
Překvapení a radost. Ve zlínské zoo přišla na svět první lvíčata v historii![]() |
„Navíc společně s centrem otevřeme i novou pěší komunikaci a zpřístupníme tak první etapu Karibuni. Návštěvníci budou moci procházet kolem celého rozlehlého výběhu slonů afrických, dostanou se i k chovatelskému zařízení,“ upřesnil Horský.
Proměna čeká i australskou oblast, pro kterou se chystá nová expozice vombatů. Stavba by mohla začít v září. Vedení zahrady připravuje i další parkoviště pro téměř dvě stovky vozidel.
Zlínská zoo patří k nejoblíbenějším turistickým cílům v Česku a je největším návštěvnickým lákadlem v kraji. Loni zaznamenala 765,5 tisíce návštěvníků, což je třetí nejvyšší číslo v téměř osmdesátileté historii. Narodilo se tady nebo vylíhlo 396 mláďat.